Ahmet Maranki’den yılan gömleğinin faydaları

Ahmet Maranki’den yılan gömleğinin faydaları

yilan-gomlegiYılanların her yıl üzerlerinden sıyrılarak attıkları üst deriye yılan gömleği, yılan kavı denir. Halk arasında bu duruma gömlek değiştirme de denir. Sağlıklı bir yılan yılda en az 2 veya daha fazla gömlek değiştirir. Yılanların deri değiştirmesinin nedeni yılanın büyümesidir. Çünkü pullar esnek yapıda olmadığı için, hayvan ancak pulları ile sınırlanmış hacmi kadar büyüyebilir. Bu hacmin artması için, pullar alt tabakalarından genişletilir ve dar olan dış yüzey atılır.

Yılan tıbbın da simgesi olduğu için çeşitli hastalıklara şifa olduğuna inanılır. Bunun için yılan ile birçok “kocakarı ilacı” yapılarak uygulanır. Yılan gömleği yüzyıllardan beri şifa için kullanılırdı. Eski Mısır’da yılanın bazı parçaları şifa amacıyla kullanılırdı. Bugün de bazı aktarlarda ve Mısır çarşında yılan gömleği satılıyor.

Yılan gömleğinin halk arasında en çok tütsü şeklinde kullanıldığı bilinir. Bunun için yılan gömleği suda bir süre bekletilir ve bu su yılan suyu denir. Yılan suyunun büyü bozduğuna inanılır. Bu inanışın ne kadar doğru olduğu tartışılsa da manevi olarak inanan kişilerin hala uyguladıkları da biliniyor. Siğil tedavisinde de yılan gömleğinden yaralanılıyor. Yıkanmış yılan gömleğinin ateşte yakılarak tütsüsü yapıldığında sıtmaya da iyi geldiği söyleniyor. Yine yılan gömleğinin ardıç katranı ile kaynatılmış suyu kullanılır. Yılan gömleği ile bal mumunu karıştırılarak yendiğinde ağız yaralarına iyi geldiği söylenir. Eski büyüklerin dediğine göre dağda, ormanda bulunan yılan gömleğini gözüne sürenler göz hastalığı da çekmezmiş.

Ahmet Maranki’de Vitiligo tedavisinde (Ala hastalığı) yılan gömleği ile yapılan bir kür öneriyor.  Kurutulmuş yılan gömleği toz haline getirildikten sonra doğal bir balın içine eklenerek karıştırılıyor. Bu karışımdan sabah-akşam günde iki kere olmak şartıyla bir kaşık yeniliyor.

Derinizdeki beyazlıklar hızlı bir şekilde kapanabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz