Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir? Doğal Adet Söktürücü Tarifleri

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir? Doğal Adet Söktürücü Tarifleri

Regl dönemindeki ağrılardan, adet düzensizliklerinden, regl gecikmesinden muzdaripseniz, (Adet gecikmesine ne iyi gelir öğrenmeliyim, hemen adet olmak istiyorum) diyorsanız, size iyi bir haberimiz var! Adaçayı, papatya, dereotu, kekik çayı ve suyu, en etkili adet sökücülerdendir. İşte bu bitkilerle hazırlanan, adet söktüren, regl ağrılarını dindiren bitki çayı tarifleri: 

İlk olarak papatya ile başlıyoruz. Papatya, yüzyıllardır adet söktürücü olarak kullanılmış bitkilerdendir. Papatya ayrıca antispazmodik yani kas gevşetici özelliği sayesinde de adet ağrılarını rahatlatır. Regl döneminin ağrısız, sızısız, sancısız geçmesine yardımcı olur. Anti-enflamatuar ve antispazmodik içeriği ile rahimi rahatlatır ve menstrüasyon sırasında ağrıya neden olan spazmodik kasılmaları önler. The Journal of Agricultural and Food Chemistry (Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde) yayımlanan 2005 tarihli bir bilimsel araştırmada, papatya çayı içilmesinin rahim dokusunu rahatlatıp, kadınlarda adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olduğu bilgisi geçmiştir. Adet dönemlerinde günde 2-3 bardak papatya çayı içmek, ağrıyı engelleyip, adet döneminin ağrısız geçmesini sağlayacaktır.

Adet ağrısını dindirmek için papatya çayı nasıl hazırlanır?

Bir bardak kaynak suya aktardan satın alabileceğiniz 1 tatlı kaşığı papatya çiçeğini atın. Üstünü kapatıp 3-5 dk demleyin. Dilerseniz içine biraz bal katıp sıcak sıcak için.

Papatya ve biberiye çayı karışımı ile adet söktürücü hazırlama tarifi

Papatyanın bir diğer önemli özelliği de pelvik bölge ve rahimdeki kan akışını uyararak adet söktürücü işlevi görmesidir. Bu iki bitki en etkili adet söktürücülerdendir. Adetin çabuk gelmesi için papatya ile biberiyeyi beraber kaynatıp içmenizde yarar vardır. 20 gram papatya ile 20 gram biberiyeyi 2 bardak suya atıp kaynatın, süzüp 3-4 dk ılımaya bırakın, sıcak sıcak tüketin.

Adaçayı ile adet söktürücü hazırlama tarifi

Adaçayı da adet söktürmekte etkili bitkilerdendir. 1 tutam çoban pençesi, 1 tutam adaçayı, 1 tutam aslan pençesi ve 1 tutam civan perçemini iki bardak kaynar suyun içine atıp 5 dakika kaynatın. Ilıyınca içine hiçbir tatlandırıcı katmadan, adet dönemlerinizden üç dört gün önce sabah ve akşam için.

Adet döneminiz başlamadan bir hafta önce de adaçayı içmeye başlayabilirsiniz. Böylece adetinizin daha erken gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kekik çayı/suyu ile adet söktürücü hazırlama tarifi

Kekik çayı ve suyu en etkili adet sökücülerindendir. Kekiği aktardan temin edebilirsiniz. Bu çayı veya kekik suyu içtikten sonra kanamanın başlayacağını göreceksiniz. 1 bardak sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kekik koyup kaynatın. 3-5 dk demleyin. İyice demlenen kekik çayını günde 2 kez olacak şekilde tüketin.

Kekik ve Reyhan otu ile adet söktürücü hazırlama tarifi (Suna Dumankaya’nın tarifi)

Birer tatlı kaşığı kekik ve reyhan otunu kaynayan suyun içine atıp 3-4 dakika kaynatın ve süzerek günde 3 kez aç karnına için.

Dereotu ile adet söktürücü hazırlama tarifi

Dereotu içeriğindeki “apiole” maddesi, adet döneminin kolay geçmesinde önemli rol oynar. Dereotu, adet döneminde oluşan ödemi giderir. Adet sancılarının azalmasına yardımcı olur. Ahmet Maranki’den adet söktürücü olarak dereotu çayı tarifi; 2 çay kaşığı dereotu iyice dövülür. 1 çay bardağı kaynamış suya atılır. Bardağın ağzı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Bu çay günde üç dört kez içilir.

Adet Söktürücü İlaç, İğne, Hap İsimleri Ve Fiyatları Listesi Tıklayınız

Maydanoz Adet Söktürürmü? Maydanoz Suyu İle Adet Söktürücü Tarifi Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi İçin Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz