Adet Nasıl Söktürülür

 • Genel Sağlık
 • Adet Nasıl Söktürülür için yorumlar kapalı
 • 853 kez görüntülendi

Adet Nasıl Söktürülür

Regl Dönemi

Kadınlarda her ay düzenli periyotlarla meydana gelen vajinal kanamaya regl dönemi denir. Vajinal kanamanın sebebi doktorlar tarafından ‘’ rahim ağlaması ‘’ olarak açıklanır. Yani rahim her ay bebek oluşumu ihtimali ile çevresinde duvarlar örer. Ancak bebek oluşmadığında normal şartlarda her 28 günde bir örülen duvarlar yıkılır ve bu madde vajinal kanama yolu ile dışarı atılır. Bazı sebepler regl dönemini geciktirmektedir.

Regl Döneminin Gecikmesi

Regl döneminin gecikmesi ile kadınlar psikolojik ve fizyolojik açıdan problemler yaşayabilirler.

Fizyolojik Problemler

 • Vücudun belli bölgelerinde şişlik ve ödem tarzı değişiklikler görülür.
 • Genellikle yüzde sivilcelenmelere rastlanılır.
 • Zaman zaman terleme ve bungunluk hisleri ortaya çıkar.
 • Karın bölgesinde tıpkı gaz sıkışmasından kaynaklanan rahatsızlık gibi bir sorun yaşanır.
 • Bacaklarda ağrılar meydana gelebilir.

Psikolojik Problemler

 • Tahammülsüzlük kendini ilk başta gösteren psikolojik problem olarak ortaya çıkar.
 • Ruhsal sıkıntılar
 • Gerginlikler
 • Bunalımlar zaman zaman baş gösteren psikolojik problemlerdir.

Adet Söktürücü Olarak Doğum Kontrol Hapı

Adet söktürücü olarak doğum kontrol haplarının kullanılması hapın içeriğinde progesteron içeren preparatlar olmasından kaynaklanır. Genel olaral adet söktürücü her hap içerisinde bu maddeleri barındırır. Diğer yandan bitkiler de adet söktürücü olarak kullanılan doğal uygulamalardır.

Adet Söktürücü Olarak Bitkiler

Adet söktürücü bitkiler kadınların regl dönemlerinde meydana gelen düzensiz kanamaları düzene sokmakla birlikte ağrıların giderilmesini sağlayan doğal ürünlerdir. Adet gecikmesinden dolayı meydana gelen stres, halsizlik gibi psikolojik değişikliklerle birlikte fizyolojik problemelere en zararsız şekilde çözüm bulmak amaçlanır.

Bitkisel Adet Söktürücüler Nelerdir?

Papatya Ve Biberiye Çayı

Papatya ve biberiye bitkileri tıpkı çay gibi demlenir ve içilir.

At Kuyruğu Otu

At kuyruğu otu su içerisinde kaynatılır ve bitkinin suyu içilir. Tadı biraz acı olabilir. Tatlandırmak için bak kullanılabilir.

Civan Perçemi Ve Çörek Otu

Her iki bitki karıştırılarak birlikte kaynatılı ve suyu içilir. Kadın kısırlıklarının ve menepozdan kaynaklı stresler için birebir çözümdür.

Çiriş Otu

Çiriş otu kaynatılarak içilmelidir. Tadının sert gelmesi halinde bal ile tatlandırılabilir.

Çörek Otu

Çörek otu direk balla karıştırılıp yenilebilir.

Ballı Kekik Suyu

Balla ile kekik bir miktar su içerisinde karıştırılıp kaynatılır. Kaynatılan suyun günde en az 3 efa içilmesi gerekir.

Kuş Dili

Kuş dili şiddetli ağrılar için önerilen bir yöntemdir. Kuş dilinin kaynatılarak suyun içilmesi ağrıların bir müddet sonra geçmesini sağlayacaktır. Tatlandırmak amacı ile bal kullanılabilir.

Dereotu

2 çay kaşığı kadar dere otu kaynatılır ve içilir.

Kereviz

Bol miktarda kereviz tüketmekte adet söktürücü olarak fayda sağlar.

Adet Söktürücü Çayları

Malzemeler

 • Maydanoz
 • Civan perçemi
 • Papatya
 • Karabaş otu
 • Kimyon
 • Kurutulmuş kiraz sapı
 • Nane
 • Ada çayı

Yapılışı

Her bir bitkiden yalnızca birer çay kaışığı alınır ve hepsi bir demlikte kısık ateşte iyice kaynatılır. Kaynatılan çay bir süzgeçten süzülerek bardağa aktarılır ve düzenli olarak içilir. Özellikle karışımda bulunması gerekenler kimyon, adaçayı, kiraz sapı ve papatya olmalıdır. Bu bitkiler ağrıların geçmesine fayda sağladığı gibi güzel bir uyku çekilmesine de olanak verir.

Adet Söktürücü İlaçları

Adet söktürücü ilaçlar tıpkı rahim için etkili olan Östrojen ve Progesteron hormonları gibi vücuda etki ederek rahim duvarlarına baskı yapar ve vajinal kanamayı sağlar. Kadınlarda adet dönemlerinin ilk döngüsünde Östrojen hormonu etkinlik kazanır. Ardından Progesteron hormonu devreye girer. İlaçlarda aynen bu şekilde müdahale ederek rahimde ki atıkların bir an önce dışarı atılmasını sağlar.

Adet Söktürücü İlaçların Kullanılmasından Önce Gebelik Şüphesi Varsa!

Gebelik şüphesi taşıyan bayanların adet söktürücü ilaçları kullanmalarından önce muhakkak gebelik testi yapmaları doktorlar tarafından önerilir. Adet kanaması bilindiği üzere hamilelik döneminde normal şartlarda görülen bir olay değildir. Hamilelik döneminde vajinal kanamanın olmaması bebeğin rahim duvarlarına tutunarak kendine büyüyp gelişmek için uygun bir yer seçmesini ifade eder. Kanama meydana gelirse bebek oluşumu için rahim içerisinin henüz uygun olmadığı anlaşılabilir. Hamile bayanlar hamilelik dönemlerinde vajinal kanama ile karşılaşmışlar ise düşük tehlikesi altında kaldıklarını bilmelidirler ki bu durumda gebeler lendilerini sarsmadan doktora götürülmelidirler. Böyle bir olay neticesinde adet söktürücü kullanılmadan önce gebelik şüphesi taşıyan bayanların test yaptırmaları gerekecektir. Aksi halde adet söktürücü ilaçların kullanılmasıyla hamilelik düşükle sonuçlanabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.