Adenozin Deaminaz Nedir Eksikliği Neden Olur ?

Adenozin Deaminaz Nedir Eksikliği Neden Olur ?

Daha çok çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılan ve etkin içeriği sayesinde ciddi anlamda etkili olan adenozin deaminaz ilacı, doğrudan pürin bazların zarar görmesi ile ilgili olan adenozinin molekülünü yerinden alarak doğrudan inozin maddesine dönüştürülmesinde etkili olan bir tür enzimdir.

Ana faydası lenfosit çoğalması ve farklılışması üzerinde kurulu olan adenozin deaminaz ilacı, çeşitli nedenlere bağlı olarak bağışıklık sisteminde ciddi anlamda meydana gelen problemlerin giderilmesinde üretmiş olduğu etkili enzim sayesinde zarar görmüş olan bağışıklık sisteminin yeniden ve kısa süreçler içerisinde eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

Dolaysıyla uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere ADA eksikliği sorunu ile dünyaya gelen çocuklar ciddi bağışıklık sistemi problemleri söz konusu olabildiğinden, bu sebeple en basit bir enfeksiyonda dahi bireyde hayati tehlike durumu söz konusu olmakta ve erken süreçte tedavi altına alınamaması durumunda ise, bireyin birkaç yıl içerisinde hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Adenozin Deaminaz Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere tedavi sürecinde genel olarak sağlık sorununa sebep olan eksikliklerin yada kusurlu genlerin yerine sağlıklı hücrelerin çoğaltılarak yerleştirilmesidir. Toplamda 2 kısımdan meydana gelen tedavi sürecinde, ilk olarak cinsiyet hücrelerinde meydana gelen sorunlarda genlerin değiştirilmesi ve ikinci tedavi bölümü olarak da, beden hücrelerinde sorunlar söz konusu olması durumunda genlerin tamamen değiştirilmesidir.

Adenozin Deaminaz Problemine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Birçok faktörlerin neden olabildiği adenozin deaminaz rahatsızlığına doğrudan eritrositlerde meydana gelen problemler, lökositlerde meydana gelen problemler, akciğer ve karaciğerlerde meydana gelen problemler ve son olarak da mide içerisinde meydana gelen rahatsızlıklar adenozin deaminaz problemine neden olabilmektedir.

Adenozin Deaminaz Problemi Riskleri Nelerdir?

Tedavi edilemediği takdirde hayati tehlike ile neticelenmesi sebebiyle ciddi sağlık sorunu olan ve mutlak olarak erken süreçte tedavi edilmesi gereken adenozin deaminaz problemi, bu sebeple ciddi anlamda risk teşkil etmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde dünya genelinde adenozin deaminaz problemine maruz kalan çocuklarda ciddi anlamda hayati tehlike durumu söz konusu olduğu ve geç tedavi sonucunda hayatını kaybettiği gözlemlenmiştir.

Adenozin Deaminaz Probleminde Hastane Yatışı Söz Konusu Mu?

Ciddi bir sağlık sorunu olması nedeniyle, hastane yatışı söz konusu olan adenozin deaminaz rahatsızlığında, doktorun uyguln görmesi durumunda hastanın tamamen iyileşme göstermesi açısından hastanede bir müddetliğine yakın gözetim altına alınması söz konusudur.

Adenozin Deaminaz Eksikliği Yalnızca Çocuklarda Mı Söz Konusu Olmaktadır?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, adenozin deaminaz rahatsızlığı genel olarak çocuklarda söz konusu olan ciddi bir sağlık sorunudur. Çocuklarda çeşitli nedenler sonucunda ciddi anlamda zayıflamış bağışıklık sistemi rahatsızlığında söz konusu olan adenozin deaminaz problemi, hayati tehlike taşıdığından en tehlikeli çocuk hastalıkları listesinde yer almaktadır. Bu bakımdan, adenozin deaminaz problemi belirtisinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz