Anason, iyileştirme için en iyi şifalı bitkilerden ve baharatlardan biri olarak gösterilir; ayrıca konu sağlığa gelince, tam bir besin gücüdür.

Kan şekerinde ve menopoz semptomlarında azalma etkilerinin yanı sıra, aynı zamanda hemen hemen her yemeğin veya içeceğin lezzetini artırmak için ideal olan benzersiz bir tada sahiptir.

 

Çerezlerden ve keklerden likörlere ve daha fazlasına kadar her şeye sık sık eklenen bu lezzetle paketlenmiş tohumdan birkaç parça, demir, manganez ve kalsiyum gibi ek besin maddeleri tedarik ederek sevdiğiniz gıdaların beslenme profilini yükseltmenin kolay bir yolu olabilir.

 

Denemeye hazır mısınız? Bu güçlü bitkinin sağlık faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin, ayrıca anason yağı ve anason tohumlarının nasıl kullanılacağını da öğreneceksiniz.

 

Anason Nedir?

Anason tohumu ayrıca anason veya Pimpinella anisum olarak bilinir, Apiaceae ailesindeki havuç, maydanoz ve kereviz ile yakından ilgili olan bir bitkidir. Anason bitkisi Akdeniz’e ve Güneybatı Asya’ya özgü olmakla birlikte, yetiştirilmekte ve dünyada kullanılmaktadır. Bitki, üç metre boyunda büyür ve anason tohumu olarak bilinen dikdörtgen beyaz çiçekler üretir.

 

Anasonun tadı çok farklıdır ve genellikle meyan kökü, rezene ve yıldız anason ile karıştırılır. Tohum, özüt ve yağ formunda bulunan anason, sık sık çay, tatlı ve likör için bir tat verici olarak kullanılır. Tarihsel olarak, aynı zamanda tıbbi özellikleri nedeniyle saygı duyulur ve kan dolaşımını iyileştirmekten adet sancısına kadar her şeyi tedavi edebilir.

 

Son zamanlarda araştırmacılar, kan şekeri düzeylerinin yükselmesi, menopoz semptomlarının azaltılması ve hatta mide ülserlerine karşı korunmanın sağlanması da dahil olmak üzere, anason tohumuyla ilgili bir dizi sağlık faydası ortaya çıkardı. Anason, bu potansiyel faydaları teyit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, anne sütü üretiminde artış, böceklere karşı korunma, nöbet riskinin azalması ve idrar akışının artması ile ilişkili olabilir.

 

Kan Şekerini Düzenliyor

Diyabetli olanlar için, normal kan şekeri düzeylerini korumak büyük bir zorluk olabilir. Yüksek kan şekeri belirtileri, baş ağrılarından artmış susuzluğa, yorgunluğa ve bilinçsiz kilo kaybına kadar değişebilir. Tedavi edilmezse, uzun süre yüksek kan şekeri sonunda sinir hasarına, böbrek yetmezliğine ve hatta körlüğe neden olabilir.

 

Daha fazla çalışma gerekmekle birlikte, anason tohumunun kan şekerinizi yönetmesine yardımcı olabileceğini gösteren umut verici bir araştırma yapılmıştır. Anason tohumu, benzersiz aromasını sağlamaktan sorumlu olan anethol adı verilen bir bileşim içerir. Hindistan dışındaki bir 2015 hayvan çalışması diyabetik sıçanlara anethol uygulanmasının, karbonhidrat metabolizmasına karışan bazı temel enzimlerin aktivitesini değiştirerek yüksek kan şekerini önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Kan şekerinizi kontrol altına almanın diğer yolları, lif alımını artırmak, bol fiziksel aktivite yapmak ve karbonhidratların ve ultra-işlenmiş gıdaların alımını azaltmaktır.

Mantar ve Bakterilerin Büyümesini Engeller

Anason tohumunun, ayak mantarı veya mantar hastalığı gibi fungal enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olabilecek güçlü antifungal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

 

Hırvatistan’daki Zagreb Üniversitesi Mikrobiyoloji Eczacılık ve Biyokimya Fakültesi bölümünde yürütülen bir araştırma, anason tohumlarından elde edilen sıvı özüt ve uçucu yağların antifungal etkinliğini test etti ve her ikisinin de belirli mantar türlerinin büyümesini etkili bir şekilde inhibe edebildiğini buldu. Özellikle, anason, birçok deri hastalığından sorumlu mantar türü olan maya ve dermatofitlere karşı özellikle etkilidir.

 

Bu arada anethol içeriğinin, anason tohumunda bulunan aktif bileşiklerden biri olan bakterilerin büyümesini azalttığı da gösterildi. Aslında, Veteriner Tıbbi Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir test tüpü çalışması, anetholün, ciddi ishale ve dehidrasyona neden olan bir durum olan koleraya neden olduğu bilinen bir bakteri türünü öldürebildiğini gösterdi.

 

Menopoz Belirtilerini Kolaylaştırır

Menopoz, kadınlar büyüdükçe hormonlarda doğal bir düşüşün neden olduğu bir durumdur. Yaygın belirtiler arasında sıcak basmaları, vajinal kuruluk, değişken ruh halleri ve uyku bozuklukları bulunur.

 

Anason tohumunun menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. İran Farmasötik Araştırması Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada 72 kadına, 330 mg anason tohumu veya dört hafta boyunca günde üç kez plasebo içeren bir kapsül verildi. Anason tohumunun postmenopozal kadınlarda sıcak basması sıklığını ve ciddiyetini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

 

Anason tohumunun yanı sıra, menopozdan kurtulma için birkaç başka doğal yöntemler; stres düzeylerini azaltmak, yeterli uyku uyumak ve hayıt veya ginseng gibi takviyeleri denemek olabilir.

Depresyon Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Bazı araştırmalar, anason tohumunun depresyon semptomlarını azaltmada faydalı olabileceğini bulmuştur. Örneğin, yakın zamanda yapılan bir 2017 çalışması, irritabl bağırsak sendromlu 120 hastada anason yağının depresyon üzerindeki etkinliğini ölçtü. Bir plaseboya kıyasla, anason yağı, dört haftalık çalışmanın ardından depresyon semptomlarını önemli ölçüde azalttı.

 

Anason yağı da doğum sonrası depresyonun tedavisinde yardımcı olabilir. Birçok anne doğumdan sonra depresyon yaşasa da, doğum sonrası depresyon her yıl milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir durumdur. Bu duygudurum bozukluğu, doğumdan sonraki ilk yıl içinde kadınlarda daha sık görülür ve iştah azalması, uykusuzluk, duygudurum salınımı ve sinirlilik gibi belirtilere neden olabilir.

 

Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, anasonun fonksiyonel dispepsi, üst sindirim sisteminde ağrı veya rahatsızlık ile karakterize bir hastalık olan postpartum depresyon belirtilerini azaltabileceğini ortaya koydu.

 

Mide Ülserlerine Karşı Koruyabilir

Mide ülseri, midenin astarında oluşan acı yaralar halinde görülür. Bu ülserler, mide yanması, hazımsızlık, gaz, bulantı ve mide ağrısı gibi yan etkilerle ilişkilendirilir.

 

Mevcut araştırma sınırlı olmakla birlikte, anasonun bu acı yaraların oluşumuna karşı korunmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Dünya Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir hayvan çalışmasında, anason kullanan ve mide ülseri görülen sıçanlarda hasarlara karşı korunmaya yardımcı olduğunu ve vücutta anti-ülser aktiviteleri olduğunu buldu.

 

Ayrıca, mide ülserlerinizi tedavi etmede ve önlemede NSAID ağrı kesicilerinin kullanımını sınırlayarak, alkol ve kafein gibi mide tahriş edici maddeleri önleyerek ve diyetinize bol anti-inflamatuar gıdalar da dahil ederek yardımcı olabilirsiniz.

 

Anason Besin Değerleri

Küçük ama güçlü, hatta az miktarda anason tohumu diyetinize; demir, manganez ve kalsiyum gibi ekstra besin öğeleri eklemenize yardımcı olabilir. Aslında, sadece bir yemek kaşığı bütün ananas tohumu aşağıdakileri içerir:

 

22 kalori

3.3 gram karbonhidratlar

1.1 gram protein

1 gram yağ

0.9 gram lif

2.4 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 13’ü)

0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 7’si)

42 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

11.1 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

28.6 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

93.7 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

0,1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

 

Anason tohumu, yukarıdaki besinlerin yanı sıra az miktarda çinko, B6 vitamini ve C vitamini içerir.