Amilaz Yüksekliği Nedir Nedenleri Tedavisi

Amilaz Yüksekliği Nedir Nedenleri Tedavisi

Sizlere farklı konularda bilgiler vermek için birçok kaynak kullandığımızı unutmayın. Doğru bilgiye ulaşmak için yaptığım bir araştırma sırasında rastladım amilaz yüksekliği konusuna.

Aslına bakarsanız benimde ilk defa duyduğum bir terim olan amilaz yükselmesi oldukça dikkatimi çekti. Araştıran her zaman kazanır ilkesine kulak verdim ve amilaz yükselmesi hakkında bulabildiğim bütün bilgileri tek bir sayfada toparladım.

Amilaz Nedir: Amilaz, nişastanın sindiriminde rol oynayan protein yapılı bir enzimdir. Pirinç, patates, buğday, mısır, patates, bakla, fındık, fıstık gibi besinlerin yapısında bol miktarda nişasta bulunur. Bu gibi gıdaların sindirimi ağız içinde amilaz sayesinde başlar ve ince bağırsakta devam edip orada sonlanır.

Amilazın en önemli oluşum yeri pankreastır. Bununla birlikte karaciğer, tükürük bezleri, yumurtalık ve böbreklerde az miktarda da olsa amilaz üretilmektedir.

Amilaz Yüksekliği Nedir: Amilaz bedenin doğası gereği idrar ve kanda az miktarda bile olsa bulunur. Amilazın hafif yüksek olması her zaman önemli bir hastalığa işaret etmez. Kandaki amilazın genellikle üçte biri pankreas, üçte ikisi ise tükürük bezleri kaynaklıdır. Amilazın pankreastan geçiş yolunun herhangi bir sebeple tıkanması hallerinde, kan serumu ve idrardaki amilaz enzimi düzeyi yükselir. Bu duruma amilaz yüksekliği denir.

Amilaz enziminin, kandaki miktarının normal değerlerinden (Normal Değerler: 60–180 U/L) yüksek olmasının nedenlerini sayalım şimdide.

• Pankreas enzimlerinin üretimini artıran ilaçlar
• Pankreas kanalının ağzında bulunan kasın işlevindeki bir bozukluk
• Pankreas salgısını uyaran ilaçlar.
• Akut ve kronik pankreatitt
• İlaçlar (Aspirin, asparajinaz, azathioprine, kortikosteroidler, cyproheptadine, oral kontraseptifler, rifampin, sulfasalazine, ve thiazide)
• Şiddetli şeker koması
• Akrep sokması
• Tükürük bezi hastalıkları
• İlerlemiş böbrek yetersizliği
• Akut safra kesesi taşları
• Barsak tıkanmaları
• Metanol zehirlenmesi
• Akut alkolik zehirlenme
• Akciğerin küçük hücreli tümörleri

Amilaz Yüksekliği Tedavisi: Kanda amilaz düzeyinin yüksek olduğu durumlarda tedavi için mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Yukarıda sıralandığı gibi yüksek amilazın birçok bilinen nedeni olduğundan ihmal edilmemelidir. Doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Doktora gitmeden başkasına iyi gelen ilacı ‘bana da iyi gelir’ diye kullanmamalısınız. Alkol, sigara ve çok yemek yeme gibi alışkanlıklarınız varsa terk etmelisiniz. Aşağıda pankreas kaynaklı amilaz yükselmelerinde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi metotları bulunmaktadır.

Amilaz Yükselmesine Şifalı Bitkiler
– Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından, günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere içilir.

– Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp on iki saat beklendikten sonra, süzülerek, her öğünden Önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.

– Her biri ince kıyılmış veya iyice dövülmüş bir çorba kaşığı dolusu aynısefa otu, birer silme yemek kaşığı civanperçemi ve ısırgan otu iyice karıştırılır. Sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenir. Daha sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

– Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir.

Bu yazı amilaz değerleri, amilaz enzimi neyi parçalar, amilaz normal değerleri neden yüksek olur, amilaz nasıl düşürülür düşer, amilaz yüksekliği belirtileri, amilaz yüksekliğinin sonuçları, amilaz yüksekliğinin nedenleri, amilazın yüksek olması konusunda yazılmıştır.

karaci?er de?erleri neden y?ksek ??kar, pankreas enzım yukseklıgı, lipaz yüksekliği nasıl düşürülür, pankreas enzimleri neden yükselir, pankreas degeri nasıl düşer, pankreas enzimlerinin yüksek çıkması, pankreas degerlerının yuksek çıkması, kan degerlerının yukseklıgı, beyinde hafif protein yüksekligi, pankreasta enzimler yüksek oluşu nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz