Alt Karın Bölgesi Ağrıları

  • Genel Sağlık
  • Alt Karın Bölgesi Ağrıları için yorumlar kapalı
  • 802 kez görüntülendi

Alt Karın Bölgesi Ağrıları

Eğer alt karın bölgenizde ağrılar yaşıyorsanız bu durum bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Örneğin kadınlarda gözlemlenen alt karın bölgesi ağrılarının erkeklerde gözlemlenen alt kadın bölgesi ağrılarından farkı nedenleri olabilir. Ayrıca ağrıların teşhisi sırasında hastanın yaşı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Alt karın bölgesi ağrıları genellikle daha önemli sağlık sorunlarının göstergesidir. Bu sorunlar arasında akla gelen apandisit iltihabıdır. Apandisit iltihabı oldukça tehlikeli olabilir ve kontrol altında tutulmadığı taktirde patlayabilir. Apandisit iltihabı dışında idrar yolu enfeksiyonları da da alt karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Bunun yanı sıra kişide yorgunluk, idrara çıkma problemi ve idrar esnasında yangı gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Bazı durumlarda alt karın bölgesinde gözlemlenen ağrılar sindirim rahatsızlıklarının habercisidir. Örneğin divertikülit iltihabı ve irritabl bağırsak sendromu karında ağrılara yol açar. Bu sindirim sistemi sorunları oldukça ciddi sağlık sorunlarıdır ve tıbbi yardım gerektirir. Divertikülit iltihabının diğer belirtileri arasında ishal, kronik ağrı yer alır. Bağırsak çeperlerinde gözlemlenen bir iltihaplanma olan divertikülit iltihabı zamanında tedavi edilmediği taktirde kişinin hastaneye yatırılmasını gerektirebilir.

İrritabl bağırsak sendromu da tedavi edilmesi gerekilen bir sindirim rahatsızlığıdır. Rahatsızlığın diğer belirtileri arasında kramplar, kusma, karın alt sol bölgesinde ağrı ve yorgunluk yer alır. Eğer IBS rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışarak diyet programınızı gözden geçiriniz.

Benim karın alt kısmında ağrı var belirtileri şu nefes aldığımda hareket ettiğinde eğildiğinde çok kötü ağrı oluyor yardımcı olursanız sevinirim

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.