Ağrı Kesicilerin Sık Kullanımı Mide Kanaması Nedeni

Ağrı Kesicilerin Sık Kullanımı Mide Kanaması Nedeni

Mide kanaması, farklı nedenlerle oluşabilen kanamalardır. Hayati sağlık sorunlarına sebep olması nedeni ile mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Yakut, mide kanamaları, risk faktörleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Bölgesel farklılık gösteriyor

Mide kanamalarının dünyada ve Türkiye’de görülme nedenleri farklılık gösterebilir. Dünyada mide kanamaları en sık olarak ağrı ağrı kesicilerin kontrolsüz bir şekilde kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Ülkemizde de son dönemde yapılan araştırmalar ve günlük pratiğimizdeki uygulamamızda ağrı kesicilere bağlı kanamaların özellikle yaşlı popülasyonda arttığını görüyoruz. Normalde Batı ülkelerinde ve Türkiye’nin batı kesiminde daha az olan hepatit B ve karaciğer sirozuna bağlı mide kanamaları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıklıkla görülmektedir.

60 yaş üzeri kişiler risk altında

Ciddi mide- yemek borusu kanaması olan hastalarda; aniden başlayan üşüme ve baş dönmesi, dışkının siyah, cıvık, kötü kokulu, petrol gibi olması ve kan kusma gibi önemli belirtiler görülmektedir. Bu durumda hastaneye kaldırılan hastalarda; yaş, kullandığı ilaçlar ve dozları, kalp hastası ise kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığı, kanamaya neden olabilecek bir başka hastalığının bulunup bulunmadığı göz önünde alınarak tedavi uygulanmaktadır. 60 yaş sonrası, hastalık için risk faktörü oluşturmaktadır

Bu belirtilere dikkat

  • Karın bölgesinin üst batınında ağrı ve rahatsızlık duyulması,
  • Midede meydana gelen hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri,
  • Bulantı ve kusmayla birlikte ekşime ve yanma hissedilmesi,
  • Midede doygunluk hissi duyulması,
  • Kusmanın taze kırmızı renkte ya da kahverengi olması,
  • Kahve telvesi görünümünde dışkılama,
  • Makattan kan gelmesi ve halsizlik hissedilmesi.

Ameliyata gerek kalmadan tedavi

Mide kanamaları kontrolünde birçok yöntem kullanılmaktadır. Mide kanamalarında en güvenilir yöntemlerden biri de midedeki kanayan yeri hemoklips ile kapatmaktır. Endoskopi yöntemiyle, ameliyata gerek kalmadan kanayan yer tespit edilerek o bölge hemoklips ile kapatılmaktadır. Bu yöntem şu an dünyada en sık kullanılan ve hastaya konfor sağlayan uygulamadır. Takılan klipsler 4-5 gün sonra o bölgede oluşan yara kapandıkça düşer ve hasta dışkılama yoluyla klipsleri dışarı atar.

Mide kanamasının iyi bir tedaviden sonra tekrarlama riski azdır. Ancak yaşlı ve sık ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar dikkatli olmalıdır. Çünkü bu hasta gruplarında kanamanın tekrarlama ihtimali yüksektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz