Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları

Aloe veranın hem kullanım alanları çok çeşitlidir hem de bilinen en şifalı bitkilerden birisidir. Aloe vera, bedenimiz için hem tüketildiğinde hem de bölgesel olarak uygulandığında çeşitli faydalar sağlar.

Eczanelerde, aktarlarda veya marketlerde aloe bulmak mümkün ama bunlar genelde aloe içeren nemlendirici ve onarıcı kremlerden ibaret.

Bu yazımızda, aloe veranın şifalı özelliklerinden sonuna kadar yararlanabilmeniz için size bitkiden çıkan jeli doğrudan nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Aloe Vera Jelinin Çıkartılması

Yapraklarından jel çıkartacağınız aloe vera bitkisinin 3 ila 5 yaş arasında olmasını öneriyoruz. Jelin daha yoğun kıvamlı olması için bitkiyi suladıktan sonra iki veya üç gün bekleyin. Daima en dıştaki ve büyük yapraklardan kesmeye başlayın. Yaprağı köke yakın bir yerden, temiz bir şekilde kesin. Yaprağı yaklaşık 5 santimetrelik bir parçaya bölün ve ardından ortadan ikiye kesip jel ile tedavi etmek istediğiniz yere sürün.

Kullandıktan sonra elinizde kalan parçayı streç film ile sarıp buzdolabına kaldırabilirsiniz. Ama unutmayın, jel zaman içerisinde etkisini kaybetmeye başlayacaktır ve en fazla 20 gün dayanacaktır.

Aloe Vera Jelinin Faydaları

  • Antiseptik: yaraların üzerinde içeri mikrop girmesini önleyen bir tabaka oluşturur
  • Bakteri öldürücüdür
  • İltihap sökücüdür
  • Cildin kendini yenilemesine yardım eder

Bu özellikleri sayesinde, aloe vera jelini cildimiz üzerinde çeşitli amaçlarla kullanabiliriz.

Aloe Vera Jelinin Kullanımı

  • Kesikler, yaralar ve diğer ufak cilt zedelenmeleri: iyileşmelere yardım etmenin yanı sıra, yara oluşumunu da azaltır. Yarayı ortadan kaldırmak için, uzun bir süre günde iki kere aloe vera jeli sürün. Bu biraz uzun sürebilir çünkü etkili olmasına rağmen yavaş bir tedavidir.
  • Yanıklar: Aloe vera acıyı azaltmasının yanında enfeksiyon oluşumunu ve yara görüntüsünü de önler.
  • Böcek ısırıkları: Aloe verayı ısırılan bölgenin etrafına doğrudan uygularsanız, hem acısını azaltır hem de iyileşmesini hızlandırır.
  • Sedef hastalığı: 30 gün boyunca, günde iki defa kabukların üzerine sürün. Kaşıntının ve döküntünün geçtiğini göreceksiniz.
  • Akne: Düzenli aloe vera kllanımı akneleri yok edip, sivilcelerin kalıcı izler bırakmasını önler.
  • Bölgesel enfeksiyon tedavisi: Arpacık, uçuk, ayak mantarı vb. rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Ayrıca aloe verayı tüy alımından sonra, özellikle de yüzünüze sürebilirsiniz.Siyah noktalar ve lekeler gibi kusurları tedavi etmesi için cildinize doğrudan sürebilirsiniz.

aloe-vera

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz