Ara Öğünlerde Protein Tüketimi

Ara Öğünlerde Protein Tüketimi

Yoğun bir hayatınız olduğunda, ara öğünlere gereken özeni göstermek zorlaşır ve genellikle de gözden çıkarılırlar. Oysa, özellikle de yoğun bir yaşam biçimi için aperatifler ve atıştırmalıklar iki kat daha önemli hale gelir. Yemek hazırlamak için zamanınız yoksa, ana öğünleriniz arasında da uzun saatler koymamanız gerektiğinden, ana öğünlere daha çok özen göstermelisiniz. Günümüzde market raflarında satılan ara öğün seçenekleri genellikle yüksek oranda rafine şeker ve karbonhidrat içerir. Bu da, bu gıdaları tükettikten kısa bir süre sonra yeniden acıkmanıza ve sürekli bir şeyler atıştırma isteği hissetmenize neden olur.

Ara öğünlerde protein tüketerek, bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Proteinler, iştahı bastıran hormonları kontrol altına alırlar ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Ayrıca kan şekerinde dalgalanmaların da önüne geçen en iyi besin grubu yine proteinlerdir. Yazımızın devamında, ara öğünlerde protein tüketmek isteyenler için 7 öneriye yer verdik. Siz de ofiste, okulda ya da evde, ara öğünde doğru bir seçim yapmak için bu listedekileri değerlendirebilirsiniz…

1)Kurutulmuş Et

Protein diyeti yapanların baş tacı olan kuru et, protein oranı yüksek bir ara öğün yapmak için en iyi seçeneklerden biridir. Kalorisinin düşük ve protein oranının yüksek olması, onu spor sonrasında harika bir ara öğüne dönüştürüyor.

2) Yoğurt

Bir kase başına yaklaşık 20 gr protein ile en ideal ara öğün seçeneklerinden biri olan yoğurt; sağlıklı ve yüksek proteinli bir alternatiftir. Daha lezzetli bir atıştırmalığa dönüştürmek isterseniz; içerisine yulaf ve biraz tarçın da ilave edebilirsiniz.

3) Ton Balığı

Pratik tüketiminin yanı sıra yüksek protein içeriği ile de onu ara öğün olarak da seviyoruz. Ofiste, hamburger yemek yerine ton balığı ve biraz da salata tüketmek iyi bir fikir.

4) Fıstık Ezmesi

Kalorisi yüksek olmasına rağmen, ara öğünlerde protein tüketmek için en iyi seçeneklerden biri de fıstık ezmesidir.

5) Peynir

Tabi bol yağlı olmayanlarından. Lor peyniri, cottage peyniri ve az yağlı beyaz peyniri öneriyoruz.

6) Badem

Sağlıklı yağlar içeren badem, aynı zamanda en lezzetli ve en sağlıklı ara öğün alternatiflerinden biridir. Vücudunuza protein almanın en iyi yollarından biri, ara öğün olarak bir avuç badem tüketmektir.

7) Fırında Nohut

Nohut, Türk mutfağında genellikle ana yemek olarak tüketilse de, ara öğünlerde protein almak için lezzetli bir seçenektir. Nohutu baharatlarla harmanlayıp fırına verdikten sonra kendinize lezzetli bir ara öğün tabağı hazırlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz