Aşırı El Terlemesinin Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle yaz aylarında fizyolojik nedenler başta olmak üzere, aşırı stres ve bazı psikolojik nedenlere dayalı gerçekleşen el terlemesi, birçoğumuzu rahatsız eden bir durumdur. Bu durumun temel sebeplerinden biri olan hiperhidroz(aşırı terleme hastalığı) , herhangi bir psikolojik nedene veya strese bağlı olmaksızın ortaya çıkan fizyolojik rahatsızlıktır.

Aşırı el terlemesinin bir diğer nedeni olan psikolojik etkenleri ise; heyecan, stres, korku, panik vb. olarak sıralayabiliriz. Tüm bu dış etkenlerin neden olduğu, sinir sisteminin adrenalin üretimini arttırması, bu duruma yol açar.

 

Aşırı El Terlemesinin Nedenleri ve Tedavisi

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Psikolojik nedenlere dayalı avuç içi terlemesinde her ne kadar doktor kontrolüne başvurulsa da, kişi stres ve heyecandan biraz olsun arınmalı, kendini sakin hissettiği işlere ve ortamlara yönelmelidir. Bunların yanında çeşitli spor aktiviteleri, nefes egzersizleri kişinin rahatlamasına ve sinir sisteminin adrenalin üretimini dengelemesine yardımcı olur.

Fizyolojik kaynaklı terlemenin tedavisinde ise bir endrokrinoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Ameliyat Yöntemi

Uzun yıllardır uygulanan bu yöntem; ‘Endoskopik Torasik Sempatektomi olarak adlandırılmaktadır. Bu ameliyat; avuç içi ve koltukaltı ter bezlerine terleme uyarısını götüren sinir dallarını, göğüs kafesi içine kapalı yöntemle girilmesi sonucu devre dışı bırakılarak gerçekleşir. Bu sinirlerin devre dışı bırakılması felç gibi çeşitli hareket bozukluklarına neden olmaz. Ameliyat sonucunda her ne kadar terleme şikayeti ortadan kalksa da orta-uzun vadede; el, ayak dâhil olmak üzere, vücudun çeşitli yerlerinde terleme meydana gelebilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz