Anti Troglobulin Değerleri Kaç Olmalı, Referans Aralığı Nedir?

Anti Troglobulin Değerleri Kaç Olmalı, Referans Aralığı Nedir?

Anti Tg (anti tiroglobulin) kanda bulunan ve kan testi ile tespit edilebilen çeşitli tiroid hastalıkları hakkında bilgi veren vücut bileşenidir. Anti Tg testi tek başına bir anlam ifade etmez diğer testler ile birlikte değerlendirilmelidir. Bağışıklık sisteminizde problem olduğunda, tiroglobülin üretimi zarar görür. Bağışıklık sistemi hastalıkları, bağışıklık sisteminizin vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri zararlı görüp onlarla savaşan antikorlar ürettiğinde gerçekleşir. Bağışıklık sisteminiz tiroid’e saldırdığında, genellikle tiroglobülini hedef alır. Antiglobulin testi yani Anti tg testi kandaki tiroglobülin adı verilen bir proteine karşı olan antikorların ölçülmesi için yapılan bir testtir. Anti tg bir çeşit proteindir ve tiroid hücrelerinde bulunur. Anti Tg,  önemli görevleri olan tiroglobulin’i yok eden antikorlardır. Tiroglobulin “yabancı” bir madde olmadığı için, vücuttaki anti Tg miktarı normal şartlarda çok düşüktür. Anti: Antikor kısaltmasıdır.

Anti tg testi neden yapılır, doktorlar bu testi neden ister?

Anti tg testi şu hastalıkların teşhisi için kullanılan bir testtir;

 1. Yorgunluk, nedeni bilinmeyen kilo alma durumu, cilt kuruluğu ve kabızlık gibi troid hastalıklarıyla ilgili belirtiler yaşıyorsanız.
 2. Guatr hastalığı
 3. Tiroid kanseri
 4. Haşimato hastalığı
 5. Tiroid bezi iltihabı
 6. Graves hastalığı
 7. Titreme, terleme, kalp çarpıntısı, uyku problemleri, kilo kaybı gibi belirtilere sebep olan tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda

Normal Anti Tg değerleri nedir?

Anti tiroglobulinin normal değer aralığı 0-4 IU/ml’dir. Bu oran laboratuvardan laboratuvara farklı birimlerle sunulduğu için değişken olabilmektedir. Anti Tg testleri, anti TPO testleri ile birlikte değerlendirilir. Tek başına anti tiroglobulin bir anlam ifade etmez.

Anti tg yüksekliği (Anti tg pozitif olması ne anlama gelir?)

Anti tg yüksekliği yani testin pozitif çıkması kanınızda antitiroglobulin antikorlarının bulunduğu anlamına gelir. Aşağıdaki durumlardan kaynaklanabilir;

 1. Haşimato Hastalığı (Tiroid düşüklüğüne neden olan bağışıklık sistemi hastalığı)
 2. Tiroid Kanseri
 3. Graves Hastalığı
 4. Damar hastalıkları.
 5. Tip 1 şeker hastalığı,
 6. Romatoid artrit,
 7. Pernisiöz anemi
 8. Otoimmun tiroidit
 9. Anti tg düşüklüğü nedenleri nelerdir?
 10. Tiroid kanseri
 11. Tip 1 diyabet
 12. Yaşlılık
 13. Bağışıklık sistemi hastalıkları
 14. Romatoid artrit (bağışıklık sisteminizin eklemlerinize saldırdığı bir bağışıklık sistemi hastalığı)
 15. Pernisyöz anemi ( B-12 vitamini eksikliği nedeniyle alyuvarlarda azalma)
 16. Kollajen vasküler hastalıklar (Vücuttaki kollajeni etkileyen bağışıklık sistemi hastalıkları; örneğin romatoid artrit ve skleroderma hastalığı)

Anti tg yüksekliği nasıl tedavi edilir?

 1. Anti tg yüksekliğinden muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Doktor durumun nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Haşimato hastalarının ömür boyu tiroid hormonu ilaçları kullanmaları gerekebilir.
 2. Tiroid kanseri durumu varsa tiroid bezinin alınması gerekebilir. Yahut radyoaktif iyot tedavisi ile kanser tedavisi başlanabilir.
 3. Graves hastalığında radyoaktif iyot tedavisi, cerrahi müdahale veya tiroid hormonunu düşüren ilaçlar kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz