Alıç Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır,Zayıflatırmı

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır,Zayıflatırmı

Alıç Çayının Faydaları, Hazırlanışı

Günümüze bitkiler birçok farklı amaçla kullanılabiliyor. Eskisi gibi doğrudan tedavi için olmasa da tedaviyi destekleyen nitelikte takviye alımı mümkün.  Hangi bitkinin ne işe yaradığı epey geniş bir inceleme alanı, ancak genellikle bağışıklığın güçlenmesine sağladığı katkı açısından fayda sağladıkları görülebilir. Alıç çayı da bundan yola çıkarak birtakım yararları olan bir içecektir. Meyvenin yapraklarından hazırlanan bu çay, kapsamlı şekilde birçok hastalığa iyi gelir. Kullanımı, ulaşılması kolay bir bitki çayıdır. Doğru bir uygulama ile etkili bir sonuç alınabilir. aşağıda alıç çayı faydaları, nerede yetişir, nasıl hazırlanır gibi bilgiler sizinle paylaşılacaktır.

 Alıç Çayı Nerede Yetişir

Alıç çayı günümüzde özellikle Almanya, Avusturya ve Avrupa kıtasının genelinde çok sık tüketilen bir çay. Ayrıca eskiye dayalı kullanımla ilgili Amerikalı doktorların bazı yazılı kaynakları, bu bitkiden 1800’lü yıllarda da faydalandığını göstermiştir. O dönemlerde kan dolaşımı ve solunum yolu hastalıkları için kullanıldığı bilinmektedir.

Alıç Çayının Faydaları Neler?

 Alıç çayının faydaları konusuna gelince, bunun çok kapsamlı bir etki alanının olduğu görülebilir. Bu etkisinin sağlanmasında içerisinde yer alan vitamin ve mineraller vardır. Antioksidan etki bağışıklık gibi anlamlarda fayda sağlar. Daha ayrıntılı bir inceleme yapılırsa alıç meyvesinin veya alıç çayı faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. Alıç çayı, eskiden bu yana kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek için kullanılmaktadır. Kalp ve kan damarlarında yer alan kasların genişlemesini destekler. Dilatasyon direncinde düşüklüğe neden olur. Kan akışını yoğunlaştıran etkisi anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği gibi hastalıkların giderilmesini sağlar. Alıç çayı hipertansiyonun önüne geçer.
  • Alıç çayını içmek kolesterolü tedavi eder. Bunu yaparken kötü kolesterolü ortadan kaldırır. Beta-sitosterol isimli bir bileşiğin yardımı ile gıdayı etkisiz hale getirir. Kolesterol miktarını azaltıcı etkisi bu şekilde gerçekleşmektedir. Günde iki fincan alıç çayı içmek düzenli olarak yapıldığı zaman etkili sonuçlar verecektir.
  • Her yemekten sonra tüketilen alıç çayı, sindirime katkı sağlar. Sıkılaştırıcı özellikleri sayesinde ishal ve dizanteri gibi rahatsızlıkların önün geçer.
  • Alıç çayı yağların daha hızlı kırılmasını sağlar. Bu açıdan zayıflama ve yağ eritme sürecinde etkili olduğu söylenebilir. Tokluk hissi vermesi de bunda etkilidir.
  • Âdetin durması ve menopoza girme sürecinde daha rahat bir süreç geçirilmesini sağlar. Özellikle belirtilerin ve tam menopoza geçişin olduğu 2 yılda yumurtalıkların erken yaşlanmasını engellemek, sıcak basması gibi belirtilerin yok olmasında bu bitkinin faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca menopoza bağlı kilo sorunlarında da etkilidir.
  • Alıç çayı yüksek tansiyona iyi gelir. Kan basıncının artması durumunda bitki, damarların ve basıncın sağlık kazanmasına yardım eder. Tedavi sürecinde uzmanlar alıç bitkisinin faydalı olduğunu belirtmişlerdir.
  • Alıç çayının faydaları arasında en çok kullanılmasının nedenlerinden biri etkilerinden biri uykusuzluğu gidermesidir. Sinirleri sakinleştiren çay, uykuya rahat dalmanızı sağlayacaktır.
  • Alıç çayı endişe ve kaygı hissini gidermeye de etki eder. Sinir sisteminin genel işleyişinde faydalıdır. Rahatlatıcı etkisi sayesinde anksiyete sorununu azaltır. Huzursuzluğu ve gerginliğe bağlı meydana gelen çarpıntıyı giderir.
  • Gün içinde daha enerjik hissetmenizi sağlar. Kan akışını destekleyen alıç bitkisi uyanıklık seviyesinin artmasını sağlar. Vücudunuzun her bölümünün daha rahat şekilde oksijen almasını sağlar.
  • Cilt sağlığı açısından alıç bitkisi son derece faydalıdır. İçeriğindeki antioksidan maddeler, yanık, yara, akne gibi dermatolojik sorunların tedavisinde etkilidir. İltihaplanma karşıtı olması bakımından bazı kremlerin içeriğinde de bulunan alıç bitkisi, egzama, sedef hastalıklarında cildin yatışmasını sağlar.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanır, Tarifi

Alıç çayı tarifi: Alıç çayı hazırlamak için ağaç yapraklarını ve meyvenin kendisini kullanmak mümkündür.  Yan sadece yapraklara bağlı kalmak zorunda olmadan meyvesini de değerlendirerek bu çayı hazırlayabilirsiniz.  Ancak bitki uzmanlarına göre sadece yemiş ya da sadece yaprak kullanmak yerine yemiş ve yapraklardan bir miktar alarak kullanmak gerekir. Bu şekilde içeriğinin daha fazla geliştiği bilinmektedir. Alıç çayı hazırlanışına gelince, 2-2 kişilik çay hazırlamak için, öncelikle 2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak ve 3 çay kaşığı ezilmiş alıç meyvesi yeterlidir. Kaynamış suya atılan bu bitki ve yemişler, 15-20 dakika beklenmelidir. Daha sonra da içilebilir.

Alıç Yemişi Yenir Mi?

Alıç yemişi, bazı kişilere göre çiğ şekilde salata yapılarak da yenilen bir yemiş çeşidi. Bu nedenle sadece kaynatarak içmek zorunda değilsiniz. Üstelik bu şekilde tüketildiğinde de birçok artı sağladığı biliniyor.

Alıç Çayının Yan Etkisi Var Mı?

Alıç çayının yan etkileri konusunda net ve her zaman görülen bir durum yoktur. Ancak ciddi bir yan etki belirtilmese de kusma, bulantı, baş dönmesi ve çarpıntı gibi durumlara rastlanabilmektedir. Özellikle hamilelerde ve yeni anne olanlarda bu bitkinin doktor kontrolünde içilmesi önerilir. İştah kesici etkisi olduğundan ve kan akışını hızlandırdığından olumsuz etkilere rastlanabilmektedir. Bilinçsiz kullanım kötü sonuçlar alınmasına neden olabilir. Bu yüzden düzenli şekilde ilaç kullanan kişiler de uzman kontrolünde bu çaydan içmelidir.

 Alıç Çayı Fiyatı Ne Kadar? Nereden Alınır?

Alıç çayı ekonomik bir bitki çayıdır. Bunu 6-14 lira arasında değişen şekilde görebilirsiniz. Aktarlarda bulunabileceği gibi aynı zamanda internet üzerinde bitki çayı satışı yapan yerlerde de bulunması mümkündür. Genellikle bir kutu içerisinde gelen çay, kullanım talimatları da üzerinde olacak şekilde satılmaktadır.

Alıç Çayı Zayıflatır mı?

Zayıflamak için günümüzde birçok kadın farklı çözümler için uğraşıyor. Bunun için bitkisel çözümlere de başvuru yapılıyor. Bitkilere başvurulmasının nedeni, içeriğindeki doğal maddelerin metabolizma üzerinde sağladığı katkılar… Alıç çayı da bu açıdan değerlendirildiğinde belki doğrudan hızlı bir zayıflama etkisi göstermiyor, ancak düzenli kullanımla birlikte vücuttaki fazla ve gereksiz maddelerin atılmasında ciddi bir yarar sağlıyor. Yani antioksidan etkili özellikleri olan bu bitki, sizin metabolizma hızınızı da artırarak daha fazla yağ yakılmasına zemin yaratıyor. Bunun dışında alıç meyvesi iştah kestiğinden diyetisyenlerin de önerdiği bir yemiş. Uzun süre tokluk hissi verdiği için akşam saatlerinde bir miktar yenildiğinde ekstra öğüne gerek kalmamasını sağlayabiliyor. Diğer bir ifadeyle eğer 18-20.00 saatlerinden sonra yemek yemiyorsanız bu yemişten tüketmek işe yarayabilir.  Alıç çayı zayıflatırmı konusundan sonda adi alıç nedir konusuna değinelim.

 Adi Alıç Nedir?

Alıç bitkisi ve yaprağı olarak bilinen söz konusu yemişin asıl ismi adi alıçtır. Ormanlarda yetişen bu yemişin çiçekleri beyaz ve pembedir. Meyve büyüklüğü yaklaşık 6-10 mm çapındadır.    Bilimsel adı crataegus monogyna olan bu bitki, bahçe alıcı gibi çeşitlere de sahiptir. Bu bitkinin yapraklar ile alıç çayı yapımı sağlanmaktadır.

Alıç Kurusu Nedir

Yaprak ve meyvesinin kurutulması ile elde edilen alıç kurusu ağaç kabuklarını da içermesi nedeniyle çay için kullanılan ürünlerden farklıdır.  Bu kabukta çok sayıda besleyici vitamin ve mineral yer alır. Kalp yetmezliği, kasların beslenmesi, kan damarlarının daha açık olması gibi artılar vardır. Alıç kurusu kullanım şekli her defasında taze olmak üzere günde 2-5 mg olacak şekilde sıcak suda kaynatılarak içimle yapılmalıdır.

Alıç Çiçek Yapraklarını Kurutma

Alıç çiçeklerinin toplanıp kurutulmasını istiyorsanız miktar bakımından eşit oranda yaprak ve çiçekleri alarak kurumaya bırakmanız gerekir. Gölgede beklemeye alınan bu yapak ve çiçekler otuz sekiz derece sıcaklığı geçmemelidir. Aksi halde çiçeklerinde yer alan faydalı yağlar bozulur ve en yararlı bölümleri etkisiz hale gelmiş olur. Gölgede kurutulması bu açıdan son derece önemlidir.

 

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz