Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağı, Fas’ın güneybatısında yer alan kireçli toplaklara sahip, yarısı çöl olan Sous vadisindeki meyvelerin çekirdeklerinden elde edilir. Cilt besleyici ve tedavi edici özelliği olan argan yağının diğer faydaları ise şöyle;

Argan Yağı Faydaları

 • Kuru cilde sahip olanların cildini yumuşatır ve nemlendirir.
 • Düzenli gece ve gündüz kullanımında cilt nemini dengeler.
 • Geceleri argan yağını sürüp yatarsanız cildinizi yaşlanmaya karşı korumuş ve cildinizin yenilenmesini sağlamış olursunuz.
 • Cildi, dışarıdan kötü etkisi bulunan durumlara karşı korur. Güneş ışınları, soğuk ve kötü hava koşulları, çatlama ve gerginlik gibi durumlarda oldukça faydalıdır.
 • Boyun bölgesinde meydana gelen kırışıklıkları, yüzde çıkan sivilceleri ve vücutta bulunan kahverengi noktaları argan yağı ile yok edebilmeniz mümkün.
 • Cildinize elastikiyet katar ve soğuk havalarda cildinizin çatlamasını engeller.
 • Cildinizi sıkılaştırarak göğüsleriniz toplar.
 • Argan yağının sadece cilde değil saçınıza da büyük faydaları bulunur. Saça zarar veren radikallerle savaşır, saçınızın kökünü besler ve saçnıza E vitamini kazandırır.

 

Argan Yağı; Argania spinosa ağacının meyvesinden soğuk pres yöntemiyle elde edilen Argan yağı, ciltrahatsızlıklarında kullanılan değerli bir yağdır Argan yağının faydaları arasında içerisinde bulunan Omega3, Omega6, Omega9, steroller, fitosteroller ve polifenoller gibi çeşitli bileşiklerle cilde ihtiyacı olan onarıcılığı kazandırmasıdır. Ayrıca yüksek oranda E vitamini içermesi nedeni ile çok güçlü bir antioksidandır.

 

 • Argan yağı etkili bir biçimde yaşlanmaya ve cilt kuruluğuna karşı savaşmaktadır.
 • Kuru ciltler için eşsiz bir çözüm olmasının yanı sıra yağlı ciltler için de ciltteki ve saçlı derideki sebum dengesinin düzenlenmesi bakımından çok etkilidir
 • Akne tedavisi için kullanılabilen Argan yağı, akne izlerini ve suçiçeği izlerini azaltmaya yardımcıdır.
 • Hamile bayanlar, cilt çatlaklarını oluşmadan önlemek amacıyla kullanabilirler.

 

Bebekler ve çocuklarda; Cilt tahrişlerinde, pişiklerde, kızarıklıklarda, hassasiyet ve kuruluk probleminde kullanılması tavsiye edilir.

 

Ergenlik çağındaki gençlerde; Ergenlik sivilcelerinin izlerinin giderilmesi ve yağlı derideki sebum dengesinin düzenlenmesi amacı ile kullanılması tavsiye edilir.

 

Yetişkinle ve olgun yaş döneminde; Argan yağı, içeriğindeki E vitamini sayesinde hücre yenilenmesini destekler. Yoğun nem verme özelliği ile kırışıklıkların giderilmesine cildin daha esnek ve sıkı görünmesine yardımcı olur.

 

Argan Yağının Kullanım Şekilleri

Cilt İçin Argan Yağı Kullanımı

Temiz yüze, 1 paf sıkın tamamen emilene kadar dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Akşam yatmadan önce uygulanması tavsiye edilir. Tüm cildinize istenilen sıklıkta uygulayabilirsiniz.

 

Saç İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır

Saçınıza haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Tüm saç derinize ve saçınıza yumuşak hareketlerle parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın, bir bone veya ince havlu ile sarın, akşamdan sabaha kadar bekletin ve ılık su ile durulayın.

 

Tırnaklar  İçin Argan Yağı Nasıl kullanılır

Ojesiz, temiz, kuru tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize istenilen sıklıkta masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Etkili bir sonuç için her gün uygulamanız gerekmektedir.

 

Vücut İçin Argan Yağı kullanımı

Temiz vücuda, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Vücut tarafından kolayca emilen argan yağı uygulama arkasından yapışkanlık hissi vermeyecektir, bu sayede istenilen zamanda istenilen sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz