Adet Düzensizlikleri Neden Olur ?

  • Genel Sağlık
  • Adet Düzensizlikleri Neden Olur ? için yorumlar kapalı
  • 815 kez görüntülendi

Adet Düzensizlikleri Neden Olur ?

Adet düzensizlikleri bir çok nedene bağlı olabilir.Düzensizlik sırasında bazı rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.En sık görülen kanama sırasında kramp ve ağrılar ile kanama olmaması yada düzensiz olmasıdır.

Adet Düzensizlikleri Neden Olur ?

Dismenore

Adetten hemen önce yada adet sırasında oluşan kramp ve ağrılara dismenore denir.En sık karşılaşılan sorundur. Uterus kaslarındaki spazmların oluşmasını sağlayan prostaglandin hormonunun salgılanmasından dolayı oluşur.

Primer dismenore ,ilk adet kanamasından 6-18 ay sonra başlar ve altta yatan başka bir hastalıkla ilişkisi yoktur. Sekonder dismenore sık görülmez,enfeksiyon yada endometriozise bağlı ortaya çıkar.

Amenore

Adet kanamasının olmamasına denir. Primer amenore ilk adet kanamasının 16 yaşına gelene kadar gerçekleşmemesidir.Bazı vakalarda puberte başlangıcının gecikmesinden dolayı görülür.Bazı vakalarda ise kilo kaybı,stres,hormonsal problemler,yumurtalık tümörleri ve kistler,ya da turner sendromu engel olur.

Sekonder amenore ilk kanamadan 6 ay ya da daha uzun süre sonra kanamanın kesilmesidir. Sekonder amenorenin olağan nedeni gebeliktir.

düzensiz adet

Düzensiz Adet

İlk kanamadan sonraki 2-3 yıl düzensizlikler görülebilir.İki kanama arasındaki normal süre ortalama 28 gündür.Kanamaların çoğu 3-5 gün sürer,normal olanı 2-7 gün arasındadır.Başlangıçta hafif kanama görülür,sonra artar ve son günler tekrar hafif bir kanama görülür.

Düzensiz adete yolculuklar,stres,hormon dengesizliği,doğum kontrol yönteminin değiştirilmesi neden olabilir.Ayrıca gebelik,yumurtalık tümörleri ve kistlerde düzensiz adet görülmesine nedendir.adet düzensizlikleri neden olur

Belirti ve Bulgular

Dismenore,karnın alt kısmında kramp şeklinde ağrılar ile kendini gösterir.Ağrı hafif ya da şiddetli olabilir ve bacağa ve bele yayılabilir.Genelde adetten 1-2 saat önce görülmekle beraber 1-2 gün önceden de başlayabilir.Bir veya birkaç gün kramplar sürebilir.Bulantı, kusma, ishal de görülebilir.

Amenorede tek belirti daha önce adet kanaması görülmüşken 6 ay ve üzerinde sürede görülmemesidir.

Adet Düzensizlikleri

Tanı

Çoğu kadında dismenore normaldir.Ancak semptomlar günlük yaşantınızı kötü etkiliyorsa doktora başvurmalısınız.

Amenore ya da adet düzensizliği varsa,doktorunuz pelvik muayene yapacak,hormon düzeylerini de içeren kan ve idrar tahlilleri isteyecektir.Ayrıca gebelik testi,pelvik ve ultrasonografik inceleme ve laparoskopi de isteyebilir.

Tedavi

Kramplar hafifse eczane dışında da satılabilen asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanılabilir.Sıcak su torbası ve termofor krampları hafifletebilir.Ağır vakalarda doktorunuz doğum kontol hapı verecektir.

Amenorede soruna yol açan duruma göre tedavi yolu izlenir. Hormonal dengesizlikten kaynaklanıyorsa,hormon tedavisi uygulanır.Anoreksia nevrozadan kaynaklanan aşırı kilo kaybı varsa psikolojik tedavi gerekir.

Düzensiz adet kanamaları aşırı kan kaybına yol açıyorsa,hekim demir ve folik asit takviyesi önerebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.