Alerji Nedir Alerji Çeşitleri ve Tedavisi

Alerji Nedir Alerji Çeşitleri ve Tedavisi

Solunum ya da temas yoluyla kişinin maruz kaldığı çeşitli maddelere karşı bağışıklık sisteminin, aslında bu maddeler zararlı olmadıkları halde verdiği reaksiyon, aşırı duyarlılık yada Alerji olarak tanımlanır.

Bağışıklık sistemi, yabancı bir maddeyle ilk kez karşılaştığında bu “yabancı maddeye” karşı bir antikor geliştirir ve savunmaya geçer. Bu maddelerle ileride tekrar karşılaştığında daha önce geliştirmiş olduğu bu antikorlar yeniden devreye girer. Bu nedenle, örneğin polenlere karşı alerjisi olan biri her polen mevsiminde alerji riski ile karşı karşı kalır.

Alerji Belirtileri: Etkilenen organa ve şiddetine göre çok çeşitli olmakla birlikte genel olarak kaşıntı, döküntü, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, hırıltı, nefes darlığı, gözlerde yanma, dudaklarda şişme olarak sayılabilir.

En sık görülen alerji türleri; Saman Nezlesi, Göz Nezlesi, Astım, Egzema ve Kurdeşen’dir.

Alerji Nedenleri: Alerjiye neden olan pek çok faktör vardır. Özellikle kalıtımın önemi büyüktür. Bunun yanında alerjinin başlıca nedenleri polenler, evdeki tozlar (akarlar), kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri ve küf mantarlarıdır. Ayrıca, sigara dumanı, katkı maddeli gıdalar, deterjan ve parfüm kokusu, hava kirliliği de alerji şikayetlerini tetikleyebilmektedir.

Alerji Tedavisi: İlk yapılması gereken alerjiye neden olan etkenin bulunup, kişiden uzaklaştırılmasının sağlanmalıdır. Alerjinin şiddetine göre ilaç ve aşı tedavisi de kullanılabilir.

Alerjiden Korunmak için alerjisi olan kişinin alerjinin çeşidine göre alerjiye neden olan kedi-köpek gibi hayvanları ev içinde beslememesi gerekir. Evdeki yatak, çarşaf, nevresim gibi ev eşyaları, içinde akar barındırdığı için, sık sık yıkanmalı ve ev havalandırılmadır. Polene alejisi olan kişilerin, polen mevsimi olan bahar aylarında mümkün olduğunca çiçek ve ağaç olan yerlerde maskesiz dolaşmaması yararlı olacaktır. Ayrıca, stres de bağışıklık sistemini etkilediği için stresten de uzak kalmaya çalışılmalıdır.

Bu yazı alerji nedenleri, alerji nasıl geçer, alerji nedir, alerji neden olur, alerjinin belirtileri, alerjinin nedenleri, alerjinin sebepleri, alerjinin tedavisi, alerji nasıl geçer, alerji nasıl anlaşılır, alerji nasıl tedavi edilir, alerjiye ne iyi gelir, alerjiye bitkisel tedavi, alerjiye iyi gelen yiyecekler, alerji çeşitleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

alerji türleri, alerji çeşitleri, parfum alerjisi, parfüm alerjisi tedavisi, parfüm alerjisi belirtileri, koku alerjilerine nerede test yaptırabilirim, alerjinin geçmesi için ne yapılır, alerjiye ne yapilir, alerji çeşitleri ve tedavileri, alerji için napılır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz