Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Diş hekimliğinde bu hal için “xerostomia” terimi kullanılır. Tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük salgısındaki azalma ağızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir.

Ağız Kuruluğunun Sebepleri:
Biyolojik yaşlılık: Bu etkili bir faktördür, tek başına etkili değildir.
Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklar(Sjogren’s sendromu), Bağışklık sistemi hasarı (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hatalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)
Çiğneme kabiliyetinin azalması: Eğer beslenme alışkanlıklarınızda sıvı ve yumuşak gıdalar ağırlıktaysa çiğneme fonksiyonu azalır.
Tükürük bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması
Radyoterapi (Radyasyon tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar.
İlaçlar (400′ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğu yapar: deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları,antidepresanlar,
Kafein ve alkol tüketimi

 
Dilde yanma hissi, özellikle kuru yiyecekler için yeme zorluğu, konuşma zorluğu, sık susama, protez kullanmada zorluk, dudaklarda çatlaklar ve kuruluk, tat bozukluğu, kötü ağız kokusu.

Ağız kuruluğu nelere yol açar?
Tükürüğün az olması ciddi problemleri de beraberinde getirebilir.
Bakteri plağı ve yiyecek artıkları kolayca birikir. bu, dişeti hastalıkları ve çürüğü hızlandırır. Temizleme mekanizması diş yüzeylerini temiz tutmaya yardımcıdır.
Tükürük çürükleri önler, diş yüzeyini temizler ve asitleri nötralize eder. böylece çürük önlenir.

Ağız kuruluğu nasıl kontrol altına alınır? nasıl tedavi edilir?
Ağız kuruluğunun önüne geçmek için yapabileceklerimiz de mevcuttur tabii…
Sık sık su içilmeli
Sigara alkol ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı
C vitamini alımını düzenlemeliyiz.

Bu yazı ağız kuruluğunun nedeni, ağız kuruluğunun sebebi, ağız kuruluğunun bitkisel tedavisi, ağız kuruluğunun nedenleri, ağız kuruluğuna bitkisel çözüm, ağız kuruluğuna ne iyi gelir, ağız kuruluğu nasıl giderilir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

ağız kuruluğuna bitkisel çözüm, ağız kuruluğuna ne iyi gelir, ağız kuruluğuna iyi gelen bitkiler, ağız kuruluğu için bitkisel tedavi, ağız kuruluğu bitkisel tedavisi, ağız kuruluğuna çözüm, bıtkısel tedavı agız kurulugu 2013, ağız kuruluğunun bitkisel tedavisi, ağız kuruluğu bitkisel çözüm, ağız kuruluğu nedenleri sebebi tedavisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz