Argan ağacından elde edilen argan yağı, çok uzun yıllardır tüm dünyada tüketilmekle birlikte ülkemizde son 10 yıldır bir hayli popüler hale geldi. Argan ağacı, ülkemizde yetişmezken, dünyada sadece Fas’Ta ve birkaç ülkede yetiştirilmektedir. Yaklaşık 200 yıllık ömrü olan argan ağacının sarı, yeşil renklerde küçük çiçekleri bulunmaktadır. Argan ağacının içi yumuşak, dışı sert bir kabuğunun içinde bulunan meyveden argan yağı elde ediliyor.

Argan ağacı genellikle çorak, kurak bölgelerde yetişiyor ve su bulabilmek için de toprağın alt kısımlarına kadar köklerini uzatıyor. Dolayısıyla da argan ağacının erozyonu engelleyen önemli bir etkisi bulunuyor. İşte bu sebeple de argan ağacı, UNESCO tarafından koruma altına alınmış, ancak dünyada nesli tükenmek üzeredir.

Bu değerli argan ağacının meyvesinden elde edilen argan yağı, sağlığımıza inanılmaz faydaları bulunan mucizevi etkili bir bitkisel üründür. Argan yağının içinde; alfa, gama, beta, bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Madem bolca E vitamini var, saç ve cilt bakımı, sağlığı konusunda argan yağından faydalanmak gerek. Fakat argan yağının faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir.

Argan yağı tam bir cilt dostudur!

 • Argan yağı, cildi besleyerek yenilenmesini sağlar.
 • Cilt üzerinde anti aging etki gösterir ve ciltte var olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt hücrelerinin kendisini yenilemesini sağlar.
 • Düzenli olarak kullanıldığında gözaltı torbalarının oluşmasının önüne geçer, var olan torbaların görünümünü hafifletir.
 • Cildi nemlendir. Cilde düzenli aralıklarla argan yağı sürüldüğünde cilt, doğal nemini ve yumuşaklığını korur.
 • Yüksek oranda E vitamini içeriği sayesinde cilde doğal bir canlılık, parlaklık kazandırır.
 • Argan yağı zararlı yağ içermez.
 • Cildi tahriş etmez.
 • Argan yağı yüz ve boyun bölgesi de dahil olmak üzere vücudun tamamına uygulanabilir.
 • Cilt losyonu şeklinde masaj için kullanılabilir, bu şekilde cilt beslenir.
 • Cildi mikroplardan arındırır. Ciltte oluşan serbest radikaller ve mikropları etkisiz hale getirir, cildi temizler. Antioksidan etkisi dolayısıyla cildi tüm zararlı maddelerden arındırarak cildin erken yıpranmasına engel olur, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları giderir ve cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • Argan yağının nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği, kuru cilde sahip olanlar için çok etkilidir. Özellikle kış aylarında havaların soğuyunca herkesin cildinde bir kuruluk yaşanır. Kapalı ev ve ofis ortamları, doğalgaz, kalorifer, soba, klima gibi araçların bulunduğu ortamlarda saatlerce kalmak da cildi kurutur. Kuruyan cilt, kaşınmaya ve pul pul dökülmeye başlar ve pek çok cilt sorunu da bu durumu takip eder. Ancak argan yağı yüksek oranda E vitamini ve faydalı asitler içerdiği için böyle sorunların yaşanmasını engelleyebilir. Bununla birlikte düzenli olarak argan yağı kullanımı sayesinde hem ciltte kuruma önlenir hem de kurumanın neden olduğu cilt hasarları onarılır.
 • Bitkisel yağların pek çoğu cilt için faydalıdır, cildi besleyici ve canlandırıcı özellik gösterir. Ancak bu yağların geneli içerdiği yağdan dolayı bir süre kullanıldıktan sonra akne oluşumuna sebep olabilir. Ancak argan yağı akne oluşumunu tetiklemediği gibi akne sorununu da giderebilir. Argan yağının cildi sağlığına kavuşturmada ciddi rol oynadığını söylemek mümkündür. Argan yağı, aslında bizim anladığımız, bildiğimiz şekilde yağ içermediği için doğal yollarla cildi nemlendirir ve sağlığına kavuşturabilir. Bununla birlikte hasar gören hücrelerin yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonu ortadan kaldırabilir.
 • Argan yağı genel anlamda antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarını gidermenin yanı sıra cilt sağlığını koruma bakımından da çok etkilidir. Yani düzenli kullanımda cilt sorunlarından kurtulmanın yanında yeni cilt sorunları da önlenmiş olur. Bu anlamda argan yağının cildi tüm cilt hastalıkları ve hasarından koruduğunu söyleyebiliriz.
 • Gebelik döneminde ve hızlı kilo alıp verilen dönemlerde vücudun bazı bölgelerinde çatlaklar oluşuyor ve genellikle çok pahalı kremler, yapılan operasyonlar bile bu çatlakları tamamen yok edemiyor. Ancak argan yağı bol miktarda E vitamini içerdiği için cildin elastikiyetini artırır, cildi nemlendirir ve gerilmeden, kurumadan kaynaklanan çatlak oluşumunu önler. Hatta var olan çatlak görünümünün azalması için de argan yağı ile masaj yapılması önerilir.

Argan yağı saç bakımında çok etkilidir!

 • Daha önceki bitkisel çözüm önerilerimizde altını çizdiğimiz gibi, cilt için faydalı olan, cildi besleyen her doğal ürün saç sağlığını da destekleyici rol oynamaktadır. İşte cilde sayısız faydası bulunan argan yağı da, tıpkı cildi olduğu gibi saçı da besliyor, canlandırıyor. Saçın kolay taranması, canlılık ve parlaksız kazanması için kullanılan fabrikasyon ürünü tüm saç kremlerini unutun, doğal saç kremi olarak argan yağı kullanın. Çünkü argan yağı; saça yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırır, kırık, cansız, yıpranmış saçları onarır.
 • Sık sık şekillendirilen, ısıya ve kimyasallara maruz kalan saçları beslemek, hasarı onarmak için saç uçlarına bir miktar argan yağı sürülmesi önerilir.

Argan yağı el ve tırnak bakımında çok etkilidir!

Argan yağının besleyici ve yumuşatıcı özelliği kırılgan tırnakları, elleri ve ayakları da beslemeye, sağlığına kavuşturmaya yardım eder. Soğuk ya da sıcaktan kurumuş, çatlamış eller ve ayaklara argan yağı ile bakım yapmak önerilir. İncelmiş, çabuk kırılan, zor uzayan tırnaklar için de argan yağı sürmek faydalı olur. Bunun için her gece yapmadan tırnak, el ve ayaklara birkaç damla argan yağı sürüp masaj yapmak iyi gelir.

Argan yağı dudakları besler!

Özellikle kuru ve soğuk havalarda, kimi zaman da yazın aşırı sıcak havalarda dudaklar kurur ve çatlar. Kurumuş dudaklar çok bakımsız ve itici bir görünüme sahiptir. Akşamları dudaklara birkaç damla argan yağı ile masaj yapmak dudakların çok daha yumuşak ve pürüzsüz bir hal almasını sağlar. Ancak dudaklara argan yağı sürdükten birkaç dakika sonrasında yağın fazlasını bir pamuk ya da peçete yardımıyla silmek gerekiyor. Çünkü argan yağının ağız yoluyla alınması, tüketilmesi kesinlikle zararlıdır. Bu bakımdan dudaklara argan yağı sürünce dudakları yalamamaya özen göstermek gerekiyor.

Argan sabunu çok faydalıdır! 

 • Argan sabunu bolca E vitamini ve kükürt içerdiği için cilde ve saça çok önemli faydalar sağlar.
 • Argan sabunu ile yıkanan cilt güneşin zararlı UV ışınlarından korunur.
 • Cildi enfeksiyonlardan korur, var olan enfeksiyonları da giderir.
 • Cilt hücrelerini korur, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırır.
 • Akne oluşumunu önler.

Argan yağı kullanacak olanlara öneriler

 • Argan yağının özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalı olduğu cilde 2 günde bir, saça ise haftada 2 kez argan yağı ile bakım yapmanın çok yararlı olduğunu söylemek mümkündür. Argan yağının saça, cilde, dudağa, tırnağa her hangi bir zararı yoktur. Ancak bu faydaları edinebilmek için satın alınan argan yağının kaliteli ve gerçek olduğundan emin olmak gerekiyor. Bu bakımdan daha çok bilinen, kalitesi onaylı markaların ürünlerini tercih etmek önemlidir.
 • Argan yağı topikal olarak uygulanan bir üründür. Kesinlikle ağız yoluyla tüketimi, içilmesi, besinlere katılması mümkün değildir.
 • Her hangi bir cilt hastalığı bulunan, ilaçlı bir tedavi gören kişiler argan yağı ile bakım yapmadan, argan yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.