Aloe Vera ile Akne Tedavisi

Aloe Vera ile Akne Tedavisi

Uzun süreli deri hastalığı olan sivilce neredeyse hayatın bir bölümünde  herkesi etkiler. Cilt gözenekleri sebum bezlerin yağlı salgısı tarafından tıkandığında cildin yüzeyinde sivilce oluşur. Bu problem genellikle ergenlik dönemiyle başlar ve ergenlik döneminde daha yaygın hale gelir. Bununla birlikte, erkeklerde  ve kadınlarda yaşa bakılmaksızın  görüldüğüde olur.

Akne inatçı bir cilt problemi, ancak bu sorunu aloe vera adlı mucize bitki ile başarıyla tedavi edebilirsiniz. Güçlü cilt iyileştirici ve antibakteriyel özelliklere sahip olan aloe vera, akne de dahil olmak üzere çeşitli cilt problemleri için yıllardan beri kullanılmaktadır.
Aloe veranın çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılması, cilt problemleri için etkinliğini kanıtlamaktadır. Aloe vera, bol miktarda tanen ajanı, C vitamini, A ve E, mineral tuzları, karbonhidratlar ve kullanışlı amino asitler içerdiği için akne için harika bir çare olarak düşünülür.

Aloe veranın akne tedavisine nasıl yardımcı olduğuna gelince,aloe vera bir dezenfektan olarak  çalışmaktadır. Sivilceli cildi tedavi eder ve aynı zamanda enfeksiyonu engeller ve sivilcenin daha fazla yayılımını kontrol eder. İyi bir nemlendirici olan  aloe vera suyu % 99  cildi nemlendirir.

Mükemmel cilt iyileştirici özellikleri içeren, aloe vera akne’nin sebep olduğu  tahriş olan cildi sakinleştirir ve gençleştirir .

Akne için Aloe Vera Nasıl Kullanılır?
Aloe vera bitkisini evinizde rahatlıkla kullanarak başarılı bir şekilde akneden kurtulabilirsiniz.

1. Aloe Vera’nın Cilt Üzerine Uygulanması
Akne için en kolay aloe vera ilaçlarından biri olarak kabul edilir, çünkü içinde karıştırılacak başka bir bileşen gerekmez. Cildinizdeki akneyi mutlaka tedavi edecek% 100 saf aloe vera.

Gerekli malzemeler:
Aloe Vera Yaprağı – 1
Bir bıçak
Bir kaşık
Küçük Bir Kase
İşlem:

Büyük bir aloe vera yaprağı alın ve içindeki kiri temizlemek için akan su ile yıkayın.
Yaprağı kesin ve bir kaşık yardımıyla yapraktaki jöleyi küçük bir kaba alın.
Yüzünüzü antibakteriyel bir sabun ve ılık su ile yıkayıp temiz bir havluyla kurutun.
Jeli akne etkilenen deri üzerine uygulayın ve tamamen kurumaya bırakın.
Su ile iyice durulayın.Sivilce izlerini önlemek için sivilce oluşumunu önlemek için günde en az iki kez uygulayın.
Not: Eğer evde aloe vera bitki yoksa, piyasada mevcut doğal aloe vera jeli satın alabilirsiniz.

2. Aloe Vera Yaprağını Kaynatma
Bu ilaç cildi temizler , akne sorunları tedavisinde çok yararlıdır ayrıca hazırlamak için daha az zaman almaktadır.

Gerekli malzemeler:
Aloe Vera Yaprağı – 1
Su – 2 bardak
Bir tencere
Süzücü

İşlem:
Aloe vera yaprağını alın ve  suyla yıkayın, sonra bu yaprağı  küçük parçalara bölün. Bir tencereye 2 su bardağı su koyun ve aloe vera yaprağını ekleyin.
Yaprakları 15-20 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Cildinizi temizleyin bu losyonu sürün ve düzenli kullanımla cildinizdeki sivilcelerden kurtulun. En iyi sonucu almak için günde iki kez tekrarlayın.

3. Aloe Vera, Limon Suyu ve Yumurta Beyazı:
Aloe vera jeline yumurta akı eklenmesi akne için etkili bir ilaçtır. Yumurta beyazı deriye uygulandığında, kiri kaldırır ve fazla yağın cilden arındırılmasını sağlar.
Limon suyunun asitli içeriği sivilene neden olan bakteri P. acnes’i öldürür. Güçlü bir dezenfektandır. Ayrıca, akne izlerini de hafifletir.

Gerekli malzemeler:
Aloe Vera Jeli – 2 çorba kaşığı
Yumurta – 1
Taze limon suyu – 1 çorba kaşığı
Küçük Bir Kase
İşlem:
1 yumurta alın ve beyaz kısmını küçük bir kapta ayırın.
2 yemek kaşığı aloe vera jelini yumurta beyazı üzerine koyun ve iyice karıştırın.
Taze limon suyu ilave edin ve tekrar karıştırın.
Akne’lerin üzerine maskeyi uygulayın ve tamamen kurumaya bırakın.
Maskeyi  su ile yıkayın. Bölgeyi temiz bir havlu ile kurulayın. Sivilceye daha yatkın yağlı cildiniz varsa bu maskeyi her gün bir kez kullanın.

4. Aloe Vera ve Bal
Anti-mantar ve antibakteriyel özellikleri barındıran bal, sivilceye neden olan bakterileri öldürür. Anti-inflamatuar özellikleri tahriş olmuş cildi yatıştırır, kızarıklık ve yanı sıra enflamasyonu azaltır. Uygulaması aynı zamanda cildi nemlendirici bir etki yapar ve sivilceye yatkın cildi sağlıklı hale getirir.

Gerekli Malzemeler:
Aloe Vera Jeli – 1 çorba kaşığı
Bal – 1 çorba kaşığı
Küçük Bir Kase
İşlem:
Küçük bir kapta aloe vera jel ve bal alın.
Her iki malzemeyi de iyice karıştırın ve akneden etkilenen cilde uygulayın.
20-25 dakika boyunca ciltte bekletin, yüzünüzü ılık suyla durulayın ve temiz bir havlu ile kurutun.

5. Aloe Vera, Yulaf Parçaları ve Gliserin
Yulaf doğası gereği anti-inflamatuardır, bu nedenle bu tedavide kullanılması akne etkilenen cildin kızarıklık ve yanmasını azaltabilir. Ayrıca sivilceleri tedavi etmek için ilk adım olarak düşünülen deriyi  gençleştirmek ve ferahlatmak için çalışır.
Gliserin kullanımı akne de dahil olmak üzere çeşitli yağlı cilt problemlerini iyileştirir. Ayrıca cildi yumuşatır ve nemlendirici özellikleriyle esnekleştirir.

Gerekli Şeyler:
Aloe Vera Pulp – 1 çorba kaşığı
Gliserin – 1 yemek kaşığı
Yulaf Parçaları – 1 yemek kaşığı
Su – 1 yemek kaşığı
İşlem:
Tüm malzemeleri alın ve onları kalın bir hamur haline getirin. Bu macunu akne lekesine uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin. Yüzünüzü normal su ile durulayın.
Akne kaynaklı iltihaplardan kurtulmak için bu karışımı kullanın. Düzenli uygulamada akne ve akne lekelerinden kurtulmak için yardımcı olacaktır.

6. Aloe Vera, Bal, Süt ve Zerdeçal
Aloe vera, süt ve bal sivilceleri tedavi etmek için çeşitli özelliklere sahiptir ve içine zerdeçal eklediğimizde sivilce tedavisinde daha etkili olur. Zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sivilceleri başarılı bir şekilde tedavi eder. Ayrıca, antibakteriyel özelliği akneye neden olan P.acne bakterilerini öldürür.
Gül suyu akne etkilenen deride anti-inflamatuar ve nemlendirici etki sağlar.

Gerekli Şeyler:
Aloe Vera Jeli – 1 çorba kaşığı
Zerdeçal Tozu – 1 yemek kaşığı
Süt – 1 yemek kaşığı
Tatlım – 1 yemek kaşığı
Gül Suyu – birkaç damla
İşlem: Pürüzsüz bir macun yapmak için tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışımı sivilceli deri üzerine uygulayın.
15-20 dakika boyunca cilde bırakın ve etkilenen bölgeyi normal su ile durulayın. Cildi temiz bir havlu ile kurutun. Akne tedavisi için günde en az bir kez bu karışımı kullanın.

Ek İpuçları:
Akneden  kurtulmak için ilaç hazırlamak için okaliptus yağı, çay ağacı yağı, greyfurt yağı gibi uçucu yağları aloe vera jeline ekleyebilirsiniz.
Aloe vera jelini çıkarmak için daima bitkinin en büyük yaprağını  seçin.
Daha etkili olacak şekilde çare hazırlamak için daima taze aloe vera jeli kullanın.

Aloe vera sadece sivilceleri değil aynı zamanda güneş yanığı, yanık, tahriş, alerji vb. gibi cilt sorunlarını da ele alır.
Evinizde bir aloe vera bitkisi varsa akne sorunlarını tedavi etmek çok kolaydır ve eğer yoksa bir tane edinin.

NOT: Aloe vera jelinin uygulanması, sarımsak, soğan ve lalelere karşı  alerjisi olan insanlarda tahrişe neden olabilir ve yanma, yanma hissi, kızarma ve kızarıklıklar gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, cildinizde aloe vera  kullanmadan önce, cildinize az miktarda aloe vera jeli uygulayarak bir yama testi yapın. Birkaç dakika bekledikten sonra, cildinizi tahriş etmezse akne için aloe vera ev ilaçlarıyla devam edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz