Adet Sancısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Adet sancıları, genellikle adet döneminin hemen öncesinde ortaya çıkmasına rağmen adet dönemi devamınca görülmeye devam etmektedir. Kadınların büyük bir çoğunluğu bu sancılardan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Adet dönemi esnasında östrojen hormon seviyesinde çok fazla dalgalanmalar görülür. Bu dalgalanmalar beraberinde karında kramp ve ağrılara sebep olmaktadır.

Adet sancısının şiddetlendiği dönemlerde bir çok kadın ağrı kesici gibi yanlış bir yöntem kullanır. İlaç kullanmak geçici bir çare yaratsa da vücudunuza ve üreme sisteminize zararlar vermektedir. Bu nedenle adet sancılarınız için bitkisel çaylar tüketerek iyileşme sağlayabilirsiniz. Adet sancısına karşı, ilk başvurmamız gereken zencefil çayı olmak üzere bir çok farklı bitki çayı tüketebilirsiniz.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız bitkisel çaylar ile adet sancısına karşı doğal çözüm elde edeceksiniz. Ancak farklı bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, bu bitki çaylarını tüketmeden önce bir doktorla görüşmeniz en iyisi olacaktır. Ayrıca sizlerle paylaştığımız bitki çaylarını sürekli değil, adet sancınız geçene kadar tüketmelisiniz.

Adet Sancısını Geçiren Bitki Çayları

Adet sancısını gideren zencefil çayı

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 çay kaşığı bal

İçerisindeki etken maddelerle birlikte zencefil çayı ağrı ve krampları gidermek için eski çağlardan günümüze kadınların tükettiği bir içecektir. Zencefil çayı tüketerek adet dönemi öncesindeki mide bulantısı gibi problemleri de aşabilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı limon suyu ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemesini bekleyin. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Adet sancısını azaltan hayıt çayı

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kaynar su
 • yarım tatlı kaşığı hayıt tohumu

Orta Asya ile Akdeniz bölgesinde endemik bir bitki türü olan hayıt ağacı, içerisindeki farklı yağ asitleri ve flavonoid yapı ile çok eski zamanlardan günümüze dek alternatif tıpta kramp ve ağrı tedavisindekullanılmıştır. Amerika’da bilimsel bir derginin yapmış olduğu araştırmalara göreyse, hayıt tohumundan hazırlanan çayın regl dönemi içerisindeki göğüs hassaslaşması problemini yok ettiği adet sancılarını azalttığı tespit edilmiştir.

Adet sancısı yaşadığınız bir dönemde 1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı hayıt tohumu ekledikten sonra 5 dakika demlemeye bırakın. Süzdükten sonra tüketebilirsiniz.

Adet sancısına iyi gelen papatya çayı

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal

Papatya çayı içerisindeki etkenlerle birlikte yatıştırıcı etkiye sahiptir. Adet döneminde papatya çayı tüketildiğinde östrojen hormonundaki dalgalanmaları önler ve düzene sokar. Bu nedenle sancıların başladığı zamanlarda günde 2-3 bardak papatya çayı içerek kramp ve ağrıların etkilerini azaltabilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli.

Adet sancısını azaltıcı nane çayı

Malzemeler:

 • yarım tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 çay kaşığı bal

Nanenin yatıştırıcı etkileri karın bölgesinde görülen krampların haricinde başta ağrı, sindirim sistemi bozukluğu ve gaz birikmesi gibi problemleri de çözmekte etkilidir. Eğer her hangi bir mide probleminiz yoksa adet sancılarınızın bulunduğu günlerde tüketebilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı kurutulmuş nane ekledikten sonra 5 dakika demlemesini bekleyin. 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Adet sancısını giderici yaban mersini çayı

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı yaban mersini
 • 1 çay kaşığı bal

Yaban mersini içerisindeki etken maddelerle birlikte, kasları gevşetici etki yaratmaktadır. Sancılarınızın başladığı dönemlerde tüketeceğiniz yaban mersini çayı ile kramp ve ağrılara karşı çözüm elde etmiş olacaksınız.

1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakınız. Daha sonra tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz