Artroskopi Nedir Neden Nasıl Yapılır

  • Genel Sağlık
  • Artroskopi Nedir Neden Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
  • 667 kez görüntülendi

Artroskopi Nedir Neden Nasıl Yapılır

Artroskopi kelime olarak pek anlamlı gelmese bile emin olun çevremizde birçok insan artroskopi ameliyatı olmuştur. Sebepleri ve nedenleride dahil olmak üzere, artroskopinin nasıl yapılacağını, artroskopinin faydalarını ve zararlarını konu içerisinde sizlere anlatmaya çalıştım.

Bu yazı sayesinde artroskopi konusunda çok derinlere inmeden kısa kısa bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kelime anlamı ‘eklemin içine bakmak’ olan artroskopi, eklem içerisine küçük kanallar yerleştirilerek, bu kanallardan eklemlere bakıp gerekli tanı ve tedavi imkânı sağlayan cerrahi bir yöntemdir.

Artroskopi sadece tanı ve tedavi için değil, ilaveten biyopsi örneği alma, serbest dolaşan kıkırdak parçacıklarını çıkartma ve ufak yırtıkların tedavisinde de kullanılabilir. Artroskopi sayesinde optik sistem ve kamera aracılığı ile eklem içi büyütülerek detaylı olarak incelenmesine olanak sağlar. Genellikle bacak eklemlerinde yapılmaktadır. Bunun yanında el, ayak, omuz ve dirsekte de artroskopi yapılabilmektedir.

ARTROSKOPİ NEDEN YAPILIR?
Menüsküs yırtıklarının tedavisinde,
Kaza veya hastalık sonrası hareket kısıtlanmasının açılması,
Erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde,
Eklem iltihaplarının alınması,
Eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında,
Eklem içi iyi huylu tümör ve kistlerin cerrahi müdahalesinde,
Ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında,
Kıkırdak nakilleri, şifalı bitkiler
Dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında,
Tekrarlayan omuz çıkıkları,
Diz kapağı kemiğinin sorunlarında,
Eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde,
Eklem içerisi kırıkların tedavisinde,
El bileğinde sinir sıkışmalarının gevşetilmesi

ARTROSKOPİ NASIL YAPILIR?
Cerrahi müdahale için eklem üstünden 0,5 cm’ lik delikler açılır. Bu deliklerden birisine ekrana görüntü iletmesini sağlayan aparat (artroskop) , diğerlerine ise eklem içerisinde rahat çalışılmasını sağlayan cihazlar yerleştirilir. Artroskopide eklem içerine serum fizyolojik sıvısı boşaltılır. Bu sıvı eklemin içinin daha rahat görülmesini ve eklemlerin içinin yıkanmasını sağlar. Bu sıvı ameliyattan sonra açılan deliklerden geri boşaltılır. Ameliyat sonunda açılan delikler dikilerek kapatılır.

Artroskopi sonrası alçı uygulanmaz, ancak kontrollü harekete izin veren dizlikler kullanılır. Artroskopiden sonra çoğunlukla hafif ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Artroskopi, hastanın durumuna göre genel veya sınırlı uyuşturma şeklinde yapılabilir. Ameliyat süresi 30-60 dakika arasında değişebilir.

ARTROSKOPİ’den SONRAKİ İYİLEŞME DÖNEMİ: Açık cerrahi müdahale ile karşılaştırıldığında iyileşme çok kısa sürmektedir. Yapılan işlemin cinsine göre hastanede kalış süresi bir ile iki gün arası değişir, çapraz bağ veya diz kapağı çıkığı tamiri yapılan hastalar dışında genellikle yatış süresi bir gündür. Aynı gün içerisinde de taburcu edilebilir. Koltuk değneğine ihtiyaç duymadan hasta aynı gün ayağa kalkabilir ve gündelik işlerini yapabilir. Birkaç günün sonunda uzun yürüyüşler yapılabilir. Ameliyatın güçlük derecesi arttıkça süre de uzayabilmektedir.

Bu yazı artroskopi nedir neden yapılır, artroskopi ne kadar sürer, artroskopinin zararları, artroskopi nasıl uygulanıyor, artroskopi ile menisküs ön çapraz bağ ameliyatı nedir nasıl yapılır konusunda yazılmıştır.

artroskopinin zararları, artroskopi nedir, artroskopi nasil yapilir, atroskopi, artroskopi zararları, artroskopiden sonra, girişimsel artroskopi nedir, artroskopi neden olur, artroskopi ne kadar sürer, artroskopi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.