Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir, Nedenleri ve Belirtileri

Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir, Nedenleri ve Belirtileri

Akut karaciğer yetmezliği, karaciğer fonksiyonlarının kaybedilmesidir. Bu durum, günler veya haftalarca, genellikle önceden var olan karaciğer hastalığı olmayan bir kişide hızla ortaya çıkar.

Akut karaciğer yetmezliği, daha yavaş gelişen kronik karaciğer yetmezliğinden daha az yaygındır.

Akut karaciğer yetmezliği, aynı zamanda fulminan hepatik yetmezlik olarak da bilinir, aşırı kanama ve beyindeki basınç artışı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastaneye kaldırılmayı gerektiren acil bir tıbbi durumdur.

Sebeplere bağlı olarak, akut karaciğer yetmezliği bazen tedavi ile tersine çevrilebilir. Birçok durumda karaciğer nakli gerekebilir.

Akut karaciğer yetmezliğinin bulguları ve belirtileri şunlardır:

Cildin ve gözbebeklerin sararması (sarılık)
Sağ üst karın ağrısı
Karın şişkinliği
Mide bulantısı
Kusma
Kendini iyi hissetmeme hissi (halsizlik)
Yönelim bozukluğu
Uyuklama

Akut karaciğer yetmezliği, karaciğer hücreleri önemli ölçüde hasar gördüğünde ve artık çalışamıyorsa ortaya çıkar.

Potansiyel nedenler şunlardır:

Asetaminofenin aşırı doz kullanımı. Çok fazla asetaminofen (Tylenol, diğerleri) almak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akut karaciğer yetmezliğinin en yaygın nedenidir.

Antibiyotik, nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar ve antikonvülsanlar da dahil olmak üzere bazı reçeteli ilaçlar akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bitkisel takviyeler. Kava, ephedra, skullcap ve pennyroyal içeren bitkisel ilaçlar ve takviyeler, akut karaciğer yetmezliğiyle bağlantılıdır.

Hepatit ve diğer virüsler. Hepatit A, hepatit B ve hepatit E akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Akut karaciğer yetmezliğine neden olan diğer virüsler Epstein-Barr virüsü, sitomegalovirüs ve herpes simpleks virüsünü içerir.

Toksinler. Akut karaciğer yetmezliğine neden olabilen toksinler arasında, zehirli yabani mantar Amanita phalloides bulunur.

Bağışıklık sistemi hastalığı. Karaciğer yetmezliğine, bağışıklık sisteminizin karaciğer hücrelerine saldırdığı, inflamasyona ve yaralanmaya neden olduğu otoimmün hepatit neden olabilir.

Karaciğerdeki damar hastalıkları. Budd-Chiari sendromu gibi damarsal hastalıklar, karaciğer damarlarında tıkanıklığa neden olabilir, bu da akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Metabolik hastalık. Wilson hastalığı ve hamilelikteki akut yağlı karaciğer gibi seyrek metabolik hastalıklar nadiren akut karaciğer yetmezliğine neden olur.

Kanser. Karaciğere başlamış veya yayılmış olan kanser, karaciğerin iflas etmesine neden olabilir.

Birçok akut karaciğer yetmezliği vakası belirgin bir nedene sahip değildir.

Akut karaciğer yetmezliği sıklıkla aşağıdaki komplikasyonlara neden olur:

Beyindeki aşırı sıvı (beyin ödemi). Aşırı sıvı, beyinde normalde kapladığı alanın (herniasyon) dışına çıkan baskıyı oluşturur. Beyin ödemi beyni oksijenden de yoksun bırakabilir.

Kanama ve kanama bozuklukları. Karaciğer yetmezse, kan pıhtılaşmasına yardımcı olan yeterli miktarda pıhtılaşma faktörü üretemez. Akut karaciğer yetmezliği olan insanlar genellikle gastrointestinal sistemden kanamaya başlarlar. Kanama kontrolü zor olabilir.

Enfeksiyonlar. Akut karaciğer yetmezliği olan insanlar, özellikle kan ve solunum ve idrar yollarında çeşitli enfeksiyon gelişme riski altındadır.

Böbrek yetmezliği. Böbrek yetmezliği sıklıkla karaciğer yetmezliği sonrasında, özellikle de aşırı dozda asetaminofen sonrası durumlarda meydana gelir.

Akut karaciğer yetmezliğini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler :

Kan testleri. Karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için kan testleri, kanın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçen protrombin zaman testini içerir. Akut karaciğer yetmezliği ile kan, olması gerekenden hızlı bir şekilde pıhtılaşmaz.

Görüntüleme testleri. Karaciğeri değerlendirmek için ultrason gibi görüntüleme testleri yapılır.

Karaciğer dokusunun incelenmesi. Karaciğer dokusunun küçük bir parçası (karaciğer biyopsisi) çıkarılır ve incelenir.

Akut karaciğer yetmezliği tedavisi

Zehirlenme için ilaçlar. Asetaminofen aşırı doz veya mantar zehirlenmesinin neden olduğu akut karaciğer yetmezliği, toksin etkilerini tersine çevirebilen ve karaciğer hasarını azaltabilecek ilaçlarla tedavi edilir.

Karaciğer nakli. Akut karaciğer yetmezliği tersine çevrilemezse, tek tedavi karaciğer nakli olabilir.

Karaciğeri Nasıl Koruruz ?

İlaçlarla ilgili talimatları izleyin. Asetaminofen veya diğer ilaçları kullanırsanız, tavsiye edilen dozaj için paketin ekine bakın ve bundan fazlasını almayın.

Doktorunuza tüm ilaçlarınız hakkında bilgi verin. Reçetesiz ve bitkisel ilaçlar bile aldığınız reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir.

Alkol almayın.

Riskli davranışlardan kaçının. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın. Dövmeler veya vücut delicileriniz varsa, seçtiğiniz dükkanın temiz ve güvenli olduğundan emin olun. Sigara içmeyin.

Aşı olun. Hepatite yakalanma riskiniz yüksekse, hepatit virüsünün herhangi bir formuyla enfekte olduysanız veya kronik karaciğer hastalığınız varsa, hepatit B aşısının alınması konusunda doktorunuzla konuşun. Hepatit A için bir aşı da mevcuttur.

Başkalarının kan ve vücut sıvılarıyla temasından kaçının. Kazara iğne batması veya kan veya vücut sıvılarının yanlış temizlenmesi, hepatit virüslerini yayabilir. Tıraş bıçaklarını veya diş fırçalarını paylaşmak da enfeksiyonu yayabilir.

Yabani mantar yemeyin. Yenilebilir bir mantarın zehirli bir mantardan ayırt edilmesi zor olabilir.

Aerosol spreylerle özen gösterin. Bir aerosol temizleyicisi kullandığınızda, odanın havalandırıldığından emin olun veya bir maske takın. İnsektisit, fungisid, boya ve diğer toksik kimyasallara püskürtme yaparken benzer koruyucu önlemleri alın. Üreticilerin talimatlarını izleyin.

Sağlıklı bir kilo verme. Obezite yağlı karaciğer, hepatit ve siroz gibi alkolsüz olmayan yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz