Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer?

Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer?

Apandis kalın bağırsaktan çıkıntı yapan, karnın sağ alt tarafında bulunan 10 cm uzunluğunda bir organdır. İltihaplanması durumunda apandisit ağrısı oluşur.

Apandisit Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Ateş, bulantı, kusma, tuvalet ihtiyacı gibi durumlarla karşıyorsanız ihmal etmeden doktorunuza gitmelisiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve iltihap önleyici olarak kullanılan metotlar apandisit başlangıcını tedavi edebilir. Ancak apandisit ağrısı başladıysa hemen doktora gitmelisiniz. Apandisit ağrısı tedavi edilmediği takdirde, iltihaplı apandis içeriğinin kana karışması ile birlikte ölüm tehlikesi baş gösterir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Apandisit ağrısı için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Apandisit Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

Erken dönemde göbek deliği çevresinde geçmeyen ağrı olur. Tuvalete çıkma ile ağrı rahatlamaz.

Ağrı 6-12 saat içerisinde karın sağ alt bölgeye kayar. Bu evrede ağrının yeri netleşmiştir, hasta hassasiyet artışı ile birlikte karnını hareket ettirecek aktivitelerden kaçınır. (Öksürmek, gülmek, hatta yürümek zorlaşmıştır.)

Ayrıca apandisit ağrısı olan kişide şu belirtiler oluşur:

 • Ateş
 • Bulantı, kusma
 • Tuvalet ihtiyacı

Tedavi edilmezse aşağıdaki daha ciddi belirtiler görülür:

 • Ağrı çok daha şiddetlenir, bütün karına yayılır
 • Apandisin delinmesi ile karın içerisinde ve karaciğerde apseler, şişkinlikler, iltihaplar oluşabilir.

Apandisit Ağrısının Nedenleri

1 Tıkanma

Apandis ile kalın bağırsak arasında bir engel yoktur. Dolayısıyla apandisin kalın bağırsağa açılan ağzı sert dışkı parçaları veya nadiren tümör ile tıkanabilir. Bu durumda apandis salgısı kendi içerisinde birikir, mikroplar çoğalır, apandis şişer ve iltihap toplar.

İltihaplanan apandiste aynı zamanda şişmeden dolayı kan dolaşımı da zayıflar. Bu iki etken apandisit ağrısını netice verir.

Tıkanmaya neden olabilecek hususları şöyle örneklendirebiliriz:


 • Karın civarına alınan darbeler
 • Sindirim sistemi iltihapları sonucunda apandis ağzındaki lenf bezinin şişmesi
 • Crohn Hastalığı
 • Ülseratif Kolit
 • Bağırsaklarda bulunan kurt ve parazitler

2 Sindirim Sistemi İltihapları

Ağır mide iltihabı vakalarında zararlı mikroorganizmalar sindirim yolu ile apandisite kadar ulaşarak apandisin iltihaplanmasına ve apandisit ağrısına neden olabilir.

Apandis içerisindeki mikrop sayısını artıracak potansiyeli olan her türlü vücut iltihabı apandisit ağrısına neden olabilir.

Apandisit Ağrısının Tedavisi

Apandisit ağrısı nasıl geçer:

1 Antibiyotik Tedavisi

İltihap şiddeti ve hasta koşullarına göre antibiyotik tedavisi başlatılarak iltihabın gerilemesi beklenir. Gerilememesi durumunda cerrahi müdahaleye geçilir.

2 Cerrahi Müdahale

İlerlemiş vakalar veya antibiyotik tedavisine cevap vermeyen hastalara cerrahi müdahale yapılır. Operasyon ile iltihaplı apandis çıkarılır (apendektomi). Ameliyat açık ya da kapalı (Laparoskopik) yöntemlerle yapılabilir.

3 Ev Tedavileri

Görüldüğü üzere apandisit ağrısı acilen uzmana danışılması gereken bir durumdur. İhtiyaç duyduğunuz tedavileri aldıktan sonra evde şunları yapabilirsiniz:

 • Operasyon geçirdi iseniz yaranız iyileşene kadar olabildiğince hareketsiz kalın. Karnınız üzerinde bir yastık bulundurun ve öksürürken, gülerken veya hareket ederken bastırın. Ağrınızı azaltacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz