Ağız Kokusu Parfüm Değildir!

Ağız Kokusu Parfüm Değildir!

Kötü ağız kokusunun (halitozis) sistemik nedenleri olabileceği gibi gerçek sebep genellikle ağız içi kaynaklıdır; dişlerdeki plak ve taş birikimi, diş eti rahatsızlıkları, çürükler, ömrünü doldurmuş sabit ve hareketli protezler, gömülü ve yarım çıkmış 20 yaş dişleri…

Ağızdaki bazı bakteriler gıda tüketerek beslenir ve sonrasında kükürt salınımında bulunurlar. Bu da çok kötü bir koku olarak nefesimize karışır. Bu bakteriler diş plağı ve taşlarında bulunduğu gibi dilin arka kısmındaki pürtüldü bölümde de yaşarlar. Bu nedenle dilin de mutlak suretle fırçayla temizlenmesi gerekir.

Ağızdaki artık gıdaların ve dişlerin üzerindeki plakların yaratabileceği kötü kokulardan kaçınmak için öncelikle iyi bir ağız bakımı şarttır. Ağzın kurumasına izin vermeyecek kadar günlük su içilmesi de gerekir. Bazı bireylerde sabah uyandığında ağız kokusu olur, bu normaldir. Gece ağzın fonksiyon görmemesine ve tükürük salgısının azalmasına bağlıdır. Kahvaltının yapılması tükürük salgısının artmasına neden olur, böylece kötü koku da ortadan kalkar. Açlık durumunda vücut yağları yakmaya başlar. Bunun sonucunda kökü kokuya neden olan keton adlı bileşikler ortaya çıkar.

Balgam akışının olduğu akciğer hastalıkları, bazı sinüzit rahatsızlıkları, reflü, bademcikteki enfeksiyonlar da en önemli ağız kokusu nedenleridir. Ağız kokusu bazı hastalıkların da belirtisidir. Örneğin, şeker hastalarında aseton, karaciğer rahatsızlıklarında ağır amonyak, ilerlemiş bağırsak hastalıklarında dışkıyı andıran bir ağız kokusu meydana gelir.

Ağız kokusundan hoşlanan birisi varmıdır acaba. Birçok sebebi var karşınızdakini yargılamadan önce aklınıza gelsin.

günlük dişlerimi fırcalıyorum, ama nefesim yine kokuyor arkadaşlarımdan çok utanıyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.