Adet Ağrısı Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

Adet Ağrısı Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

Her kadının korkulu rüyasıdır adet dönemi ağrıları veya adet sancıları. Aybaşı diye tabir edilen dönemde görülen adet kanamalarına her kadın kendince farklı çözümler getirmiştir adet ağrısı ve adet sancısını azaltmak ya da geçirmek için.

Biz adet ağrılarına çözümleri iki gruba ayırdık. Adet ağrısına iyi gelen şeyleri ve adet ağrılarına bitkisel çözümleri farklı iki başlıktak bir araya getirdik.

Adet Sancısına İyi Gelen Yöntemler
– Adet görmeye başladığınızdan beri şiddetli adet sancıları ile mücadele ediyorsanız aşağıdaki tekniklerle bu sancıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

– Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine koyun. Isıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleyecektir. Yine bu bölgeyi gün içinde sıcak tutmayı ihmal etmeyin.

– Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelir.

– Öğünlerinizi hafif tutun ve azar azar sık sık yiyin.

– Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın.

– Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın.

– Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş iyi gelecektir.

– Hafif bir yürüyüş sancıyı hafifletebilir. Düzenli egzersizin ve fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azalttığı bilinmektedir.

– Adet öncesi ve sırasında ağır fiziksel güç gerektiren işlerden kaçının. Vücudunuzu çok fazla yormayın ve ağır egzersizler yapmayın.

– Başta E vitamini olmak üzere tiamin, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları azaltarak sancıların hafiflemesine yardımcı olur. Adet döneminde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanabilirsiniz.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler
Kara Alıç: Şifalı bitkiler hakkında kaleme alınmış pek çok kitapta adet sancılarına iyi geldiği belirtilen kara alıç bitkisinin kabukları krampları hafifleten “aesculetin” ve “scopoletin” adlı bileşenleri içermektedir.

Ahududu: Dölyatağını gevşetici etkisi bulunan ahududu adet sancılarını hafifletmek için tüketilebilir. Ahududunun bu konudaki etkisi üzerine yapılan bazı araştırmalarda sancıları %50 oranında azalttığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Etkili bir çözüm için ahududu yapraklarını kullanarak hazırladığınız çayı içebilirsiniz.

Yaban Mersini: Kas gevşetici etki yaratan “antosiyanidin” bakımından zengin olan yaban mersini bitki uzmanları tarafından sancılı adet dönemlerinde önerilen yemişler arasındadır. Sancıları ve kasılmaları azaltmak için taze yaban mersini ya da çay üzümü yiyebilirsiniz.

Zencefil: Ağrı kesici ve krampları azaltan etkisi bulunan zencefille hazırlayacağınız çay sancıları önemli oranda hafifletecektir. Zencefil çayını toz zencefilden ya da taze zencefil dilimleriyle hazırlayabilirsiniz.

Kava Kava: Avrupa’da stres ve kaygıya karşı kullanılan kava kava bitkisinin aynı zamanda adet sancısına iyi geldiği söylenmektedir.

Çilek: Çilek, ahududu gibi krampları ve adet sancılarını hafifleten meyveler arasındadır. Sancılar için yarım kase taze çilek yiyebilir veya çilek yapraklarıyla çay hazırlayabilirsiniz.

Civanperçemi: Kas kasılmaları önleyen bitkiler arasında gösterilen civanperçemi bu özelliğiyle adet dönemi kasılmalarını azaltarak sancıları hafifletmeye yardımcı olur.

adet-sancisina-iyi-gelen-hareketler

Bu yazı adet ağrılarına bitkisel çözüm, adet ağrılarına iyi gelen bitkiler, adet ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir, adet sancısı için ağrı kesici, adet sancısına iyi gelen bitki çayları nasıl önlenir azalır, adet sancısı ağrısı için şifalı bitkiler bitkisel çözüm konusunda yazılmıştır.

adet sancısı nasıl geçer ne iyi gelir, adet ağrısına ne iyi gelir, adet sancsna ne iyi gelir, adet ağrılarına ne iyi gelir, adet sancısına ne iyi gelir, adet sancısı, adet döneminde kas gevşetici içmek iyi gelirmi, kavız için ne iyi geliyo, adet ağrısına ne iyi gelir bitkisel, adet ağrısına iyi gelen bitki çayları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz