Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı

  • ALTERNATİFTIP
  • Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 783 kez görüntülendi

Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı

Fas Berberi toplumunda “Hayat Ağacı” olarak tarafından bilinen Argan ağacı (Argania spinosa) , yöre halkı halkı tarafından yüzyıllar boyunca bu kurak bölgelerde ve hayvancılıkta ana besin kaynaklarından birisi olarak kullanılmıştır. Yaprak ve meyvelerini, keçi, deve, Sığır ve koyunlar tarafından tüketilen argan bitkisi, aynı zamanda sağladığı bitkisel yağ ile de insanlara fayda sağlamıştır. Argan yağı ise bu ağacın meyve çekirdeklerinden üretilen ve dünyanın en nadide ve en pahalı yağlarından biridir. Argan yağı elde edildikten sonra geriye kalan meyve kabuklarından eskiden yakıt olarak kandillerde ve ısınmada faydalanılmaktaydı. Berberi kadınların yaşadıkları sert koşullarından dolayı cilt, saç ve tırnakların korumak ve beslemek amacıyla yüzyıllar boyunca Argan yağı kullanmışlardır. Günümüzde ise Argan yağı batı toplumlarının güzellik ürünü sektöründe bir “mucize madde” olarak popülerlik kazanmaktadır. Argan yağı içerinsinde son derece yüksek düzeyde E vitamini, hem birçok cilt ve deri hastalıklarının tedavisinde iyileştirici olarak hem de damarlarda oksidasyonun neden olduğu erken yaşlanmaya karşı doğal çözüm amacıyla kullanılmaktadır. Argan yağının içerisinde omega-3 ve omega-6 türü doymamış yağ asitlerinin oranı oldukça yüksek olup bu oran % 80 düzeyindedir.

Şifa ürünü ve hastalıklara karşı koruyucu çözüm olarak Argan Yağı

 

Argan Yağı içerisinde bulunan aktif maddeler cildi dış etkenlere ve yaşlanmaya karşı korumaktadır. Cillteki yaralanmalar, kırışıklıklar, yara izlerinin kapanması, anti-inflamatuar etkileri, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu ve dezenfektan özellikleri barındıran argan yağı, tam manasıyla bir cilt bakım mucizesidir.
İçerdiği % 80 oranındaki doymamış yağ asitleri ile zeytinyağından bile daha fazla oksidasyona karşı dayanıklıdır.Argan yağı da% 0.8 oranında bitki sterolleri veya sterolins olarak da bilinen bitkisel kimyasalları içerir. Steroller, cildi gençleştirir ve cildin metabolizmasını iyileştirir, ciltteli inflamasyonu azaltır ve cildin mükemmel bir biçimde nemlenmesini sağlar.

Anti-aging Faydaları

Argan yağı, yüksek düzeyde E vitamini / tokoferol taşıdığı için serbest radikallerin cilde verdiği hasarları telafi edici etki yapar. Diğer yandan argan yağında bulunan saponinler, cilt yumuşatıcı faydası nedeniyle anti-aging etkisi oluşturarak cildin yaşlanmasını büyük oranda durdurur. Ciltteki yangılara ve selülite karşı yok edici, cildi doğal yollardan sıkılaştırıcı ve kırışıklıkları azaltıcı yararları ile de ünlüdür.

Tıbbi özellikleri

• Argan yağı, diğer yağlar bulunmayan nadir bitki sterolleri (schottenol ve spinasterol), içerir.Bu fitosterollerin argan yağındaki kombinasyonu eşsizdir. Bu nedenle de diğer bitkisel yağlarla karıştırılabildiği halde özelliğinden hiç bir şey kaybetmez. Genel olarak fitosteroller inflamasyonu azaltmaya ve bağırsaklardaki kolesterol emilimini engellemeye yardımcı olur. Argan yağı aynı zamanda anti-kanser özellikler göstermektedir.
• Argan yağı mide suyunda pepsin konsantrasyonu artırarak sindirimi kolaylaştırır. İçerdiği doğal lavonoidler nedeniyle hem dahili hem de harici kullanımda doğal bir anti-inflamatuar etki gösterir.
• Argan yağı romatizmal hastalıklarda da bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır
• Argan yağı kolesterol seviyesini düşürerek, dolaşımını uyarır ve vücudun doğal bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.
• Suçiçeği, akne, sedef ve kuru egzama gibi cilt rahatsızlıkları rahatlatmak için argan yağı kürü kullanılır. Ayrıca hamilelik sırasında oluşan doğum çatlaklarını önlemek için de argan yağından faydalanılabilir.
• Geleneksel Argan yağı, tonik ve afrodizyak özellikleri ile de ünlüdür.

Argan Yağı İle İlgili İlginç Bilgiler

• Argan ağacı bahçeleri 125 – 450 yıl boyunca hayatta kalabildiği için fas çevresinde bir babanın evlatlarına bırakabileceği en akılcı miraslardan birisidir.
• Argan yağı, zeytin yağı benzer bir yağ içeriğine sahiptir ve zeytin yağı ile benzer amaçlar için kullanılır. Ticari argan yağı, zeytin yağından çok daha pahalıdır. Ancak Argan ağacı Zeytin ağacına göre daha uzun yaşar ve ağacın büyümesinde hiç bir ekstra emek, çaba gerekmez.
• Geleneksel yerel berberi kadınların 1 litre argan yağı elde etmek amacıyla argan tohum toplamak ve evde damıtmak amacıyla sarfettikleri süre yaklaşık olarak 20 saat kadardır. Ev yapımı argan yağı, ülkemizdeki sızma zeytin yağı gibi E vitamini ve antioksidanlar bakımından son derece zengindir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.