ANUS FİSTÜLLERİ

ANUS FİSTÜLLERİ

ANUS FİSTÜLLERİ: Fistüller, epitelle örtülü iki yüzeyi birleştiren normalde bulunmaması gereken kanallardır. Bu kanalların iç yüzeyi genellikle granülasyon dokusu ile örtülüdür. Anus fistülleri (bunlara “Perianal fistüller denilmektedir) inkomple ve komple olmak üzere iki çeşittirler, tnkomple fistüllerin bir ucu anus boşluğuna ya da deriye açılırken, diğer ucu kördür. Kör uçta “Sinüs” denilen bir kese bulunabilir. Komple fistüllerin ise her iki ucu açıktır. Bu uçlardan biri genellikle anus boşluğuna açılırken, diğeri deriye açılır.

Bu fistüllerin oluşumu ise kısaca şöyle özetlenebilir. Anusun çevresinde cerahatle dolu bir apse gelişir. Apse gerek deride gerekse anusa çok yakın bulunduğundan, sürekli olarak çeşitli mikropların uğrak yeri olarak kalmaktadır. Vücut bu apseden kurtulmak için onu boşaltmak zorundadır. Bunu gerçekleştirmek için apse ile anus ve/veya deri arasında bir drenaj kanalı, bir boşaltma kanalı oluşturur. İşte bu drenaj kanah fistülün kendisidir. FistÜlün belirtisi, anus yakınındaki cerahatli akıntının deride yaptığı tahriştir. Bazı durumlarda cerahatli akıntı anustan da gelebilir.

Fistüllerin kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. Hastalığın tedavisi cerrahidir. Fistülün çıkartılması, anusdaki ağzının kapatılması gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz