5 Diyabetin Şaşırtıcı Belirtileri

5 Diyabetin Şaşırtıcı Belirtileri

Tip 2 diyabetik vakaların semptomları her zaman çok ince ve gizli olma eğilimindedir. Doyumsuz bir susuzluk, tekrarlayan tuvalete gitme, ayaklarınızda ve ellerinizde uyuşma hissi gibi belirtiler, kan şekeri seviyelerinizin kesildiğinin çok açık bir göstergesidir. Kan şekeri seviyelerinin gelişen diyabet ile ilgisi vardır ve bunlar her zaman hastalığın ortak bir nedeni olarak göz ardı edilmiştir.

Diyabet belirtileri yavaş olsa da, anormal derecede yüksek kan şekerinin etkileri vücudunuzun düzgün çalışmasını engellemek için çok hızlı çalışır. Ve her zaman sonunda diyabete yol açan bir neden olarak görülürler.

İşte, hastalığın tomurcuklanmasına yardımcı olmak için diyabetin başlangıcında yaşadığınız son derece şaşırtıcı 5 semptom!

1. Cildiniz dağılmaya başlar

Boynunuzun arkasındaki cilt, parmak eklemleriniz ve dirsekleriniz kadife dokusunu almaya başlar ve renk koyulaşır ve bu muhtemelen şeker hastası olduğunun ve kan şekeri seviyesinin yüksek olduğunun en eski göstergesidir.

Acanthosis nigricans, genellikle hormonal dengesizlikler veya genetik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır, ancak kan şekeri seviyelerinizle de büyük ilgisi vardır. Vücudunuzdaki daha yüksek insülin seviyeleri, cilt hücrelerinde daha fazla büyümeye ve bu hücrelerde melanin adı verilen cilt koyulaşan bir pigmente yol açar. Bir tıbbi muayene yaparsanız, sonuçların anormal derecede yüksek düzeyde kan şekeri göstermesi ve diyabeti sonuçta ortaya çıkarması daha olasıdır.

En iyi yol, en az 10 kilo vermeyi denemektir; çünkü kan şekeri seviyelerinizi düşürmek ve düzenlemek için çalışacaktır. Cildinizin durumu kötüleştiyse, tropikal bir retina A veya bir lazer tedavisi için bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

2. Görüşünüz hiç olmadığı kadar keskin görünüyor!

Eğer aniden gözlüklerinizi çıkarmak ve sonsuza dek fırlatmak gibi hissederseniz, şimdi onlarsız çok daha iyi görebildiğiniz için, durumu bir kez daha gözden geçirin. Araştırmalar, diyabetin daha iyi veya daha kötüsü için görme konusunda bir değişiklik getirebileceğini, bulanık bir vizyon veya keskin bir görüş olabileceğini ortaya koyuyor.

Birkaç diyabet hastasının, kan şekeri seviyelerinin normalin üzerinde olduğu durumlarda gözle görüşte keskin bir iyileşme yaşadığı bildirilmiştir ve bir kez diyabetik tedaviye başladıklarında, gözlüklerini takmaya geri döndüler.

Temel olarak, diyabet vücudunuzdaki ve gözlerinizdeki sıvı seviyesini yükseltir ve bu da görüşünüzü iyileştirir.

3. kaşıntı sadece uzağa gitmez!

Genelde kaşıntılı cildin ve kendini kaşıma dürtüsünün muhtemelen korkulması gereken bir şey olmadığına inanıyoruz. Korkarım bu doğru değil. Diyabet kan dolaşımınızda bir bozulmaya neden olur ve bu da cildinizin her yerinde kaşıntı ve kuru lekelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Yeni tanı konan diyabetik hastaların alt bacaklarında, ayaklarında ve ellerinde aşırı kaşıntı olduğu bildirildi. Öyleyse normal nemlendiricinizin tamir edemeyeceği bir kaşıntınız varsa, hemen kendinize bir doktor alın.

4. İşitme duyunuz bozuluyor

Sürekli olarak insanlardan daha yüksek sesle konuşmalarını ya da TV’nin sesini yükseltmeye çalışıyorsanız, çünkü kelimeleri yakalayamıyor gibi görünüyorsanız, muhtemelen kan şekeri testlerinizi yaptırmanız gerekir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada işitme bozukluğunun diyabet semptomlarından biri olduğunu keşfetti.

Kan şekeri düzeyi yüksek olan hastalar, diyabetleri kasılmasalar bile işitme bozukluğu riski altında% 30 idi. Araştırmalar, diyabetin iç kulağınızdaki kan damarlarını ve sinirleri bozduğunu, duyma güçlüğünüze neden olduğunu ortaya koydu.

5. Normalden çok daha fazla horlama

Tip 2 diyabetik hastaların büyük bir çoğunluğu, uykusu sırasında düzensiz nefes alma eğilimindedir. Gün boyunca uyuşukluk hissetmek ve çok yüksek sesle horlamak genellikle yüksek kan şekeri düzeyleri ve diyabet ile ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, diyabet hastalarının yaklaşık% 23’üne daha önce çok yaygın bir uyku bozukluğu olan hafif obstrüktif uyku apnesi vakaları tanısı konduğunu ortaya koydu. Mesele şu ki, eğer bir uyku bozukluğunuz varsa, uyurken stres hormonlarını salma eğilimindesiniz ve bu da kan şekeri seviyenizi yükseltir.

Bu semptomların göründüğü kadar şaşırtıcı olduğu gibi, kolayca önlenebilirler. Yapmanız gereken tek şey kan şekeri seviyenizi kontrol etmek ve onları düzenli tutmak. Gençken, bunlar önemli değil çünkü vücudunuz daha güçlü ve daha kuvvetli hastalıklara karşı savaşabilir. Fakat yaşlandıkça, kan şekeri seviyenizdeki en ufak dengesizlik bile yaşam tarzınızı gerçekten bozabilir ve sizi hayati tehlike içeren birkaç hastalık için risk altında bırakabilir. Bu nedenle, kan şekerinizi daima gözetim altında tutun!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz