Aloe Vera Bitkisinin Doğal Tedavide Sağladığı Faydalar

  • ALTERNATİFTIP
  • Aloe Vera Bitkisinin Doğal Tedavide Sağladığı Faydalar için yorumlar kapalı
  • 703 kez görüntülendi

Aloe Vera Bitkisinin Doğal Tedavide Sağladığı Faydalar

Aloe bitkisinin, pek çok araştırma neticesinde, doğal bir terapi etkisine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yaklaşık 5.000 yıldır sağlık için kullanılan aloe vera bitkisi, başta Avrupa olmak üzere, Güney Amerika, Afrika ve Asya’da yaygın olarak kullanılır.

 

Aloe Veranın Faydaları

Aloe vera, en eski tedavi yöntemlerinden biri olan ve Hindistan’da hala etkin olarak kullanılan ayurvedada, “kumari”, yani mucize bitki olarak adlandırılır. Afrika’da ise, timsah dili adı verilen bu bitki, şifacılar tarafından sıkça kullanılan bir bitkidir.

Avrupa’da yapılan birçok çalışma sonucunda, aloe veranın, AIDS hastalığına karşı bağışıklık sistemini koruduğu ve güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Çin’de yapılan bir araştırma, akciğer, karaciğer ve meme kanserini önlemede, aloe veranın çok etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Aloe vera ile ilgili bugüne kadar onlarca araştırma yapılmış ve bu bitkinin doğal bir tedavi ve terapi için muhteşem etkilere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

Aloe Vera;

Cilt sağlığı için muhteşem bir bitkidir. Güneşin zararlı ışınlarından cildi korur. Ciltte oluşan yaraların hızlı bir biçimde tedavi edilmesine yardımcı olur. Ciltte akne oluşumunu ve selüliti engeller. Selülit için aloe veranın tek başına kullanılması yeterli olmayacaktır. Spor yapmak da gereklidir.

Mide yanması ve şişkinlik, hazımsızlık gibi bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklara karşı etkilidir. Ayrıca kabızlığı da giderir. Bir çorba kaşığı aloe vera suyu, portakal suyu ve bal karışımı ile sabahları tüketilebilir.

Ağız içinde oluşan iltihapların tedavisinde oldukça etkilidir. Diş eti iltihabına iyi gelir.

Yıpranan saçların onarılmasında ve daha parlak bir görünüm kazanmasında oldukça etkilidir. Ayrıca kepek oluşumunun önüne geçer, mevcut kepekleri yok eder.

Aloe vera yağı, muhteşem bir rahatlatıcıdır ve başta kafatası olmak üzere, uygulanan bölgedeki kaslarda gevşeme sağlar. Stresi azaltmaya yardımcı olur. Zayıflamaya yardımcı olur.

Aloe Veranın İçeriği

Aloe veranın içerdiği polipeptidler, polisakkaritler ve acemannan (karbonhidrat türü) bağışıklık sistemine çok büyük katkı sağlar.

Ayrıca, asetilenmiş mannoz adı verilen özel bir polisakkarit (kimyasal madde) türü içerir ve bu polisakkaritler, kemoterapi ve radyasyon tedavisinde oldukça etkilidir.

Aloe vera bitkisi, jel, yağ, kapsül veya meyve suyu olarak tüketilebilir. Meyve suyu olarak fazla kullanılması durumunda ishale yol açabilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.