Afrodizyak

Afrodizyak

Afrodizyak

(CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN  MADDELER)

Cinsel isteği ve gücü arttıran maddelere afrodizyak denir. Cinsel hormonların fazla veya az olması ile cinsel istek arasında bir ilişki yoktur. Bu sebeple cinsel gücü arttırmak için hormonlar pek kullanılmaz. Aslında yapı sal bir hastalığı olmayanlarda cinsel istek ve güç bazı psikolojik nedenler ve çevre şartlarının etkisindedir.

Dünyanın  her yerinde kullanılan ve Türkiye’de “kuvvet macunu” denilen afrodizyaklann tarihi, insanlığın çok eski dönemine kadar uzanıyor. Sümerlenden kalma çivi yazısı tabletlerinde ayrıntılı tarifleri verilen “aşk iksirleri’’ne kuvvet macunlarına rastlanmış. Araştırmacılar, kuvvet macunlarının, ilk çağlarda bitkilerin kutsal olduğu inancından doğduğunu belirtiyorlar. Ama o dönemlerde kuvvet macunları güç kazanmak amacıyla kullanılıyordu. Bu nedenle macunlar, tapınaklarda rahipler ve din görevlililerince hazırlanıyordu. Tıbbın babası kabul edilen antikçağın ünlü hekimi Hipokrates ve daha sonra yaşayan Calinus’un tedavi yöntemleri arasında kuvvet macunlan da vardı. Türk bilim tarihinin ünlü ismi İbni Sina’nın “Kanun” isimli eseri ise İslam ve Türk dünyasında kuvvet macunlannın temel kitabı kabul edilir. Daha sonra yazılan tıp kitapları bu eseri kaynak almışlardır.

Kuvvet macunu Doğu toplumlarında çok yaygındı ve hâlâ aynı önemi koruyor. Araştırmacılar, kuvvet macunlarının bu yaygınlığı, insanların sağlık sorunlarından çok “Harem” geleneğine bağlıyorlar. Harem geleneğinin sürdüğü Osmanlı toplumunda saraylarda, büyük konaklarda macun hazırlayan özel kişiler vardı.

Günümüzde Türkiye’deki baharatçılar, cinsel gücü artırıcı en etkili madde olarak Padişah veya Sultan macunu denen ürünü tavsiye ediyorlar. Bu macunun doğada bulunun 41 çeşit bitkinin ve baharatın balla kanştırılmasıyla üretildiğini söylüyorlar. İçinde hiçbir katkı maddeside bulunmuyor.

Padişahın macunun içindeki bitki ve baharatların dallan şöyle: Dan fül- fül, zencefil, karanfil, harlıcan , kebabiye, kınakına, tarçın, anason, yenibahar, hardal, sakız, çörekotu, Hindistan cevizi, vanilya, zerdaçal, polen, kaküle, sinameki, rezene, çemen, turp tohumu, akırıkarha, udu hindi; safran, kişniş, ısırgan tohumu, hıyarışembi, sarıhalile, havuç tohumu, revent, meyan kökü, keçiboynuzu, akamber, kereviz, günlük, besbase, portokal kabuğu, limontuzu, bal, pekmez, acılı ağaç.

Baharatçılar, padişah macununun etkili olması için düzenli bir şekilde kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Faydasının ise on gün sonra ortaya çıkacağını belirtiyorlar.

Ayrıca kunduz böceğinden elde edilen kantaradin ve bir cins keçinin gonad salgısı olan misk, afrodizyak olarak kullanılmıştır.

Son yıllarda Viagra etkili bir cinsel, uyaran olarak piyasadadır. Ancak yan etkileri kullanımını kısıtlamaktadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz