Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer enfeksiyonu ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Akciğerde bulunan bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkar. Akciğerdeki enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde daha da kötüleşebilir ve ciddi sorunlara neden olabilir.

Akciğer Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

1 Bakteriyel Akciğer Enfeksiyonu

Bakteriyel akciğer enfeksiyonunun belirtileri şunlardır:

 • Akciğerde iltihaplanma
 • Öksürük
 • Balgam artışı
 • Nefes darlığı
 • Ateş
 • Titreme
 • Ağrı-sızı
 • Yorgunluk
 • İdrar yolu Enfeksiyonu

Bakteriyel akciğer enfeksiyonları genellikle metisilin dirençli staphylococcus aureus (MRSA) adlı bir bakteri nedeniyle ortaya çıkar. MRSA ile oluşan akciğer enfeksiyonlarında ciltte tahriş, kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı görülebilir.

2 Virüs Kaynaklı Akciğer Enfeksiyonu

Viral akciğer enfeksiyonunun en sık görülen ama ciddi olmayan belirtileri şunlardır:

 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Hafif ateş
 • Burun Akıntısı

Ender görülen bazı vakalarda kulak ağrısı da görülebilir. Hastalar tarafından bildirilen diğer belirtiler nefes almada güçlük, boğazda hırıltı ve terlemedir. Ciddi durumlarda kişinin dudaklarında morarma olabilir.

3 Mantar Kaynaklı Akciğer Enfeksiyonu

Mantarların neden olduğu akciğer enfeksiyonu zatürre ve grip benzeri bir duruma neden olabilir. Bu enfeksiyonun en yaygın olarak görülen belirtileri hafif ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, soğuk algınlığı, kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, nefes darlığı ve fazla balgam üretimidir.

Diğer Belirtiler
Viral veya bakteriyel akciğer enfeksiyonuna yakalanmış bir kişide ciddi yüksek ateş, nefes almada çok zorlanma, balgamın renginde ve dokusunda değişim, öksürürken ya da derin nefes alırken göğüste ağrı ve sıkışma görülebilir.

Akciğer Enfeksiyonu İçin Alınabilecek Önlemler
Bir akciğer sorunu bulaşıcı ve oldukça ciddi olabilir. Mümkünse bu tip enfeksiyona yakalanmış olan kişilerden uzak durmaya çalışmalısınız. Eğer yakın durmanız gerekiyorsa o zaman belirli önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi

Antibiyotikler
Bakteriyel zatürre antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Hastalığa neden olan bakteri türünün belirlenmesi için testler yapılmalıdır. Bu testlere göre uygun antibiyotik verilir. Antibiyotikler genellikle 3 gün içinde belirtileri azaltmaya başlar. Eğer semptomlar devam ediyorsa doktorunuza giderek tekrar değerlendirmesi için kontrol yaptırmalısınız.

Antiviral ilaçlar
Viral zatürre ve bunun gibi diğer akciğer enfeksiyonları antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Bu ilaçlar genellikle 1 ila 3 hafta içinde belirtileri azaltmaya başlar.


Ateş düşürücüler
Ateş düşürücüler akciğer enfeksiyonu ile ortaya çıkan ateşi düşürmeyi hedeflerler. Ateş düşürücüler arasında en yaygın aspirin ve ibuprofen kullanılır.

Öksürük ilaçları
Akciğer enfeksiyonları ile ortaya çıkan öksürükler öksürük ilaçları ile hafifletilebilir. Bu biraz dinlenmenizi sağlar. Öksürük akciğerlerdeki sıvının atılması için faydalıdır. Bu yüzden öksürüğünüzü tamamen bastırmamanız gerekir.

Hastaneye yatma
65 yaşın üstündeyseniz, kafa karışıklığı yaşıyorsanız, mide bulantınız ve kusmanız antibiyotikler ile duruyorsa, tansiyonunuz düşükse, hızlı nefes alıp veriyorsanız, düzgün nefes almak için yardıma ihtiyacınız varsa ve vücut ısınız normalden düşük ise hastaneye yatmanız gerekecektir.

Akciğer Enfeksiyonu İçin Evde Tedavi

Hava nemlendirici kullanın
Hava nemlendirici vücudunuzun enfeksiyona karşı daha iyi mücadele etmesine yardımcı olabilir. Sıcak hava buharı balgamın etkili bir şekilde azalmasını sağlar.

Ilık banyo yapın
Ilık bir banyo özellikle suya birkaç damla okaliptüs yağı damlattığınızda nefesinizin düzelmesine yardımcı olabilir.

Sıcak Uygulama
Sıcak uygulama yoğun balgamın azalmasına yardımcı olabilir. Bu da daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Sigarayı azaltın
En azından iyileşene kadar bu alışkanlığınızdan uzak durmaya çalışın. Sigara içmek balgamın kötü bir şekilde artmasına neden olur. Sigarayı bırakmak daha çabuk iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Dinlenin
Yeterli dinlenmek vücudunuza toparlanmak için ihtiyacı olan enerjiyi verir.

Derin nefes alın
Derin nefes egzersizleri kan akışının güçlenmesi, akciğerdeki enfeksiyonların önlenmesi ve bütün vücudun dinlenmesi için oldukça faydalıdır

Yorucu aktivitelerden uzak durun
Göğüs ve akciğerlerinize fazladan baskı yapacak ağır kaldırma işlerini yapmayın.

Ilık su için
Ilık su içmek balgam oluşumunu azaltmaya ve boğazı rahatlatmaya yardımcı olur. Aynı sonuçlar et suyu, çorba ve bitki çayları içerek de elde edilebilir.

Sarımsak yiyin
Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için oldukça popülerdir. Bir diş ezilmiş sarımsağı su ile birlikte yutmak sarımsağı en iyi alım şeklidir.

Karanfil ve zencefil karışımını deneyin
Karanfil ve zencefil birleşimi düzenli olarak tüketildiğinde akciğer enfeksiyonu ile mücadelede yararlıdır.

Yeşil çay için
Yeşil çayda bulunan polifenoller akciğerdeki şişkinliği azaltmada, kolay nefes almanızı sağlamada ve daha çabuk iyileşmenizde oldukça etkilidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz