Bağışıklık sistemini güçlendirir, büyümeyi hızlandırır, iltihaplanmayı ortadan kaldırır ve kalp sağlığını korur.

Ayrıca, ruh halini dengeler, kas fonksiyonunu iyileştirir, kanseri önler, doğurganlığı artırır ve sindirimi hızlandırır.

 

Ananas comosus ismini taşıyan ananas meyvesinden sıkılmış tatlı ve lezzetli sudur. Bu şeker açısından zengin meyve, aslen Brezilya ve Paraguay olmak üzere Güney Amerika’ya özgüdür, ancak Orta Amerika, Karayipler ve bitkinin gelişebileceği diğer tropikal bölgelere yayılmıştır.

Besin Değerleri

Tatlı ve ferah tadı nedeniyle çok seviliyor, ancak birçok insan ne kadar sağlıklı besinlerle dolu olduğunun farkında değil. Protein sindirimi için anahtar enzim olan bromelain açısından zengindir. A vitamini, B kompleks vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, karbonhidratlar, şeker ve diyet lifi içerir.

 

Piyasadaki birçok çeşidinde, meyve suyunun rengini güzelleştirmek ve tadını artırmak için ilave C vitamini (askorbik asit) bulunur. Tüm bu besleyici içeriğin yanı sıra çeşitli antioksidanlar ve fenolik bileşikler içerir.

 

Sağlık Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak içilmesi, yüksek tansiyon, düşük metabolizma, depresyon, anksiyete, ruh hali değişimleri, yetersiz beslenme, kabızlık ve hazımsızlık ile mücadele eden insanlar için faydalıdır. Bu meyve suyunun faydaları aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir.

Kan Basıncını Düşürür

İçerisinde bulunan yüksek potasyum seviyesi ananas suyunu, yüksek tansiyon için mükemmel bir ilaç haline getirir. Potasyum bir vazodilatör olarak hareket ederek, hipertansiyonun azaltılmasına ve ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskini azaltarak genel kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olabilir.

 

Bağışıklığı Güçlendirir

Konserve meyve suları, meyvede bulunan C vitamininin yanı sıra ekstra C vitamini (askorbik asit) ile takviye edilir. Bu bağışıklık sisteminizi uyarabilir ve vücudun birincil savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilir.

 

Ruh Hali Dengesizliklerini Düzenler

İçerisinde yüksek miktarlarda B6 vitamini bulunur ve bu vitamin (piridoksin olarak bilinir), vücuttaki hormonları düzenler ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu sebeple, endişe hali, depresyon veya hormon dalgalanmasına eğilimli olan kişilere yardımcı olabilir.

 

Öksürüğü Azaltabilir

Boğaz tahrişinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Tuz, biber, ananas suyu ve baldan yapılan bir karışımın alınması, öksürük semptomlarından kurtulmak için özellikle tavsiye edilir.

 

Antienflamatuvar Özellikler Barındırır

En zengin bromelain kaynaklarından biridir ve bromelain bir sindirim enzimidir. Sindirim üzerindeki etkileri ile birlikte, aynı zamanda artrit belirtileri de dahil olmak üzere, vücutta antienflamatuvar rahatlama sağlar. Bu enzim, ananas suyu şeklinde tüketildiğinde, ağrıyı hafifletmeye ve şişliği azaltmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca sinüs tıkanıklığını en aza indirir.

 

Doğurganlığı İyileştirir

Potasyum, C vitamini ve çeşitli B vitaminleri dahil olmak üzere, ananas suyundaki besinlerin zengin karışımı, hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlık ve üreme hormonlarında olumlu bir artış ile ilişkilendirilmiştir.

Sindirime Yardımcı Olur 

Güçlü bir sindirim enzimi olan bromelain varlığına ek olarak, içerisinde bulunan yüksek seviyeli diyet lifi, sindirim sürecini optimize etmeye ve şişkinlik ve kabızlık semptomlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu da, bağırsak hareketlerini düzenlemek ve sindirim sistemi tarafından uygun besin alımını sağlamak için peristaltik hareketi uyarabilir. Ayrıca, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur.

 

Büyümeyi Teşvik Ediyor

Etkileyici C vitamini içeriği ile, ananas suyu vücuttaki tüm dokuların, kasların, kemiklerin ve kan damarlarının oluşturulması için gerekli olan kolajen üretimini artırabilir. İster bir hastalıktan, ister ameliyatın etkilerinden kurtulmaya çalışın, bu meyve suyu, vücudunuzu tamir edebilir ve genel iyileşme açısından işleri tekrar yoluna sokabilir.

 

Kanseri Önler

İçerisindeki betakaroten ve bromelain, antikanser özelliktedir, yani kanserli hücrelerin üretimini ve yayılmasını yavaşlatır. Bu antioksidan özellikler, sağlıklı hücrelerin mutasyonunu aktif olarak baskılayarak, oksidatif stresi azaltabilir ve kronik hastalıkları önleyebilir.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

İçerisinde bulunan B vitaminleri; vücutta enzimlerin yaratılmasından nörotransmitter fonksiyonlarına ve kırmızı kan hücresi üretimine kadar birçok metabolik fonksiyona sahiptir. Sürekli B vitamini alınmadığında, vücuttaki kritik süreçlerin çoğu verimsiz hale gelir.

 

Kas Fonksiyonunu İyileştirir

İçindeki potasyum, vücuttaki sıvı dengesini korur, sinir uyarılarını sağlar ve kas kasılmasını düzenler. Eğer aktif bir kişiyseniz veya egzersiz yapıyorsanız, optimal kas fonksiyonu için yüksek seviyelerde potasyum gereklidir ve ananas suyu bunu sağlayabilir!

 

Göz Sağlığını Destekler

Ananas suyunda bulunan C vitamini, katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Suyu düzenli olarak içmek, yaşlandıkça göz sağlığını koruyabilir ve aynı zamanda görme ile ilgili sorunları uzak tutabilir.

Astımı Önler

Betakaroten bakımından zengin olduğundan düzenli olarak alındığında, astım semptomlarının giderilmesinde çok etkili sonuçlar doğurabilir. Betakaroten, sindirim sırasında A vitaminine dönüşür ve astım riskini azaltmada etkili bir şekilde çalışır.

 

 

Cilt Bakımına Yardım Eder

Her ikisi de cildi sağlıklı ve parlak tutmak için çalışan betakaroten ve C vitamini açısından zengindir. Antioksidan olarak işlev görürler ve zararlı UV ışınları ve kirliliğin neden olduğu kırışıklık görünümünü azaltırlar.

 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo kontrolünde yararlıdır ve birçok detoks diyetinin bir parçasıdır. Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olan doğal bir diüretiktir. İçinde bulunan bromelain, protein metabolize edilmesine ve karın bölgesindeki aşırı yağı yakmaya yardımcı olur. Bu yüzden ananas suyu mide şişkinliğini azaltmak ve karın yağlarıyla mücadele etmek için kullanılır.

 

Diğer Faydaları:

Birçok insan, boğaz ağrısı ve bronşiti iyileştirmek için tüketmektedir. Dahası, kadınlar adet ile ilgili problemlerini hafifletmek için de kullanabilirler.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Yüksek miktarda kullanıldığında, bu meyve suyunun genel sağlık üzerinde bir dizi olumsuz etkisi olabilir.

 

  • Alerjik Reaksiyonlar: Solunum güçlükleri, mide rahatsızlıkları ve diş eti, dil ve dudakta şişme ananas suyuna karşı alerjik reaksiyon yaşandığını işaret eder. Bu, ananas alerjisi ve lateks alerjisi olan kişilerde yaygındır, fakat aşırı miktarda meyve suyu tüketildiğinde de ortaya çıkabilir.

 

  • Mide: Çalışmalar, ananas suyunda bulunan aktif enzim bromelainin, fazla tüketildiğinde ishal, mide bulantısı ve diğer gastrointestinal sorunlara neden olabileceğini göstermiştir.

 

  • Kanama Bozuklukları: Ananas suyundaki bazı bileşiklerin kan inceltici nitelikleri vardır, bu da kanama bozukluğu olan veya yakın gelecekte ameliyat geçiren insanlar için iyi değildir. Antikoagülan ilaç kullanıyorsanız, bu suyu günlük diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

 

  • Ağız Sağlığı: Çok fazla ananas suyu içilmesi ağızdaki mukoza zarına zarar verebilir ve mukus üretimini yavaşlatabilir. Ayrıca, yüksek şeker seviyesi nedeniyle diş eti iltihabına ve çürüğe neden olabilir. Suyu içtikten sonra, ağzınızı suyla çalkalayın veya bu yan etkilerden kaçınmak için dişlerinizi fırçalayın.