Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ?

Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ?

Yıl başında Sağlık müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan kanun ile artık eczanelerden reçetesiz antibiyotik almak mümkün olmayacaktır. Ülkemizde oldukça fazla kullanımı olan antibiyotikler bağışıklık sistemini dirençsiz bırakıyor.

Reçetesiz antibiyotik satışı

Maalesef hemen her hastalıkta elimizi antibiyotiklere atıyoruz. En ufak bir burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi durumlarda antibiyotik kullanıyoruz. Böyle ciddi olmayan rahatsızlıklarda bile hemen eczaneye gidip antibiyotik alıyoruz.

Yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde her 3 reçeteden birinde antibiyotik yazılıyor. Dünyada en çok antibiyotik kullanan ülkelerin başından geliyoruz.

Reçetesiz antibiyotik satışı cezası

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerde, eczanelerin bu uygulamaya uyup uymadığı denetlenmektedir. Eczanelerin kullandığı programlardan ilaçların giriş ve çıkışları kontrol edilir. Bu sayılar raftaki ilaç miktarı ile tutmadığı zaman ciddi yaptırımlar ve cezalar uygulanacaktır. Bu ceza kutu başına 400 lirayı bulabilmektedir. Alınan her ilaç eczane adına kayıtlı olarak takip edildiği için bu sistem sayesinde giriş ve çıkışlar kontrol altına alınabilecektir.

Nöbetçi Eczane Antibiyotik Satar mı ?

Uygulama sadece gündüz açık olan eczaneleri değil, nöbetçi eczaneleri de kapsamaktadır. Hastalar ısrarla antibiyotik isteyebilir. Eczacıların bu uygulamayı anlatması ve hastaları başka bir tedavi yolu sunması gerekmektedir. Çok acil bir durumda ise hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz.

Reçetesiz antibiyotik alımı konusunda eczanelere baskı uygulamamalısınız. Onlar da ilaç satmak isterler ama bu uygulama karşısında çaresiz kalınmaktadır. Stoklar tutmadığı zaman ciddi yaptırımlar olabilir.

Reçetesiz satılmayan antibiyotikler hangileridir ?

Bütün antibiyotik grubu ilaçlar reçetesiz satılamayacaktır. Böyle bir ihtiyacınız olduğunda aile hekiminize danışabilirsiniz. Doktorunuz uygun görürse size antibiyotik yazabilir.

Aşağıdaki antibiyotikler reçetesiz satılmaz !

Augmentin
Aksef
Zinnat
Croxilex
Klavunat
Amoklavin
Cefaks
Elucef
Largopen
Rovamycine
Sef
Alfasilin
Alfoxil gibi başlıca antibiyotiklerin yanında idrar yolları hastalıklarında, sistit gibi hastalıklarda kullanılan biteral, roxin, cipro, monurol, ornisid gibi antibiyotikler de reçetesiz satılamayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz