APANDİSİT NEDEN OLUR BELİRTİLERİ NELERDİR?

APANDİSİT  NEDEN OLUR BELİRTİLERİ NELERDİR?

APANDİSİT NEDEN OLUR BELİRTİLERİ NELERDİR?
Apandis vücudumuzda karın bölgesinin sağ alt tarafında bulunur.Kör bağırsağın bitiminde 6-10 cm uzunluğunda serçe parmak şeklinde bir organımızdır.

Apandisin görevi; Apandisit çok eski bir hastalık olmasına rağmen görevi tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar bağışıklık sistemiyle alakası olduğunu düşünmektedir.

Apandisit; Apandis’in iltihaplanması sonucu hastalık meydana gelmektedir.Bazı durumlarda apandisitin tıkanması sonucuda apandisit rahatsızlığı görülebilir.

APANDİSİTİN BELİRTİLERİ
Karın Ağrısı; Şiddetli karın ağrısı ve 1-2 gün süren geçmeyen ağrıdır. İlk olarak göbek çevresinde sert bir ağrı olup zaman geçtikçe sağ alt karın bölgesine doğru kayar göbek çevresini terkeder. En önemli bulgusu karın ağrısıdır.

Hareket etmekle artan karın bükme ihtiyacı olan bir hastalıktır.

İştahsızlık; Yemek yiyememe durumu mevcuttur.

Ateş; İltihaplanmaya bağlı olarak hastada ateş gelişir.

Bulantı,kusma ; Apandisitin tipik belirtileridir.

Apandisit şüphesi ihmale gelmeyecek bir hastalıktır. Apandisitin perfore olması daha ciddi operasyonlara ve hayati tehlikeye ulaşacak tabloyu hazırlamaktadır. Teşhis uzman doktor tarafından ilk önce elle muayene sonra ultrason sonucuna göre konur.

Karın ağrısı alan hasta doktora müracat etmeli ve teşhis hemen konmalıdır. Her geçen süre apandisitin büyümesi ,şişmesi enfeksiyon taplosunun yayılmasına neden olur. Buda yapılacak operasyonu zorlaştırır ve başka operasyonlara neden olur. Apandisitin tek tedavi yolu ameliyat olmaktır.

Apandisit Ameliyatı Nasıl olur?

Apandisit teşhisi konulan hasta biran önce ameliyata hazırlanır. Acil olarak operasyona alınır. Öncesinde hastanın açlık süresi ayarlanır. Bu süre 5-6 saattir. Bu arada hastanın kan ve tetkik işlemleri yapılır. Ameliyat genel cerrahi uzmanı tarafından gerçekleşir. Operasyon süresi 30 dk ile 2 saat arasında değişir. Genel anestezi eşliğinden hasta uyutularak ameliyat gerçekleşir. Operasyon sonrasında hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Servis de yatış süresi 1-3 gün arasında değişmektedir.Tabi bu süre ve zamanlar apandisitin büyüklüğüne göre ve komplikasyon gelişme durumana göre değişir.

Bu hastalık ihmali olmayacak kadar acil ve hızlı işlem gerektiren bir hastalıktır.

Ameliyat şekli;

Apandisit ameliyatı 2 yöntemle yapılır.

1-Klasik olarak açık yöntemle yapılan 10 cm cilt kesisi ile yapılan olan yöntemdir.

2- Kapalı apandisit; hastanın karnında 3-4 adet 1 cm çapında kesilerle laparoskopik olarak yapılır.İyileşme süresi bu yöntemde daha hızlıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz