Aile Planlamasının Önemi Nedir ?

Aile Planlamasının Önemi Nedir ?

Aile Planlamasının Önemi Nedir ?

Aile planlamasının önemi, istenilen zamanlarda istenilen sayıda çocuk yapılması için çiftlere verilen hizmetlerin bütünüdür. Aile planlaması ile ilgili en yanlış kanılardan biri, aile planlamasının çocuk sayısını sınırlandırdığı düşüncesidir. Halbuki aile planlamasının amacı ailelerin tamamen planlı bir şekilde çocuk sahibi olmalarını sağlamaktır. Hem anne hem de çocukların sağlığı için aile planlaması oldukça önemlidir. Aile planlamasının temel amacı gebeliğin, gebe kalınmak istendiği zaman gerçekleştirilmesini sağlamak ve plansız çocuk sahibi olmanın önüne geçerek hem anneyi hem de doğacak çocukları sağlık anlamında korumaktır. Gebeliğin ardından 2 yıl geçmeden yeni bir gebeliğin oluşması hem anne sağlığını hem de bebeğin anne karnındaki oluşumunu ciddi oranda etkilemektedir.

Aile planlamasının önemi anne ve bebek sağlığı söz konusu olduğunda iyice ortaya çıkmaktadır. 2 yıl ara vermeden tekrar gebe kalındığı takdirde bu gebeliğin anne bedeni üzerinde yıkıcı etkileri bulunmaktadır. Hatta peş peşe gerçekleşen doğumlarda annenin ölüm riski dahi söz konusu olmaktadır. Bebekler söz konusu olduğunda ise bebeğin anne karnında gelişememesi, düşük olma ihtimali ve de sakat bebek doğumları gibi ihtimaller artmaktadır. Hal böyle olunca aile planlamasının önemi de kat be kat artmaktadır. Bebek ölümlerinin yaşanmaması, annenin sağlıklı doğumlar gerçekleştirmesi ve ailelerin şaşırtıcı bir şekilde erken çocuk sahibi olmalarının önüne aile planlaması sayesinde geçilebilmektedir.

Aile Planlamasının Avantajları

Aile planlamasının yararları da oldukça fazladır. Hastaneler, özel sağlık merkezleri, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ile sağlık ocaklarında verilmekte olan aile planlaması hizmeti, bebeklerin istenen zamanda ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra anne ölümlerini önlemede ve anne sağlığını korumada da büyük yararları bulunmaktadır. Riskli ve istenmeyen gebelikleri önleyici etkisi de aile planlamasının yararları arasında yer almaktadır. Cinsel sağlık konusunda ailelerini bilinçlendirmesi ve çocuk sahibi olmayı arzulayan çiftlere tıbbi yardım sağlaması anlamında da aile planlamaları oldukça yararlıdır. Aile planlaması, gebelik korkusu ile cinsel hayatını düzenli bir şekilde yaşayamayan çiftler için de oldukça önemlidir. Hem cinsel düzeni hem de cinsel sağlığı olumlu etkileyen aile planlaması, her çift tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz