Apandist Belirtileri

Apandist Belirtileri

Apandisit Nerede Olur ,Apandisit Ameliyatı ,Apandisit Neden Olur

Apandisit neden olur :Apandisit kör bağırsağın ucundaki apandis denilen kısmın iltihaplanmasına veya bu kısmın yapışık olmasına verilen addır. Çeşitli mikroplar bu kısmın iltihabına yol açabilir. Barsak, böbrek, karaciğer iltihapları da apandisite neden olabilir. Apandisitin ilaçla geçirilmesi kabil değildir. Tek çare ameliyat ederek apandisiti almaktır. Günümüzde bu ameliyat basit sayılmaktadır. Bu yüzden de apandisiti olan kimsenin korkarak ameliyattan kaçması çok hatalıdır. Çünkü iltihaplı apandis insanın başına büyük dertler açar. Apandis iltihabı karın zarına da sarabilir. Karın zarı iltihabına yani peritonite de neden olabilir.

Apandisit Neden Olur Apandisit belirtileri :

Apandisit Nerede Olur? apandisit, vücutta sa

apandisit-belirtileri

apandisit-belirtileri

ğ tarafta karnın kasığa yakın olan kısmındadır. Leğen kemiğiyle göbek arasında bir çizgi çekilecek olursa apandis bunun ortasına yakın yerde kalır. Bu kısımda ve karında birden ağrı başlaması apandisit belirtisi olabilir. Aynı zamanda sağ bacak da ağrıyabilir. Karna basıldığında sertlik ve hassasiyet olur. Eğer apandisit aşırı hale gelmişse o zaman sancılar daha şiddetli olabilir. Karnın sağ alt kısmında başlayan sancı göbeğe doğru da yayılabilir. Ayrıca ateş, bulantı, kusma gibi şeyler de görülebilir. Bu durumda hemen doktora başvurmalıdır. Deneyimli bir hekim karnı muayene ederek apandisit olup olmadığını hemen anlayabilir. Ayrıca kan saydırarak durumun açıklığa kavuşmasını sağlar. Apandisiti olan kimsenin kanında lökosit yani ak yuvarlar sayısı çok artar.

 

Apandisit ameliyatı :

 

Apandisitin tedavisi doğrudan doğruya ameliyatla mümkündür. Fakat bazen apandisitin tedavisinde bazen apandisit almadan delinir ve kan zehirlenmesi yapar. Bu durumda apandisin olduğu kısma buz konulur. Apandisitin tedavisinde doktor, hastaya yüksek dozda antibiyotik verir. Bu tehlikeli durum geçince apandisit ameliyatı ile operatör hemen apandisiti alır. Apandisitin tedavisinde eskiden apandisektomi yani apandisit ameliyatlarında operatör çok uğraşırdı. Karnın sağ alt kısmında büyükçe bir yeri keserdi. Günümüzde kesik küçük olmaktadır. Apandisit ameliyatından sonra dikişler alındıktan bir süre sonra da karnın sağ alt kısmında bir çizgi gibi kalmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz