Akciğerlerdeki Balgamdan Kurtulun

  • ALTERNATİFTIP
  • Akciğerlerdeki Balgamdan Kurtulun için yorumlar kapalı
  • 606 kez görüntülendi

Akciğerlerdeki Balgamdan Kurtulun

Hasta olduğumuzda ve hastalığımızı düzgün şekilde iyileştiremediğimizde, genellikle akciğerlerimizde balgam oluşumu başlar ve bu da tıkanıklığa, öksürüğe, solunum problemlerine, acıya ve daha bir çok istenmeyen duruma sebep olur. Bu makalede, akciğerde oluşan balgam probleminden, evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile nasıl kaçınacağınızı ve varolan balgamdan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

Balgamı Yumuşatın

Akciğerledeki balgamdan kurtulmanın ilk adımı onları yumuşatmaktır. Çünkü balgam ne kadar sert olursa, vücudunuzdan atmanız bir o kadar zor olacaktır. Bunu başarmanın en iyi yolu, kaynatacağınız şifalı bitkilerin buharını solumak olacaktır.

Bunu Nasıl Yapabilirim?

İki litre kaynayan suya, birkaç şifalı bitki ekleyin. Bitki olarak size tavsiyemiz; çam, kekik, biberiye, okaliptüs ve papatyadır. Bazı aktarlarda, bu tedavi için kullanılabilecek bitkisel karışımlardan bulmanız mümkündür.

Karışım beş on dakika kadar kaynadıktan sonra, su üzerinden aromatik bir buharın yükseldiğini göreceksiniz. Kaynattığınız kabı ocaktan alın ve önünüze yerleştirin. Başınızı bir havlu ile sarın ve yüzünüzü bu buhar üzerinde gezdirin. Bunu yaparken fazla buhar ile kendinizi yakmadığınıza emin olun.

Burnunuzdan derince nefes alın, bir burun deliğinizi tıkayarak diğeri ile nefes alın, sonra işlemi tersine çevirin ve bu şekilde tekrarlayın. Ayrıca ağzınızdan da nefes alın.

Bu tedaviyi gün içinde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Balgamı Sıvılaştırmak

Balgamın incelmesi ve su gibi bir kıvama gelmesi çok önemlidir. Bu sayede vücudunuz balgamı daha kolay atabilir. Bunu başarabilmek için birçok doğal yöntem mevcuttur.

  • Sebzelerin suyunu içmek: Soğan, pırasa, lahana, sarımsak, havuç, şalgam ve kereviz kullanılabilir.
  • Öğünler arasında kekik ve okaliptüs çayı içmek.
  • Un ve süt ürünleri gibi balgam oluşumunu arttırıcı yiyeceklerden kaçının. Akciğerlerinizdeki balgamdan şikayetçi olduğunuz süre boyunca; bitkisel içecekleri ve dekstrin ekmekleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Yemekler arasıında, günde en az iki litre su için.
cay1

Balgamı Sökün

Balgamı yumuşattıktan ve sıvı kıvama getirdikten sonra da, vücudunuzun bu sıvıyı doğal yollarla atabilmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Bunun en kolay yolu, birinin sırtınıza hafifçe vurmasıdır.

Bunu yapacak kişi, elini düzleştirerek, sırtınızın üst kısmına sürekli olarak vurmalıdır. Bu hareket, balgamın akciğerlerinizden ve bronşlarınızdan ayrılmasına yardımcı olacaktır. Bu masaj, özellikle çocuklar için çok etkilidir. Zayıflamış kemiklerden yakınan daha yaşlı insanlar için, masajı uygularken çok fazla baskı uygulanmamasına dikkat edilmelidir.

Bağırsaklarınıza İyi Bakın

Bağırsaklarınız, akciğerlerinizde olup bitenlerle yakından alakalıdır. Dolayısı ile, akciğerlerinizle ilgili bu problemi çözmeye ve tekrar oluşmasını engellemeye çalışıyorsanız, bu ilişkiyi aklınızda bulundurmalısınız. Akciğerlerdeki balgam, tüketilen bazı yiyeceklerin iyi sindirilememesi ile ilgili de olabilir. Çocuklar henüz sindiremeyecekleri yiyecekleri -işlenmiş un gibi- tükettiklerinde, akciğerlerinde oluşan balgamdan dolayı acı çekerler.

Yatağınızın Başına Bir Soğan Koyarak Uyuyun

Bu doğal tedavi yöntemini, balgam oluşumunun başında iken uygulayabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken, bir adet soğanı ortadan ikiye kesmek ve bunu başucunuzdaki komodinin üzerine koyarak tüm gece bekletmektir. Uyuduğunuzda, soğan içinde bulunan yararlı içerikleri soluyarak solunum sisteminizin temizlenmesine yardımcı olmuş olacaksınız.

Soğanı her gece değiştirmelisiniz. Eğer balgamınız çok yoğunsa, bu tedavi işe yaramayabilir.

sogan1

Vantuz

Bizim kullandığımız adı ile “bardak çekme”. Oldukça eski bir tedavi yöntemi olan bardak çekme, artık profesyonel olarak uygulanmaktadır. Bu terapinin kökeni Geleneksel Çin Tıp bilimine dayanmaktadır. Bunun için küçük cam bardakları, vücuda vantuz yapmakta kullanabilirsiniz. Bardaklar yardımıyla deriyi ve kasların bir kısmını çekerek, gözenekler açar ve kan ve lenfatik dolaşımın etraflarından dolaşmalarını sağlarsınız.

Bu tedavi, iltihap söktürücü etki ile organların tıkanıklıklarının açılmasına yardımcı olur. Bizim burada bahsedeceğimiz organ akciğer. Bunun için, akciğerlerinizin iki kısmına da birer bardağı, omuzlarınız arasında bir yere yerleştirin. On dakika kadar bekletin. Sonrasında bu bölgelerde kırmızı bir halkanın oluştuğunu görebilirsiniz; ancak endişe etmeyin, bu geçecektir. Bunun için bardak çekme seti alabilir ve evde kendiniz uygulayabilirsiniz veya gidip profesyonel birinden yardım isteyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.