Argan Yağı Faydaları

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı, önceki zamanlardan itibaren sağlık niyetiyle daha çok yemeklerde tat ve aroma verici olarak kullanılmıştır. Günümüze baktığımızda ise argan yağı ağaçlarının nesli tükenme tehlikesi olduğu için üretimide azalmıştır bu nedenden dolayı artık yemeklerde tat vermesinin yanı sıra özellikle bayanların güzellik ve Kozmetik ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde argan ağacının olmaması nedeniyle Argan yağı hakkında toplumumuzun pek bir bilgisi yoktur ve argan yağının faydaları da tam anlamıyla bilmemektedirler.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir ?
 • İçerisinde bulunan Alfa Beta Delta ve Gama yağları ile Bunlara ek olarak yoğun miktarda E vitamini içermektedir.
 • Yemeklerde kullanılıp sindirime katılması ile sindirim sistemini daha rahat ve düzenli bir hale getirirken aynı zamanda kişide kabızlık problemi varsa bunun da önleyicisi olabilir.
 • İçerisindeki antioksidan maddeler sayesinde vücutta herhangi bir fiziksel veya kimyasal olay sonrası oluşan atık maddeleri vücuttan uzaklaştırarak oluşabilecek problemlerin önüne geçer.
 • Vücuttaki diğer tahribat yapıcı maddelerin de uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Hücre yenilenmesini hızlandırarak; güneş ışınlarının, UHV ışınlarının, veya sigara, alkol, stres  kaynaklı olumsuz etkileri ortadan kaldırır yenilenmeyi hızlandırır.
 • Enfeksiyon önleyici etkisi sayesinde anti-inflamatuar özellik göstererek vücudun savunmasını kuvvetlendirir, mikroorganizmalara karşı kalkan oluşturur.
Argan Yağının Yüze ve Cilde Faydaları:
 • Herkesin sıklıkla karşılaştığı akne ve sivilce probleminde Argan yağı oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve dermatolojide özellikle sivilce tedavisinde etkin bir rol üstlenmiştir.
 •  Yaşın ilerlemesiyle herkesin korkulu rüyası haline gelmiş olan kırışıklıklar için yine Argan yağı oldukça fayda göstermektedir. Cildin elastikiyetini arttırarak cildi kırışıklıklardan önler ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Gözenekler dolayısıyla ciltte oluşan boşlukları önler ve zamanla gözeneklerin kapanmasına daha da sıkılaştırırak pürüzsüz bir cilt sunar.
 • Ciltte oluşmuş olan tahriş güneş yanığı leke gibi problemleri çözümünde de argan yağı faydalarından yararlanılır ve bu problemlerin de önüne geçilmesi sağlanmış olur.
 • Hamilelik çatlakları çoğu bayanın maruz kaldığı bir problemdir ve estetik açıdan da oldukça itici bir görüntüye sahipken Argan yağı sayesinde hamilelik çatlaklarından da kurtulmak mümkündür.
 • Göz altlarında oluşmuş olan morlukları da gidermek için Argan yağı kullanılmaktadır.
 • Nemlendirici etkisi sayesinde günde bir defa masajla vücudunuza veya yüzünüze uygulayarak bebeksi bir cilde sahip olabilir ve nemlendirici özelliği ile yumuşak bir cilt sunar.
Argan Yağının Saça Faydaları: 
Her saç tipinde kullanılabilen argan yağı saç için oldukça faydalıdır ve bu nedenle birçok Kozmetik üründe olduğu gibi şampuanlarda da kullanımı oldukça fazladır. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruduğu gibi saçları da koruyarak yıpranmayı önler. Şampuan olarak veya yağ olarak kullanımı saçlara doğal bir parlaklık verir ve yıpranmış olan saçları ise onararak oldukça canlı bir saç görünümüne kavuşmanızı sağlar. Sert olan saçlarda kullanımı ile daha yumuşak ve ipeksi saçlara sahip olmak da oldukça kolaydır.
Argan Yağının Kaşa ve Kirpiğe Faydaları: 
 
Argan yağı kıl köklerindeki kuvvetlendirme etkisi sayesinde saçlarda onarımı ve besleyiciliği sağladığı gibi aynı etkiyi kirpik ve kaşlarda da yakalamak mümkündür.içerisindeki yoğun besleyici mineraller sayesinde kıl köklerini besler ve daha gür kaşlara ve kirpiklere sahip olmanızı sağlar. Birçok Kozmetik ürünün kirpiklerde kullanılması zamanla kirpiklerin yıpranmasına ve seyrekleşmesine sebep olmaktadır fakat Argan yağı sayesinde kirpikleriniz onarılır ve tekrar sağlıklı bir görünüme kavuşur. Dökülmesi hızlanmış olan kirpik ve kaşların ise dökülmesini önleyerek seyrekleşmenin önüne geçer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz