Ağız Kanseri Nedir Nedenleri Tedavisi

Ağız Kanseri Nedir Nedenleri Tedavisi

Kanser denen illetin farklı çeşitleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yazımızda sizleri ağız kanseri konusunda bilgilendirmek istiyorum. Şahsen sigara içen birisi olarak okudukça kendimde nefret ettim. Ağız kanserinin nedenlerini ve tedavisini yazımızda bulabilirsiniz.

Ağız Kanseri Nedir?
Ağız kanseri, dudakların (genellikle alt dudak) üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserdir. Kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görülmekle birlikte 40 yaşın üzerindeki bireylerde daha çok karşılaşılabilen bir durumdur. Yoğun alkol kullanımı ile birlikte sigara, en önemli risk faktörüdür.

Erken teşhis edilmezse, ağız kanseri ameliyat, radyasyon terapisi ve/veya kemoterapiyi gerektirebilir. Toplam beş yıl boyunca hayatta kalma oranı yüzde 50 olmakla birlikte, ölümcül de olabilir. Bu zayıf tahminin sebebi, erken belirtilerin fark edilememesidir. Bu yüzden ağız kanserinin erken teşhis edilmesi başarılı bir tedavi için çok önemlidir.

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Her zaman ağız kanserinin en erken uyarı işaretlerini fark edemeyebilirsiniz, bu yüzden hem diş hekiminiz hem de doktorunuzun yaptığı düzenli muayeneler çok önemlidir. Diş hekiminiz, ağız kanserinin erken uyarı işaretlerini teşhis edecek şekilde eğitilmiştir. Ancak diş muayenesine ek olarak aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, diş hekiminize başvurmalısınız:
– Dudaklarda, diş etlerinde veya ağzınızın içinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen bir yara
– Yanakta dilinizle hissedebileceğiniz bir şişkinlik veya kalınlaşma
– Ağzınızın herhangi bir bölümünde his kaybı veya uyuşukluk
– Diş etlerinde, dilde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı benekler
– Çiğneme veya yutma güçlüğü
– Ağzınızda acı veya tarifsiz bir ağrı veya bilinen bir sebep olmaksızın boğazınıza bir şey takılma hissi
– Takma dişlerin kötü bir şekilde yerleşmesine neden olan çene şişkinliği
– Ses değişikliği

Ağız Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Teşhis konulduktan sonra, uzmanlardan oluşan bir ekip (ağız cerrahı ve diş hekimi dahil) her bir hastanın ihtiyaçlarına uygun bir tedavi planını geliştirir. Genellikle ameliyat gereklidir, ardından da radyasyon ve kemoterapi uygulanır. Bu terapilerin ağızda neden olabileceği değişikliklere aşina olan bir diş hekimine başvurmak önemlidir.

Şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, plaktaki bakteriler 20 dakika veya daha fazla bir sürede dişlerinizi aşındıran asitleri oluşturur. Diş minenizin gördüğü zararı azaltmak için yemek lokmaları ve içeceklerin sayısını veya arasını sınırlayınız. Birşeyler atıştırırken peynir, çiğ sebze, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih ediniz.

Bu yazı ağız kanseri tedavisi varmı, ağız kanseri nedir, ağız kanseri ameliyatı nasıl olur, ağız kanserinin belirtileri, ağız kanserinin nedenleri tedavisi, ağız kanseri neden olur, ağız kanseri nasıl olur oluşur, ağız kanseri nasıl anlaşılır ortaya çıkar konusunda yazılmıştır.

agizkanseri nasil olur, takma diş faranjit, kanser nasıl anlaşır, havlu kenarı örnekleri, faranjit nedir belirtileri nelerdir, dilde seğirme nedenleri, akciğer iltihabı ilerlerse ne olur, akciger iltihabi, ağız kanseri olan varmı, ağız kanseri bitkisel tedavisi ibrahim saraçoğlu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz