Aşil Tendon Yırtılması Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşil Tendon Yırtılması Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumda pek bilinmeyen bir sağlık sorunu olan aşil tenton yırtılması daha çok 30 ila 40 yaş aralığındaki bireylerde etkisini gösterebilen ve erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bir sağlık problemidir. Ani olarak ayak bileiğinin yukarıya doğru kaldırılması sonucunda güçlü baldır kasılması, çukur veya fark edilemeyen basamak inme neticesinde meydana gelen aşil tenton yırtılması birçok belirtiler gösterebilmektedir.

Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan aşil tenton yırtılması, etkisini göstermesi ile birlikte bireylerde rahatsızlık oluşumuna neden olabildiği gibi, iş ve sosyal aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesi neden olabilmektedir. Daha çok bilinçsizce ve ani olarak hareket edilmesine bağlı olarak meydana gelen aşil tenton yırtılması, genç yaş grubundaki bireylerde ve ileri yaş grubundaki bireylerde görülmekle birlikte, genç yaş bireylerde görülmesi durumunda daha kısa süreçli tedavi söz konusu olabilmektedir.

Aşil Tenton Yırtılması Belirtileri İse Şunlardır;

  • Ayak ve ayak bileğinde ödem meydana gelmesi
  • Aşil tentonunda his kaybı meydana gelmesi
  • Ayak parmak ucunda yükselememe durumu
  • Yürüme eylemi yapılabildiği halde, aksama problemi meydana gelmesi gibi birçok belirtiler aşil tenton yırtılması rahatsızlığında söz konusu olmaktadır.

Aşil Tenton Yırtılması Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Birçok tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilen aşil tenton yırtılması rahatsızlığı genç yaştaki bireylerde söz konusu olduğunda, cerrahi müdahale uygulaması, yaşlı bireylerde söz konusu olduğunda, konservatif ismini alan bir tedavi uygulaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca, konservatik tedavi uygulamasından sonrasında, hastanın diz altı bölgesinden alçı tedavisine de alınması söz konusu olabilmektedir. Alçı tedavisi sonrasında fizik tedavi uygulamasına geçilerek tedavi sonrasında hastanın 24 saat süreçli olarak hastanede yatırılmasından sonrasında eski sağlığına tekrar kavuşturularak taburcu edilmektedir.

Aşil Tenton Yırtılması Tedavi Edilmediğinde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olmaktadır?

Aşil tenton yırtılması tedavi edilemediği takdirde bireylerin rahatsızlık duymasına, iş ve sosyal aktivitelere katılım gösterememesi ve psikolojik anlamda da kendilerini kötü hissetmesine neden olabilmektedir. İleriki evrede ayaklarda aksama durumuna da neden olabilen aşil tenton yırtılması, bu nedenle de bireylerin yürümede güçlük çekmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, ileriki evrede ayak bileiğinde ağrı ve sızıların oluşmasına da neden olabilen aşil tenton yırtılması, bu sebeple de tedavi edilemediği takdirde veya geç zamanlı teşhis edildiği takdirde bireylerin acı çekmesine neden olabilmektedir.

Aşil Tenton Yırtılması Tehlikeli Sonuçlara Zemin Hazırlayabilir Mi?

Aşil tenton yırtılması, tedavi edilemediği takdirde ayak bileğinde ciddi problemlerin meydana gelmesine zemin hazırlayabilmektedir. Aşil tenton yırtılmasına bağlı olarak ayak damarlarında zedelenmeler oluşması sonucunda ayak bileğinde ciddi sakatlanmalar gibi risk oluşturabilecek problemler de söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple de, aşil tenton yırtılması meydana geldiğinde başarılı teşhis ve tedavi süreci açısından hemen ilgili doktora başvuru yapılmalı veya doğrudan sağlık ekibine haber verilmelidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz