A Vitamininin 10 Faydası

 • Genel Sağlık
 • A Vitamininin 10 Faydası için yorumlar kapalı
 • 666 kez görüntülendi

A Vitamininin 10 Faydası

A Vitamininin 10 Faydası

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahiip olabilmek için önemli bir yere sahip olan ve hücrelerin gelişimine ve büyümesine yardımcı olan A vitamini, vücudumuz için gerekli olan vitaminlerin arasında yer almaktadır. Daha çok hayvansal gıdalar ile sağlanan A vitamini 2 ayrı türe sahip olmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ile kanser de dahil olmak üzere daha birçok hastalık için hücre fonksiyonlarını düzene koyan bir etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık ve iskelet sistemi üzerinde etkili olmaktadır.

 1. Kanseri Önler:Özellikle doğal kaynaklardan karşılanan A vitamini, hücrelerin kontrol altına alınmasında önemli bir yere sahip olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre, A vitaminin içeriğinde bulunan zengin antioksidansayesinde kanserli olan hücreleri tedavi edebildiği görülmüştür.
 2. Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:İçeriğinde A vitamini bulunduran antioksidanlar, çocukları özellikle ishalve kızamık gibi enfeksiyonlu hastalıklardan koruyucu bir etkiye sahiptir.
 3. Yaşa Bağlı Görme Kaybını Engeller:Yaşlılarda daha çok görülen görme kaybının en büyük nedenlerinden biri olarak da gösterilmekte olan merkezi görme kayıplarında bakırve çinko mineralleri ile beraber alınan A vitamini, içeriğinde bulunan beta-karoten ile yavaşlatıcı bir etki oluşturmaktadır.
 4. Bedensel İşlevlerin Yerine Getirilmesinde Yardımcıdır: Fizyolojik fonksiyonlarımızın yerine getirilmesi konusunda da doğrudan etkili olabilen A vitamini, merkezi sinir sistemimizin gelişimine yardımcı olmaktadır.
 5. Göz Rahatsızlıklarında Etkilidir:Gece körlüğü, katarakt, glokom gibi görme problemlerinde A vitamini, engelleyici özelliği ve göz sağlığını koruma altına alan etkisi ile beraber görmeyi güçlendiren bazı etkilere de sahiptir.
 6. Yaşlanma Belirtilerini Önler:İçeriğinde bulunan antioksidanlar ile birlikte A vitamini, yaşlanmayı hem önler hem de cildin yapısının yenilenmesine yardım eder. Ayrıca kolajen üretimini de destekleyerek ciltte meydana gelecek olan kırışıklıkların önüne de geçmektedir.
 7. Saçları Güçlendirir:Cilt bakımıaçısından önemli bir yere sahip olan kolajen üretimisaçlarımızın güçlenmesi ve saç dökülmelerini engellemesi açısından da çok önemlidir.
 8. Hücre Yapıcı Özelliğe Sahiptir:A vitamini, fizyolojik fonksiyonlarımız için önem arz eden sperm hücrelerinin oluşumunda da vücut için gerekli bir vitamin olmaktadır.
 9. Enfeksiyonlara Karşı Direnç Sağlar:Enfeksiyonlar ile mücadele etme konuunda oldukça etkili bir koruma kalkanı sağlayan A vitamini, antikor üretimini arttırmanın yanında, vücudumuzun doğal savunma kalkanı olan akyuvarların oluşumu için de oldukça etkili bir vitamindir.
 10. Diş ve Kemik Oluşumunu Sağlar:A vitamini sağlıklı dişlerin ve kemiklerin oluşumuna zemin hazırlayacak gerekli olan proteinlerin sentezlenmesi açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır. Ayrıca bu özelliği sayesinde tırnaklarımızın daha sağlıklı ve daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır.

Sizler de bu değerli vitamini almak istiyorsanız; ıspanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, peynir ve yoğurt gibi besinler tüketebilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.