Ardıç yağı taze veya kurutulmuş meyvelerden ve Juniperus osteosperma ve J. scopulorus bitki türlerinin iğnelerinden elde edilir. Güçlü bir detoks edici ve bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak bilinen ardıç bitkisi, Bulgaristan’dan gelmektedir ve hem kısa hem de uzun süreli hastalıkların önlenmesinde yıllardır kullanılmaktadır.

Ardıç meyvesi, güçlü serbest radikal süpürme yeteneğine sahip flavonoid ve polifenol antioksidanlar bakımından yüksektir. Ortaçağ döneminde, sağlık koruyucusu olarak görüldüğü için, ardıç meyvelerinin cadılardan korunmaya yardım ettiğine inanılmaktadır. Aslında, yıllardır Fransızlar hastanelerinde, bakteri ve enfeksiyonlara karşı hastaların korunmasına yardımcı olmak için ardıç ve biberiye yağı yakmıştır.

Bugün, en sık boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları, yorgunluk, kas ağrıları ve artrit için doğal tedavi olarak kullanılır. Ayrıca cildi yumuşatmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, uykusuzluğa ve sindirime yardımcı olur.

Araştırmalar, güçlü antioksidanlar, antibakteriyel ve antifungal özellikler dahil olmak üzere 87 farklı aktif bileşen içerdiğini göstermektedir. Tatlı ve odunsu kokusu ile (bazı insanlar balzamik sirkeye benzetir) bu yağ; ev temizlik ürünleri, aromaterapi karışımları ve koku spreyleri için popüler bir takviyedir.

Abdominal Distansiyonu Rahatlatabilir

Ardıç hem antibakteriyel hem de antifungal özelliklere sahiptir. Ardıç meyveleri için en popüler homeopatik kullanımlardan biri, idrar yolu enfeksiyonlarını ve mesane enfeksiyonlarını önlemek veya ortadan kaldırmaktır.

Aynı zamanda vücudun idrar torbasından ve idrar yolundan fazla sıvıları temizlemesine yardımcı olan doğal bir diüretiktir. Bunun şişkinliği azaltma potansiyeli vardır. Özellikle, kızılcık, rezene ve karahindiba dahil olmak üzere diğer antibakteriyel ve diüretik gıdalarla birlikte kullanıldığında etkilidir.

Cildi İyileştirip Korur

Doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal yeteneklerle ardıç esansiyel yağı, cilt tahrişleri (döküntü veya egzama gibi) ve enfeksiyonlarla mücadelede en popüler doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Akne için bir çare olabilir ve cildi destekler, çatlakları azaltır ve hormon dengesizliklerinin neden olduğu cilt sorunlarına yardımcı olur.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra, taşıyıcı yağla karıştırılmış 1 ila 2 damla ardıç yağı kullanın. Ayrıca, leke, ayak kokusu ve mantarının tedavisinde yardımcı olması için banyo suyuna da biraz ekleyebilirsiniz.

Sindirimi Atırır

Sindirim enzimlerini harekete geçirmeye yardımcı olur ve proteinleri, yağları ve besinleri gıdalardan ayırmayı ve emmeyi kolaylaştırır. Bunun nedeni “acı” olmasıdır. Acı, sindirim sürecini başlatır. Bununla birlikte, bu özelliği insanlar üzerinde tam olarak test edilmemiştir. Ancak, en az bir hayvan çalışmasında, sarımsak ve ardıç esansiyel yağı verildiğinde ineklerin sindirimi önemli ölçüde iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Doğal bir sindirim yardımcısı ya da karaciğer temizliği için, bir besin takviyesi olarak suyun içine bir damla damlatıp içebilirsiniz. Ancak önce sağlık uzmanınıza danışmanız gerekiyor.

Rahatlatır ve Uyumaya Yardım Eder

Ardıç kokusu, duygusal destek sağlar ve stresin fiziksel ve duygusal belirtilerini azaltır. Halk arasında doğal bir kaygı azaltıcı olarak kabul edilmiştir ve bazı kaynaklar, iç travma ve ağrıyla baş etmede en etkili esansiyel yağlardan biri olduğunu ileri sürmektedir, çünkü ardıç, solunurken beyindeki gevşeme tepkileri üzerinde olumlu etkileri olabilir.

Bir çalışmada ardıç esansiyel yağını sandal ağacı ve gül ile birleştiren uçucu bir yağ karışımının kokusu test edildi. İnsomnia üzerindeki etkisini inceleyen araştırmacılar, 29 denekten 26’sının gece esansiyel yağ kokusunu kullandığında uyku ilacı dozlarını azalttığını gördüler. 12 kişi uyku ilaçlarını tamamen bıraktı.

Evde ardıç esansiyel yağını kullanarak, yatak odanızda dağıtarak, bileklerinizde (taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş) veya canlandırıcı bir parfüm olarak kıyafetlerinize ya da çamaşır deterjanı karışımınıza birkaç damla ekleyerek fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca, ev yapımı banyo tuzuna doğrudan birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Mide ekşimesi ve Asit Refleksini Azaltır

Ardıç yağının bir başka geleneksel kullanımı, mide ekşimesi ve asit geri akışını tedavi etmektir. Asit reflüsü gibi hazımsızlık semptomlarını hafifletmek için, mide, karın ve göğsün üzerine hindistan cevizi yağı ile harmanlayıp 1 ila 2 damla yağ dökün ve masajını yapın veya oral olarak kullanmayı düşünün. Ancak, önce doktorunuza danışın.

Böcek Kovucudur

Limon yağı gibi, ardıç meyvesinin kokusu da doğal olarak böcekleri uzaklaştırabilir. Giysilerinize püskürtün, bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve cildinize masaj yapın ya da havayı temizlemek ve böcek ısırıklarını önlemeye yardımcı olmak için içeride ve dışarıda difüzör yardımıyla dağıtın. Kendi ev yapımı böcek spreyinizi bile yapabilirsiniz.

Doğal Antiseptiktir

İster daha iyi bir ev temizleyicisi; ister cilt veya solunum yolu enfeksiyonları için doğal bir antiseptik arıyor olun, bu ardıç yağı tek bir cevap olabilir. Antimikrobiyal özellikleri bakterileri öldürmeye ve basit enfeksiyonlar için etkili bir tedavi sağlamaya yardımcı olur.

Bazı çalışmalar bu yağın antibiyotiklere dirençli bakterilere ve mantarlara karşı etkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca candida mantarına neden olan bakterilere karşı çok güçlü anti-fungal reaksiyona sahiptir.

Bakteri türlerinin evinizde yayılmasını önlemek veya azaltmak için, mutfak ve banyo yüzeyleri veya ev aletleri üzerinde ardıç yağı kullanın. Odaya dağıldığında, evinizin kötü kokusunu emerken, genel olarak havayı temizler. Çamaşır makinenizde veya bulaşık makinenizde birkaç damla kullanabilirsiniz ve genellikle çoklu sert kimyasallar içeren ticari temizlik ürünlerinin yerine su ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Güçlü Bir Antioksidandır

Ardıç yağı deri problemleri gibi yaşa bağlı bozulmayı yavaşlatmanın yanı sıra hastalıkları önlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Özellikle hayvan çalışmaları, bu yağın vücuttaki çok önemli üç antioksidan aktivitesini artırdığını bulmuştur: Süperoksit dismutaz (SOD), katalaz ve glutatyon peroksidaz. Bunların üçünün de büyük sağlık yararları vardır.

Aslında, glutatyon peroksidaz kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıkların önlenmesi ve gelişmesi ile ilişkilidir. Bu, laboratuvar testlerinde bazı lösemi hücrelerine karşı antikanser etkileri göstermesinin nedeni olabilir.

Yüksek Kan Basıncını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Antioksidan aktivitesi ile ilişkili olarak ardıç yağı, yüksek tansiyonu düşürmek için doğal bir yol olabilir. Hipertansiyon, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ve kalp sağlığını destekleyen esansiyel yağların kullanılması ile yönetilebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, kalp hastalığına ve çeşitli başka koşullara yol açabilir.

Lezzet Artırıcı ve Doğal Koruyucudur

Çörek yapmak için kullanılan temel bileşenlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca bazı içeceklere, acı soslara, marinasyon soslarına ve hatta lahana turşusu da dahil olmak üzere diğer farklı hazır gıdalara eklenir. Yemeklere eşsiz bir tatlı lezzet katmanın yanı sıra bakterileri uzak tuttukları için koruyucu gibi davranırlar.

Ardıç Yağı Etkileşimleri ve Yan Etkileri

Ardıç yağı iyi tolere edilmesine ve alerjik reaksiyonlara veya yan etkilere neden olma olasılığı düşük olmasına rağmen, yaygın kullanımdan önce her zaman mide ve cilt hassasiyetini test etmek önemlidir. Herhangi bir esansiyel yağda olduğu gibi, özellikle de daha önce hiç denemediyseniz, aşırı miktarda kullanmanız durumunda alerjik duyarlılığa ve diğer etkilere yol açabilir.

Çoğu yetişkin tarafından dört haftaya kadar güvenle alınabilir. Daha uzun süre kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bir süre sonra böbreklere veya karaciğere zarar verebilir. Mevcut böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa ardıç yağı kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca gözlerden, kulaklardan veya burun içinden uzak tutun.