Anasonun Faydaları ve Zararları Nedir

  • ALTERNATİFTIP
  • Anasonun Faydaları ve Zararları Nedir için yorumlar kapalı
  • 736 kez görüntülendi

Anasonun Faydaları ve Zararları Nedir

Genellikle rakının hammaddesi olarak bildiğimiz anason bitkisinin daha birçok derde deva nitelikte olduğunu biliyor muydunuz?

Anason Bitkisi: Gövdesi dik, çok dallı ve tüylü bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve yuvarlaktır, beyaz renkte çiçek açar. Kırlarda yetişir, ayrıca bahçelerde de yetiştirilmektedir.

Anasonun Faydaları: Hazmetmeyi kolaylaştırır ve şişkinliği önler. Gaz söktürücü özelliği ile mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır. İştahsızlığı ve bulantıyı giderir. İshali ve kusmayı keser. Sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirleri yatıştırır, ağrıları hafifletir, baş ağrısına da iyi gelir.

Kan dolaşımının düzenli olmasına yardımcı olur, kalbi kuvvetlendirir. Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı şikâyetlerini azaltır. Anasonun yararları arasında aybaşı kanamalarını düzene sokmaya yardımcı olması ve anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunmaktadır.

Anason Nasıl Kullanılır? Anason kaynatılarak anason çayı hazırlanabilir. Anason çayı içilirse nefes darlığı ve öksürüğe iyi gelir. Yemeklerden sonra içilirse gazı giderir. Anason etle birlikte kullanılırsa ete ayrı bir lezzet katar. Gözlere sürme olarak da çekilebilir.

Bu yazı anasonun faydaları, anasonun hammaddesi, anasonun zararları etkileri kullanımı, anason ne işe yarar nedir, anason neye yarar nerede yetişir, nerelerde kullanılır neye faydalı, nasıl yetiştirilir yapılır kullanılır konusunda yazılmıştır.

anason ne işe yarar, anason nedir ne işe yarar, anason nedir nerede kullanılır, anason bitkisi nerelerde kullanılır, anason nerede yetişir, solanum sessiliflorum nedir, anasonun faydaları, anason neye yarar, anason faydaları, anason fayda ve zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.