Arı Poleninin Faydaları

 • ALTERNATİFTIP
 • Arı Poleninin Faydaları için yorumlar kapalı
 • 760 kez görüntülendi

Arı Poleninin Faydaları

Arı poleni besin değeri ve sağlık açısından birçok faydası olan bir maddedir. Arılar bal yaparken 3 bin civarında bitki türünden besin toplar ve bunu kanatlarında barındırırlar. Bu besinleri kovanlara taşıyarak bal yaparlar.  Bu besinlerle bal üreten alılar diğer yandan bunları polen yapmak için de çalışmaktadır. Yani bal gibi arı polenleri de arı tarafından üretilmektedir. Genç arıların beslenebilmesi için arı poleni tüketirler.

Arı Poleni İçinde Ne Var?

Arı poleni içerisinde birçok vitamin vardır.  Aminoasit, mineral, protein açısından da epey zengindir. %40 civarında proteinden oluşması bile başlı başına etkisi hakkında detay verecektir. Ayrıca Folikasit gibi birçok bileşen de barındırmaktadır. Bu noktada arı polenlerinin renk, şekil ve içerik açısından da değişik türleri olabileceğini belirtmek gerekmektedir.

 • C vitamini
 • Doymamış yağ asitleri
 • Aminoasitler, B-kompleks,
 • Enzimler
 • Folik asit, karotin
 • Çinko, magnezyum
 • Kalsiyum ve potasyum
 • Demir,
 • Bakır

Arı Poleninin Faydaları

Arı ürünleri arasında en faydalı olanlardan biri olarak değerlendirilebilecek arı poleni birçok araştırmacının da konusu olmuştur ve sağlığın korunması ve hastalıkların da iyileşmesi bakımından önem taşımaktadır.  Apiterapi merkezleri de bu polenler ve arı ürünlerinin kullanıldığı yerlerdir ve son yıllarda giderek sayılarında artış görülmektedir. Arı poleni faydaları konusunda da çok eskiden beri bu maddenin kullanıldığı biliniyor. Çin’de geleneksel bitki ilaçlarının temel malzemesini oluşturması bunun bir göstergesidir. Ancak arı polenlerinde sentetik ve doğal polen ayrımı olduğunu belirtmek gerekiyor.  Bu iki polen çeşidi birbirine benzemekle beraber sentetik olanlar arıların ölmesine neden olabilmektedir. Genel faydaları sıralamak gerekirse:

 • Arı polenleri bağışıklık açısından çok faydalıdır. B, C, D ve E vitaminleri barındırmaktadır ve düzenli olarak kullanımla sağlıklı kalmanızda etkilidir.
 • Arı poleni alerji durumlarına karşı epey faydalıdır. Stres ve farklı nedenlerle oluşan alerji hassasiyetini giderir. İçindeki aminoasitler ve yağ asitlerinin bulunması bunda etkilidir. Özellikle bahar alerjisi olan kişiler ve havadaki polenlere alerjisi olanlar düzenli olarak bundan tüketebilir.
 • Kapalı olan iştahınızın açılması için arı poleni tüketilebilir. Bu özelliği ile kilo alamayan kişilerde de faydalıdır.
 • Anemi ya da diğer adıyla kansızlık sorunlarında arı poleni ideal çözüm sunabilir. Kansızlık, kandaki demir miktarının düşmesi ile gerçekleştiğinden düzenli arı poleni tüketmek artı sağlar.
 • Tedavi olan hastaların hızlı biçimde iyileşmesi için arı poleni kullanılabilir.

Damar Hastalıklarına İyi Gelir

Arı poleninin yararları saymakla bitmez. Önemli hastalıkların tedavisinde de fayda sağlamaktadır.  Damar tıkanıklıkları, kireçlenme, kalp sorunları gibi hastalıklarda arı poleni güçlü içeriği ile çözüm sağlamaktadır.

Sinir Sistemine İyi Gelir

Yüksek miktarda B1 vitamini olduğu için sinir sistemi sorunlarında arı poleni epey önemlidir. Düşünsel yorgunluk, yaşam düzeninin devam etmesinde enerji düşüklüğü gibi durumlarda ve sinirlerin zayıflaması durumunda günde 2 kaşık arı poleni tüketilebilir. Arı poleninin sakinleştirici etkisinin de olduğu bilinmektedir.

Sindirim Sistemi Sorunlarını Giderir

En yaygın görülen ülser, gastrit ve kolit gibi mide sorunlarını gidermek için arı poleni iyi bir takviyedir. Ancak bun kontrollü şekilde uzman bir kişi tarafından belirlenen gramajlarla alınması gerekmektedir.

Prostat Büyümesini Engeller

Prostat büyümesi sorunu için arı poleni kullanımı önerilir.  Her erkekte olan prostat, bazı durumlarda şişebilir ve sorun yaratabilir. Bu gibi hallerde tedavi sürecine destek arı poleninden faydalanabilirsiniz.  Antibiyotiklere göre daha faydalı olması nedeniyle dikkate alınması gereken bir tedavi yöntemidir.

Hücre Tazeleyicidir

Arı poleni hücrelerinizin tazelenmesinde faydalı bir takviyedir. Yaşlılıkla beraber yenilenme hızı azaldığı için özellikle 50 ve sonrası kişilerde faydalı bir besin olduğu görülecektir. Ek olarak cinsel istikrarsızlık durumlarında da iyileştirici olacaktır.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.