Anti HCV Elisa Testi Neden Yapılır? Anti HCV Normal Değeri

Anti HCV Elisa Testi Neden Yapılır? Anti HCV Normal Değeri

Hepatit C virüsüne karşı vücudumuz tarafından oluşturulan antikora Anti HCV denir.Antikorlar bedenin savunma sistemleridir, hastalıklarla mücade etmekle vazifelidirler. Hepatit C karaciğer iltihabına ve karaciğerde hasara yol açan tehlikeli virüslerdendir. Virüs vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemimiz virüsle savaşmak için antikor üretmeye başlar. Anti HCV kan testi, bu antikorların varlığını tespit edebilmek için yapılır. Yapılan kan testinde Anti HCV’nin pozitif çıkması kesin Hepatit C taşıyıcısı olduğunuz yahut bu virüse karşı koruyuculuk geliştirdiğiniz anlamı taşımaz. Hastalığın aktif olup olmadığını tespit edemez.  Yalnız Anti HCV testi sayesinde kişinin hayatının herhangi bir döneminde hepatit C virüsü taşımış olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Anti HCV kan testi karaciğer hastalıklarının araştırılması veya kan donörlerinin taranması amacıyla kullanılır. Anti Hcv genelde Hcv enfeksiyonun son evrelerinde kanda tespit edilir. Anti-HCV ELISA testi, insan serumu veya plazmasındaki Hepatit C Virüsünün (anti-HCV) tespiti yapılan enzim bağışıklık tahlilidir.

Anti HCV Pozitif Ne Demek?

Anti HCV’nin pozitif olması şuan veya geçmişte bir dönemde hepatit C virüsünü kapmış olduğunuz anlamına gelir. Pozitif çıkması sonucunda halen Hepatit C hastası olabilirsiniz veya bu hastalığı atlatmış olabilirsiniz yahut virüs etkisiz halde vücudunuzda bulunabilir.  Yaptırdığınız kan testinde Anti HCV pozitif çıkarsa, doktorunuz HCV RNA testleri denilen başka test yapıp Hepatit C hastalığının aktif olup olmadığı saptayacaktır. Ardından kantitatif (miktarsal) HCV RNA testleri uygulanıp hepatit C virüsü miktarı, hastalığın ne aşamada olduğu ve yapılan tedavinin başarılı olup olmadığı tespit edilir.

Anti HCV Normal Değeri Nedir, Anti HCV Kaç Olmalı?

Anti HCV Normal Değeri: 0 – 1 IU/mL arası olmalıdır.

Anti HCV Pozitif Pozitif sınırı nedir?

Anti HCV testinde kanda 0.9 IU/mL ve daha yüksek miktarda Anti HCV değeri çıkmasına Anti HCV Pozitif denir.  Testin pozitif çıkması durumunda, sonucun doğruluğundan emin olmak için testin tekrarlanması gerekecektir.

Anti HCV Negatif Ne Demek?

Anti HCV testinizin sonucunun Negatif olması şu anlama gelir; Ya hayatınızın hiçbir döneminde hepatit C virüsü kapmamış olduğunuzu yahut da hepatit C virüsüne yakalanmışınızdır ancak bedeniniz henüz antikor üretememiştir.

Anti HCV testinin negatif çıkması da kişiyi yanıltmamalıdır. Hepatit C virüsünü kaptıktan birkaç ay boyunca bile sonuç negatif çıkabilir. Ancak ilerleyen dönemdeki yapılan testte pozitif çıkacaktır. Bu nedenle Hepatit C şüphesi söz konusuysa 6 ay içinde Anti HCV testi tekrarlanmalıdır.

Anti HCV Sonucu Hatalı Çıkabilir mi?

Anti HCV testi çoğu zaman kesin sonucu doğru olarak bize verir. Ancak nadir de olsa kişi hepatit C virüsünü kapmamış olsa bile sonuç pozitif çıkabilir. Yahut kişi Hepatit C’ye yakalanmıştır, ancak testte bu görünmeyip sonuç negatif çıkabilir. Bu durumun nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. “Sonraki Sayfa” yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz