33 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal

  • ESTETİK VE GÜZELLİK
  • 33 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal için yorumlar kapalı
  • 875 kez görüntülendi

33 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal

33 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal

Doğum yapmak kadınların önemli biyolojik ve psikolojik değişimlerinden biridir.  Genellikle 20 ve 36 yaş aralığı normal doğum yılları olarak kabul edilse de bu dönemin dışında sağlıklı doğumlarolabiliyor. Elbette kişisel durumun da bunda etkisi çok büyük. Anne ne kadar sağlıklıysa çocuğun da sağlıklı olması mümkün.

Geç Doğum Ömrü Uzatabilir

Doğum yaşı hakkında Amerika’da yapılan bir araştırmada 30lu yaşlardan sonra doğum yapan kadınların ömür sürelerinin uzun olduğu tespit edilmiştir. Bir grup üzerinde uzun yıllar boyu yapılan çalışmada 40 yaşından sonra doğum yapankadınların 100 yaşını görme olasılıklarının 4 kata kadar arttığı görülüyor. Boston Üniversitesi’nde gerçekleşen araştırma, anne olma ve yaşam süresi konusunda çarpıcı bulgular göstermiştir. 311 kadın, 95 yaşına kadar incelenmiş, bu kadınların araştırma sonucunu belirleyecek oranda geç doğum yapanlardan oluştuğu kanısına varılmıştır.

Birinci Çocuk Erken Olmalı

Geç doğum yapmak ömrü uzatıyor ancak ilk çocuğun daha erken yaşlarda olması şartı var. Yani ikinci ya da üçüncü çocuklarını geç yapan kadınlar farklı etkenlere bağlı olarak daha uzun yaşayabiliyorlar.

 

Geç Doğum Nasıl Ömür Uzatıyor?

Doğumun ömür uzatmasındaki en büyük etken, vücutta meydana gelen yenilenme halidir. Metabolizmanın yavaşlamaya başladığı dönemlerde çocuk yapıldığında hormonlar daha hızlı çalışır, anne doğum yapma ile birlikte çocuk sevgisini yeniden yaşar, duygusal olarak daha güçlenir, fiziksel açıdan da hücresel düzeyde yenilenme yaşar.

Geç Doğum Nasıl Ömür Uzatıyor
Geç Doğum Nasıl Ömür Uzatıyor

Sağlık açısından bir sorun olmadığı sürece geç doğum kadın fizyolojisine oldukça iyi etki etmektedir. Üstelik Alzheimer hastalığını önleme durumu da geç doğumun yararları arasındadır. Geç yaşa rağmen hormonların üst seviyelerde devam etmesi bunda etkilidir.  Östrojen hormonu, beyin yapısına da olumlu etki ediyor ve ilerleyen dönemler için Alzheimer riski azalıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.