Açlık Hissi Veren Yiyecekler ve Tedavi Yöntemleri !

  • DİYET
  • Açlık Hissi Veren Yiyecekler ve Tedavi Yöntemleri ! için yorumlar kapalı
  • 825 kez görüntülendi

Açlık Hissi Veren Yiyecekler ve Tedavi Yöntemleri !

Neden açım? Bu son zamanlarda neredeyse birçoğumuzun yaşadığı bir sorun. Bunun nedeni kesinlikle önemli olmakla birlikte, hormonlarımızın kontrol altına alınması ve kontrol dışı iştahı bastırmak için öncelikle iyi yeme, egzersiz yapma ve gün içinde daha fazla hareket etmek başlıca yollarıdır.

Açlık hissinin oluşma sebebi vücudun protein, karbonhidrat ve fiziksel ve sinirsel işlevlerini yerine getirmesi için besinlere duyduğu ihtiyacını ileten histir.

Yediğimiz bazı besinlerin, kan şekerini yükseltmesine “glisemik indeks” deniyor. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı birbirinden farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı tükedildiğinde açlık hissi yaratırlar. Bu besinler kalp damar hastalıkları, kolesterola bağlı rahatsızlıklar, uyku bozuklukları obezite ve bunun gibi birçok rahatsızlıklara sebep olabilir. Bezelye, mısır,havuç ve patates glisemik indeks bakımından değerleri çok yüksektir. Bu besinler dikkatli tüketilmelidir.

Açlığı tetikleyici 3 şey :

Tuzu çok fazla tüketirsek susuzluğa neden olabileceği düşünülür.Fazla tuz açlık hissini tetikler aşırı yeme ve zararlı yan etkilere sebep olur. Patates cipsi, patlamış tuzlu ve yağlı mısır, tuzlu kraker  ve tuzlu kuruyemiş  tüketmek sürekli yeme isteğini artırır. Bunun nedeni bu yiyeceklerin, midenizi dolduracak kadar yeseniz de beyinde doyum sinyalini engelleyen tuz , basit karbonhidrat ve koruyucu katkı maddelerini içermesidir.Eğer kilo alıyorsanız ve zor kilo veriyorsanız tuz alımını kontrol altına almalısınız.

Bazı ilaçlar iştahınızı artırıyor olabilir. Bazı alerji ilaçları, insülin, steroidler ve hatta kan basıncı ilaçları ve anti depresanlarında açlık ve kilo artışına sebep olduğu bilinmektedir. Kullandığınız ilaçları  doktorunuzla konuşmadan bırakmayınız bununla birlikte eğer alerji atakları yaşıyorsanız sızdıran bağırsak rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Bağırsak onarımı üzerine tedavi olmalısınız.

Meyve suyu dendiğinde sağlıklı olduğu düşüncesi oluşur. Eğer meyve suyu içmek istiyorsanız, taze sıkılmış meyve suyu tüketmelisiniz. Hazır, içine bol şeker eklenmiş, pastörize edilip raf ömrü uzatılmış meyve aroması katılan içeceklerin hepsi insülin duyarlılığına sebep olur. Ayrıca pankreası yorup beynin yine tokluk sinyallerini almasını engelleyen mekanizmanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Açlık hissini önlemek için :

1. Hormonlarınızı doğal dengede tutan gıdaları tüketmeye çalışın . Avokado yulaf, kahverengi pirinç, chia tohumu , lahana, şalgam vb..

2. Düzenli ve yeterli uyku , hormonlarınızı dengeler .Ayrıca  iştahınızı bastıran gıdalar ve baharatları aşırı tüketmemenizede yardımcı olabilir.

3. Beyaz ekmekten uzak durun. Kilo vermek isteyenlerin kesinlikle tüketmemesi gereken bir besin. Hem kilo aldırır hem de yemek yeme isteğini kamçılar. Onun yerine esmer, kepekli buğday ekmeği tüketin.

4. Düzenli egzersiz yapın.

 

5. Tarçın tüketirken dikkat edin. Metabolizmayı çalıştırdığı için açlık hissine neden olur. Kilo vermek için tüketiyorsanız verdiği açlık hissini bastırmanız gerekiyor.

6. Patates.Mısır, nohut. Kara lahana ve roka. Bu yiyeceklerden bazıları metabolizmayı hızlı çalıştırdığı için açlığa sebep olmaktadır. Açlık hissettiğinizde bir elma yiyin hem kilo vermenize yardımcı olacak, hem de tokluk hissi verecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.