Anasonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Anasonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Anasonun Cilde Faydaları Nelerdir?
Maydanozgiller familyasından gelen anason, ortalama 50 cm olabilen yıllık ve otsu bir bitkidir. Bu bitkinin gövdesi dik, iç kısmı boş, tüylü ve üstü çizgili bir yapıya sahiptir. Bitkinin alt yaprakları oval ve kalp şeklindedir. Bitkinin meyveleri tıpkı bir armuda benzer ve üzeri tüylü, küçük, sarı-yeşil renktedir. Bitkinin çiçekleri ise tıpkı bir şemsiyenin içinde toplanmış hissi verir.

Anason, farklı alanlarda kullanılır. En yaygın olanları öksürük tedavisi, stresin atılması, iştahın arttırılması, yorgunluk ve uykusuzluk tedavisidir. Bunların dışında anason cilt bakımında da kullanılır.

Öksürük tedavisinde etkili olabilmesi için en etkili tüketim şekli anasonun çay olarak içilmesidir. Günde 2 fincanı geçmeyecek şekildeki anason çayı tüketimi öksürüğün hızlı bir şekilde geçmesini sağlar.

Stres ve yorgunluğa karşı anasonun etkisini görmek için 250 gr bala 5 gr dövülmüş ya da öğütülmüş anason eklenir ve gün içinde 2 yemek kaşığı tüketilir.

İştah açması için 3 gr anason sıcak suyun içinde 5 dakika bekletilir. Daha sonra anason süzülerek kalan su içilir.

Anason bitkisi, tüm diğer faydalarına ek olarak cilt bakımında da kullanılan bir bitkidir. Özellikle cilt yüzeyinde oluşmuş lekelerin tedavisinde etkili doğal bir yöntemdir.

Cilt lekelerinin tedavisinde anoson kullanımı:

Anason Tohumu:

Anason tohumuyla cilt lekelerine müdahale etmeniz mümkündür.
Anason tohumları küçük bir kaba konur.
Tohumların üzeri geçecek kadar su eklenir.
Daha sonra 15 dakika kadar kaynatılır.
Kaynatma işlemi bittikten sonra anason tohumları süzülerek ayrılır.
Elde edilen su soğutularak yüzün her bölümüne uygulanır.
Yukarıda tarifi yazılan maske uygulaması basit ve etkili bir yöntemdir. Bu maskenin haftada bir kez düzenli uygulanması halinde cilt yüzeyinde oluşmuş lekelerde azalmalar görülür, aynı zamanda cilt canlanır.

Not: Anason bitkisinin cilt lekeleri üzerinde etkisinin tam olarak görülmesi için en az 2 ay ve her hafta uygulanması şarttır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz