Amipli Dizanteri Nedir Nedenleri Tedavisi

Amipli Dizanteri Nedir Nedenleri Tedavisi

Bir dizanteri hastalığı türü olan amipli dizanteri veya ampili dizanteri hakkında da kısa bilgiler vermezsek olmaz sanırım.

Amipli Dizanteri Nedir?
Entamoeba histolytica’nın neden olduğu kanlı fakat püy içermeyen parlak mukuslu diyare ile seyreden ateşsiz bir hastalıktır.

Ampili Dizanteri
Bu hastalığı yapan mikrop (dizanteri amibi) dedikleri ufak, tek hücreli bir hayvancıktır. Hastalığı hasıl eden amibin erişkin ve hareketli şekilleri ise de mikrobun ufak, yuvarlak ve (kist) dedikleri mukavemetli şekiller aldığı da olur. Dizanteri amibi de sulara, çiğ yenen sebze Ve meyvalara ve çeşitli gıdalara bulaşarak insanlara ağız yolundan girip hastalığı hasıl eder.

Ampili Dizanteri Belirtileri, Amip Dizanteri
Ampili dizanteri, basilli dizanterinin tersine olarak, sinsi ve gürültüsüz bir tarzda başlar. Hastada kırıklık, halsizlik, iştahsızlık, hazımsızlık gibi haller görülür.

Hastanın başlangıçta büyük aptesi suludur. Fakat birkaç gün sonra karında ağrılarla, ıkıntı ve buruntu ile beraber kan ve sümük ortaya çıkar. Basilli dizanterideki sümük koyu, bulanık ve cerahatli bir manzara olduğu halde amiplinin bağırsaklarından çıkan sümük cam gibi şeffaftır.

Amipli dizanteriye tutulmuş hastalara, çok defa, ateş olmaz. Günlük dışarıya çıkma sayısı, basillide olduğu kadar çok değildir. En ağır vak’alarda yirmi dört saatte (10) defayı geçmez.

Amipli dizanteri başlangıçta anlaşılıp tedaviye başlanmazsa derhal müzminleşir. Çünkü müzminleşmeğe son derece müsait olan bir hastalıktır. Zaman zaman ishal ve zaman zaman inkıbazlara sebep olmak suretiyle yıllarca sürer ve hastayı canından bezdiren müzmin amipli dizanteri şekilleri vardır.

Amipli dizanteriye tutulmuş olanlarda amipler, barsaklardan karaciğere geçerek orada (karaciğer apsesi) dedikleri tehlikeli bir ihtilât hâsıl edebilirler. Amipli dizanteriye tutulmuş olanlarda amipler, bağırsaklar hastalıklı iken harpler ve göçler dolayısıyla dünyanın birçok yerlerine yayılmıştır.

Bu yazı amipli dizanteri nedir nedenleri belirtileri tedavisi amipli dizanteri neden olur nasıl geçer ne iyi gelir iyi gelen bitkiler nelerdir doğal çözüm kesin bitkisel yöntemler amipli dizanteri tedavisi konusunda yazılmıştır.

dizanteri nedir tedavisi nasıl olur, entobea histolitica, fistül belirtileri nelerdir, jgebelerde entobea tehlikesi, kliterus

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz