Adet Döneminde Az Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

  • HASTALIKLAR
  • Adet Döneminde Az Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 967 kez görüntülendi

Adet Döneminde Az Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda her ay görülen adet kanaması hem kirli kanın atılmasını, hemde döllenmeyen yumurtaların atılmasını sağlamaktadır. Adet kanamasının süresi ve miktarı bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir. Kimi zamanlarda adet kanamaları gecikebilir ya da kesilebilir. Bunların tam tersi adet kanama miktarında artış da gözlenebilir. Tüm etkenler değişik sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Adet kanamasının az olmasına hipomenore denilmektedir. Kanamaların azalmasının birincil nedeni yaşın ilerlemesidir. Kadınların yaşı ilerledikçe kanama süresi ve miktarı azalmaktadır. Bu olağan bir süreçtir. Ancak yaş unsuru etken olmaksızın adet kanamasının az olması farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Yaş faktörünün yanı sıra doğum kontrol hapları da kanamaların azalmasına sebep olmaktadır.

Perimenopoz ve Menopoz

Adet kanamalarının azalması hormonal bir durumdur. Hormonlarda meydana gelen ani değişiklikler ve hormonal bozukluklar kanamaların azalmasında etkilidir. Adet kanaması azalan kadının üreme yollarında değişim var demektir. Ayrıca menopoz ve perimenopoz da adet kanamasını azaltan faktörlerdendir. Menopoz öncesi dönemde adet kanamalarının arası açılmakta ve zamanla kanama miktarı azalmaktadır.

Kanamanın azalmasının yanı sıra aylarca adet görülmeyebilir. Lekeler şeklinde geniş zaman aralıkları ile kanamalar devam eder. Kadınlar bu dönemde hormonal dengelerin değişmesiyle birlikte gerek psikolojik gerekse psikolojik anlamda zor süreçten geçerler. Ani sıcak basmaları, ansızın üşüme, aşırı duygusallık veya hırçın davranışlar görülebilmektedir.

Stresin Regl Dönemine Etkileri

Kadınlar duygusal bakımdan zor süreçlerden geçerken bu durum adet düzenine de etki etmektedir. Ansızın kanamalar olabileceği gibi kanamaların miktarı da azalabilmektedir. Aşırı duygu durumları nedeniyel hormanal değişiklikler olur ve kadınların adet kanamaları düzensizleşir. Stres kadın vücudunda genellikle adet kanamasının azalmasıyla kendini göstermektedir.

Stres ve duygusal bozukluklar hormonları etkileyeceği için salınım durabilir ya da aşırı hormon salgılanabilir. Bu durumun düzelmesi kadının ruh halinin düzelmesine bağlıdır. Hormon salınımının durduğu stres dönemlerinde kanamalar da azalmaktadır. Kadınların vücut sistemleri stres ve üzüntüden hızlı bir şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle stres ve sinir hallerinin depresyona dönüşmeden engellenmesi gerekmektedir.

Sağlık Problemleri Ve Yeme Bozuklukları

Adet kanamaları stresin yanı sıra ciddi sağlık problemlerinin de habercisi olabilmektedir. Tiroid bozukluklarında meydana gelen sorunlar adet kanamaları üzerinde direkt olarak etki yapmaktadır. Adet kanamasında anormal şekilde meydana gelen değişikliklerde mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir. Sorunun nedeni bulunmalı ve varsa sağlık probleminin tedavisine başlanmalıdır.

Sağlık sorunlarının yanı sıra yeme bozuklukları da adet kanamalarının azalmasına nedne olmaktadır. Özellikle anoreksia nervosa benzeri yeme bozuklukları hormon dengesini alt üst etmektedir. Bu durum adet kanamaları üzerinde etkili olmaktadır. Sağlıklı beslenem düzeni alışkanlık haline getirilmeli ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral alımına dikkat edilmelidir. Bedenen güçsüz düşen, yeterli beslenmeyen, aşırı zayıf kadınların kanamaları da azalmaktadır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.